Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Izabela Gieryszewska

Jak znaleźć dobrego psychologa?

Jak znaleźć dobrego psychologa?
Jak znaleźć dobrego psychologa?

Znalezienie dobrego specjalisty, zdolnego zdiagnozować chorobę i wprowadzić odpowiednią terapię jest fundamentalnym elementem procesu leczenia. Właściwy specjalista może mieć bardzo korzystny wpływ na życie chorego, natomiast kiepski może tylko pogorszyć jego stan. Dlatego właśnie tak istotne jest wytrwałe poszukiwanie dobrego psychoterapeuty - jego rola jest kluczowa w procesie leczenia depresji. Aby znaleźć dobrego specjalistę, należy podjąć kilka działań.

spis treści

1. Szukanie dobrego psychologa

  • Znaleźć jak najlepszą osobę. Odpowiednia pomoc w depresji jest nie tylko opłacalna, ale oszczędza nam również niepotrzebnego bólu i cierpienia. Jeśli wizyty u niego są refundowane – to wspaniale. Nie wolno jednak pozwolić, żeby ten warunek stał się podstawowym kryterium wyboru psychologa.
  • Korzystać z porad specjalisty. Sposobów rozpoznawania i leczenia depresji jest wiele. Specjaliści śledzą postęp w tej dziedzinie. Jako potencjalni pacjenci chcemy być leczeni przez osoby, które spotkały się z setkami takich przypadków jak nasz.
  • Zdobywszy nazwiska kompetentnych specjalistów, należy sprawdzić ich kwalifikacje. Bardzo niewielu pacjentów sprawdza wykształcenie psychologa. Uzyskanie uprawnień w danej specjalizacji stanowi o właściwych kwalifikacjach. Nie bez znaczenia pozostaje fakt ukończenia szkoły psychoterapii.
  • Umówić się na wizytę u specjalisty, aby sprawdzić, czy zechcemy, aby się nami opiekował. Często trzeba zapłacić za taka wizytę, ale warto poświęcić trochę czasu, aby poznać ludzi, którym mamy powierzyć swój problem.
  • Warto szukać osoby otwartej, posiadającej dużą wiedzę oraz wykazującej wolę wypróbowywania nowych rozwiązań.
  • Musimy znaleźć osobę, która traktować nas będzie z szacunkiem, uważnie słuchać naszych pytań oraz reagować na nasze potrzeby. Istotne jest, aby zadbać o ukształtowanie się relacji opartej na współpracy i szacunku.

Zapewne trudno jest znaleźć specjalistę, który spełnia wszystkie te kryteria i posiada odpowiednie wykształcenie, ale takich ludzi można znaleźć. Warto być wytrwałym. Osoba, która udziela pomocy, ma zasadniczy wpływ na leczenie depresji.

2. Jak sprawdzić, czy psycholog jest odpowiedni?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Należy jednak pamiętać, że pojęcie dobry psycholog czy też dobry psychoterapeuta jest względne. To, że moja przyjaciółka jest zachwycona swoim psychologiem i naprawdę jej pomógł niestety wcale nie oznacza, że będzie to też właściwa osoba dla mnie. Żadne dyplomy, kwalifikacje, czy też przynależności do związków psychologicznych też nam nie dają gwarancji, że trafimy do dobrego psychoterapeuty, chociaż oczywiście im więcej pochlebnych opinii oraz kwalifikacji, tym lepsze rokowania, że dana osoba nam pomoże.

Czy więc nie możemy sprawdzić, czy dany psycholog będzie też dla nas dobrym psychoterapeutą? Możemy, ale najprościej jest to zrobić osobiście. Już na pierwszym spotkaniu wykażmy się czujnością i postarajmy sobie odpowiedzieć na następujące pytania:

  • Czy czuję się w towarzystwie tego psychologa bezpiecznie?
  • Czy jestem bezwarunkowo akceptowany?
  • Czy ten psycholog słucha uważnie tego, co mówię?
  • Czy pozwala mi wypowiedzieć się w swobodny sposób?
  • Czy nie wysnuwa daleko idących wniosków, z którymi tak naprawdę się nie zgadzam?
  • Czy nie obiecuje poprawy w szybkim czasie i bez wysiłku?

Jeśli odpowiemy na te pytania twierdząco (szczególnie ważne są pierwsze dwa) to możemy zaryzykować dalsze spotkania.

3. Psycholog przez internet

W naszych poszukiwaniach możemy także wykorzystać zasoby Internetu. Bowiem za jego pośrednictwem możemy dotrzeć niemal do każdej osoby i instytucji. Narzędzie to wykorzystywane jest także do udzielania pomocy psychologicznej. Powodami, dla których pomoc psychologiczna jest dostępna przez Internet, są bezpośredniość kontaktu, pomijanie procedury zapisów na spotkanie ze specjalistą oraz bezpieczeństwo, które – zdaniem szukających pomocy – daje anonimowość. Poza tym kontakt przez Internet może się odbywać w dowolnym czasie i miejscu (np. dom, praca, kawiarenka internetowa), dzięki temu oszczędzamy czas, niwelujemy odległości oraz bariery komunikacyjne.

To daje nam możliwość wyboru kontaktu z dowolnym specjalistą w kraju, który świadczy tego rodzaju pomoc. Taki kontakt mailowy umożliwia podanie wielu wyczerpujących, istotnych dla nas informacji. Możemy także wysłać wiadomość o tej samej treści do kilku różnych specjalistów, co pozwoli nam porównać odpowiedzi, które otrzymamy i dokonać wyboru.

Warto przy tym wskazać na cechy dobrego maila zwrotnego:

  • wzmocnienie pozytywne, podziękowanie za obdarzenie odbiorcy zaufaniem,
  • omówienie i podsumowanie tego, co nadawca napisał,
  • zdefiniowanie problematyki,
  • kolejne wzmocnienie pozytywne, afirmacja,
  • edukacja – szeroka informacja o zagadnieniu, odnośniki na strony czy fora internetowe poruszające daną tematykę; informacja, gdzie możemy zwrócić się o pomoc (musimy jednocześnie mieć świadomość, że pomoc on–line nie jest terapią i jej nie zastępuje),
  • zachęcenie do ponownego napisania.

Opinię na temat osoby udzielającej pomocy możemy uzyskać także np. na forach internetowych, gdzie internauci dzielą się swoimi poglądami na ten temat. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie opinie mają charakter subiektywny! A co więcej, nie zawsze odnoszą się bezpośrednio do kompetencji osoby udzielającej pomocy. Czasem inne czynniki mogą wpływać na taką opinię. Z drugiej jednak strony, im więcej pozytywnych opinii na temat danego specjalisty, tym bardziej możemy przynajmniej zaryzykować próbę kontaktu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze