Trwa ładowanie...

Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?

Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu?
Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu? (123RF)

Niekontrolowane oddawanie moczu przez osobę dotkniętą inkontynencją może mieć miejsce w dowolnym momencie - także wtedy, gdy szczególnie zależy jej na zrobieniu dobrego wrażenia. Wie o tym każda kobieta zmagająca się z problemem nietrzymania moczu, która ma w perspektywie randkę. Spotkanie z potencjalnym partnerem zawsze jest źródłem lekkiego niepokoju, ale u większości kobiet ogranicza się on zwykle do gorączkowego doboru stroju i poprawek makijażu. Kobiety doświadczające inkontynencji mają dodatkowy problem – zapewnienie sobie komfortu w czasie randki.

spis treści

1. Suchość i pewność siebie

Mężczyźni są zgodni, że w kobiecie najbardziej pociągająca jest pewność siebie. O nią jednak niełatwo, gdy mamy świadomość, że w każdej chwili możemy poczuć kłopotliwą wilgoć na bieliźnie. Popuszczanie moczu jest dla wielu kobiet źródłem kompleksów, martwi je nie tylko brak kontroli nad własnym ciałem, ale i ryzyko, że nieprzyjemny zapach moczu zostanie odnotowany i kąśliwie skomentowany. Aby poczuć się sucho i pewnie, wiele kobiet zmagających się z nietrzymaniem moczu codziennie nosi tradycyjne podpaski. Jeśli jesteś jedną z nich, powinnaś wiedzieć, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Podpaski nie chłoną bowiem moczu równie dobrze jak gęstej krwi. Znacznie skuteczniejsze są specjalne wkładki urologiczne. Na randce i na co dzień doskonale sprawdzają się tego rodzaju produkty. Wkładki szybko wchłaniają wilgoć i wiążą ją, pozostając suche w kontakcie ze skórą i narządami płciowymi.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

W ofercie marki Seni znajdują się również specjalne wkładki urologiczne dla mężczyzn dotkniętych inkontynencją. Nietrzymanie moczu jest bowiem problemem, który dotyka obie płcie. Mężczyźni rzadziej doświadczają inkontynencji, ale ta przypadłość jest dla nich równie krępująca. Dzięki wkładkom urologicznym pewność siebie mężczyzn zmagających się z mimowolnymi wyciekami moczu może znacząco wzrosnąć.

2. Nietrzymanie moczu a seks

Niejedna randka kończy się zbliżeniem. Dla kobiet dotkniętych inkontynencją stosunek płciowy to dodatkowy stres, nie mają bowiem pewności, czy w kluczowym momencie nie dojdzie do lekkiego wycieku moczu. Warto uprzedzić fakty i przygotować się do zbliżenia, ćwicząc mięśnie Kegla. Są to mięśnie dna miednicy, które podtrzymują narządy jamy brzusznej. Mięśnie Kegla ćwiczy się niezwykle prosto, napinając je. Można to robić w dowolnym miejscu i o każdej porze.

Dzięki systematycznym ćwiczeniom mięśni Kegla można zredukować kłopotliwe symptomy nietrzymania moczu, a nawet zupełnie się ich pozbyć. U kobiet, które nie mają inkontynencji, ćwiczenia mięśni dna miednicy pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu i wypadania pęcherza. Ponadto mocne mięśnie Kegla są pomocne w czasie porodu, przyczyniając się do mniej dotkliwego odczuwania dolegliwości bólowych.

Po porodzie silne mięśnie Kegla pomagają kobiecie szybciej wrócić do formy. Mocne mięśnie dna miednicy znacząco poprawiają również komfort życia kobiet przechodzących przekwitanie - niekontrolowane wycieki moczu to bowiem typowe objawy menopauzy. Jako bonus od natury można potraktować fakt, iż regularne ćwiczenia tych mięśni mają korzystny wpływ na doznania seksualne kobiet.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze