Trwa ładowanie...

Spraw, by dziecko cię w końcu słuchało!

Avatar placeholder
28.12.2018 11:51
Spraw, by dziecko cię w końcu słuchało!
Spraw, by dziecko cię w końcu słuchało! (Zdjęcie dziewczynki / Shutterstock )

Czy zdarza ci się, że nie jesteś w stanie zmusić dziecka, by wykonało twoje polecenie? Jeśli tak, za twoje niepowodzenie może odpowiadać sposób, w jaki mówisz do dziecka. Maluchy są zwykle głuche na bardziej subtelne formy komunikacji, które działają na dorosłych. Polecenia dla dzieci powinny być możliwie krótkie i rzeczowe. Podczas mówienia do malucha należy być w niewielkiej odległości od niego, by nie podnosić głosu. Warto wymówić imię dziecka, by zwrócić jego uwagę lub nawiązać z nim kontakt wzrokowy. Jednak na tych radach lista wskazówek dla rodziców się nie kończy.

spis treści

1. Jak wydawać polecenia dziecku?

Przede wszystkim zastanów się, czego oczekujesz od swojej pociechy i spróbuj wyrazić to za pomocą jak najmniejszej liczby słów. Rodzaj polecenia dostosuj do dziecka – im mniejsze, tym bardziej zwięzła powinna być twoja wiadomość. Dobrym pomysłem jest używanie tylu słów, ile lat ma dziecko. Jeżeli twoje polecenie będzie zbyt długie, pełne jego zrozumienie będzie stanowiło dla malucha zbyt wielkie wyzwanie. Pamiętaj także, by używać prostych sformułowań odnoszących się do konkretów, nie do abstrakcyjnych pojęć. W żadnym wypadku nie wydawaj więcej niż jedno polecenie naraz. Im więcej instrukcji, tym trudniej zapamiętać dziecku, co ma zrobić. Zadbaj także o realistyczne podejście do umiejętności swojej pociechy. Nie oczekuj, że trzylatek sam ubierze się od stóp do głów.

Dla dziecka ważne jest również pozytywne przesłanie rodzica. Dużo skuteczniejsze jest mówienie dziecku, co ma zrobić, niż zakazywanie mu czegoś. Jeśli powiesz: „Nie biegnij”, pozostawisz maluchowi wiele innych opcji, na przykład podskakiwanie, co może być nieco problematyczne, na przykład podczas przechodzenia przez jezdnię. Lepiej jest powiedzieć maluchowi: „Idź powoli”, ponieważ pozwala to rodzicowi w jasny sposób przekazać dziecku, czego od niego oczekuje.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Podczas wydawania poleceń niezwykle istotne jest, by zamiast prosić dziecko, by coś zrobiło, powiedzieć mu wprost, co ma wykonać. Należy użyć spokojnego, lecz stanowczego tonu głosu. Nie pytaj: „Czy możesz teraz umyć zęby?”. Jeśli chcesz, by dziecko wykonało tę czynność, powiedz: „Umyj teraz zęby”. Aby zwiększyć swoją skuteczność, chwal dziecko za każdym razem, gdy postępuje zgodnie z twoimi życzeniami. Im częściej zauważasz dobre zachowanie malucha, tym większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości będzie się ciebie słuchało.

2. Przykłady dobrych i złych poleceń

Nie wystarczy znać teorię, jak efektywnie wydawać polecenia dzieciom. Jeśli nadal masz wątpliwości, jak powinny wyglądać skuteczne polecenia, przyda ci się znajomość kilku przykładów dobrych oraz złych rozkazów.

Skuteczne polecenia to między innymi:

  • „Tomek, podaj mi ciężarówkę”.
  • „Kasiu, umyj ręce”.
  • „Jasiu, spójrz na obrazek”.
  • „Basiu, włóż lalki do pudełka”.
  • „Franek, idź obok mnie”.

Efektywność tych poleceń bierze się ze zwięzłości przekazu. Wymawiając imię dziecka, zapewniasz sobie jego uwagę. Polecenia są krótkie, ale zawierają wystarczająco dużo informacji, by maluch był w stanie zrozumieć, czego od niego oczekujesz.

Mało skuteczne polecenia to:

  • „Uważaj!”/„Bądź ostrożny!” – Polecenie jest mało konkretne, przez co dziecko może nie wiedzieć, do czego odnoszą się te słowa.
  • „Czy możesz odłożyć zabawki do pudełka?” – Pamiętaj, że jesteś rodzicem i nie prosisz, tylko mówisz dziecku, co ma zrobić.
  • „Idź do łazienki, umyj buzię i zęby, i chodź do łóżka” – W tym poleceniu znajduje się zbyt dużo informacji dla małego dziecka.
  • „No dobrze, czas, byś poszedł do łóżka” – Zbyt duża ilość słów może spowodować, że dziecko nie będzie wiedziało, o co rodzicowi chodzi.
  • „Nie biegaj tutaj” – Zdanie przeczące nie jest skuteczne w wydawaniu poleceń, a sam rozkaz jest mało konkretny.

Umiejętne wydawanie poleceń dzieciom jest niezbędne w wychowaniu dziecka. Rodzic musi czuć się pewnie i mieć świadomość, że maluch słucha się go. Również dla dziecka sytuacja, w której rodzic ma autorytet, jest korzystna. Dlatego też, jeśli masz problemy z wydawaniem poleceń swojemu dziecku, zacznij nad tym pracować od zaraz.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze