Trwa ładowanie...

Prawidłowa dieta niemowląt

Avatar placeholder
20.07.2020 14:03
Prawidłowa dieta niemowląt
Prawidłowa dieta niemowląt (Shutterstock)

O tym jak powinna wyglądać dieta dla niemowląt musi wiedzieć każda mama. W końcu to ona decyduje o tym, co podać dziecku do jedzenia. Nie można zapominać, że dziecko cały czas rośnie i rozwija się. Zmianie ulegają również jego potrzeby.

spis treści

1. Dieta niemowląt

Młoda mama musi rozważyć kwestię wyboru pokarmu i wybrać najbardziej optymalną. Do karmienia niemowlaka można wykorzystywać pożywienie naturalne lub sztuczne. Karmienie niemowląt naturalne to karmienie piersią. Karmienie niemowląt w sposób naturalny jest podstawowym sposobem żywienia. Do 6. miesiąca życia powinno się stosować wyłącznie karmienie piersią. W tym czasie dziecko nie powinno jeść mieszanek mlekozastępczych lub pić herbatek i wody. Można jedynie podawać dziecku rozpuszczaną witaminę D3. Karmienie niemowlaka piersią jest wskazane o każdej porze, jeżeli tylko dziecko upomni się o pokarm. Może tak się stać nawet w nocy. Jest to trochę uciążliwe dla mamy, gdyż powoduje niedospanie i zmęczenie. Z czasem dziecko ureguluje swoje potrzeby i będzie jadać regularnie.

2. Karmienie niemowląt piersią

Czasami młode mamy dręczy pytanie czy karmienie piersią jest wystarczające. Żeby się tego dowiedzieć należy zwrócić uwagę na wagę dziecka. W pierwszym półroczu niemowlę powinno przytyć ok. 15-30 g w ciągu dnia, 150-200 g w ciągu tygodnia i 600-1000 g na miesiąc. Jeżeli mama zauważy, że dziecko w ciągu miesiąca przybrała na wadze mniej niż 500 g, musi skonsultować się z pediatrą. Karmienie piersią powinno trwać około 12 miesięcy. W 6. miesiącu życia trzeba wprowadzić dodatkowe składniki. Należy przy tym pamiętać by karmić dziecko łyżeczką, a nie przez smoczek. Dzięki temu niemowlę nie zniechęci się do ssania piersi.

2.1. Zalety karmienia piersią

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"
  • pokarm jest dopasowany do możliwości trawienia, przyswajania i metabolizowania przez organizm dziecka, żadne inne pożywienie nie jest tak dostosowane;
  • mleko matki zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze, ilość tych składników i skład są przystosowane do potrzeb dziecka;
  • mleko matki nie obciążą przewodu pokarmowego dziecka, który nie jest jeszcze w pełni dojrzały;
  • dziecko, które jest karmione piersią, odczuwa uczuciową więź z matką, poza tym czuje się bezpiecznie i komfortowo;
  • organizm dziecka jest silniejszy, jego odporność większa, dzięki czemu dziecko jest lepiej chronione przed infekcjami;
  • pokarm kobiety nie jest skażony zanieczyszczeniami, nie ma w nim czynników alergizujących ani bakterii chorobotwórczych.

3. Karmienie niemowląt w sposób sztuczny

To podawanie mleka krowiego, którego skład chemiczny został zmodyfikowany w zależności od potrzeb dziecka. Karmienie niemowląt pokarmem sztucznym może być wprowadzone od razu jeżeli karmienie piersią jest niemożliwe. Mleka modyfikowane zawierają dodatki witaminowe i inne składniki (aminokwasy nienasycone, kwasy tłuszczowe, prebiotyki, probiotyki). Kupując produkty modyfikowane, zwracaj uwagę czy mają atest Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii i Żywienia Dzieci oraz czy są zgodne z Normami Europejskimi. Karmienie sztuczne należy skonsultować się z pediatrą. Lekarz doradzi, które mleko modyfikowane będzie najlepiej odpowiadało potrzebom naszego dziecka. Dieta niemowlaka oparta na sztucznym pokarmie powinna mieć dokładnie wyliczony skład. Ważne jest by był dobrany nie tylko ilościowo, ale też jakościowo.

4. Rozszerzanie diety niemowlaka

  • zacznijmy od podawania soku jabłkowego (jabłka są mniej skażone), a dopiero później marchwiowego;
  • następnie można wprowadzić zupkę jarzynową, ale bez pora, cebuli lub czosnku;
  • mięso można podać dziecku po 6. miesiącu życia;
  • żółtko wprowadza się w około 7. miesiącu;
  • od 5. miesiąca dziecko może jeść produkty bezglutenowe: kleik ryżowy, kaszę kukurydzianą;
  • produkty z glutenem podaje się po 9. miesiącu;
  • około 11. miesiąca życia dziecka wprowadza się twarożek, kefir, jogurt i całe jajko w postaci jajecznicy na parze;
  • cytrusy, banany, kakao podaje się w 12. miesiącu życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze