Przyczyny braku okresu

Brak okresu może być całkowicie naturalny, np. kiedy kobieta jest w ciąży, karmi piersią lub jest w okresie menopauzy. Może jednak być również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych, jak zaburzenia odżywiania czy choroby układu hormonalnego.

Inną częstą przyczyną braku okresu jest opóźnione dojrzewanie. Zazwyczaj dojrzewanie rozpoczyna się od 11. do 13. roku życia, nie są to jednak sztywne ramy.

Ważne! Kobiety aktywne seksualnie w wypadku braku menstruacji powinny zrobić test ciążowy, nawet jeśli stosują antykoncepcję (pigułki, wkładki domaciczne).

Spis treści:
 1. 1. Brak okresu a wizyta u lekarza
 2. 2. Przyczyny braku miesiączki

1. Brak okresu a wizyta u lekarza

Istotne jest, aby w przypadku braku okresu skonsultować się z lekarzem, ponieważ tylko on będzie w stanie odkryć jego prawdziwą przyczynę. Nieleczony brak okresu może zmniejszać płodność oraz zwiększać ryzyko osteoporozy.

2. Przyczyny braku miesiączki

Przyczyny braku okresu są bardzo liczne. Oto te najpopularniejsze, uszeregowane w kolejności od najczęściej do najrzadziej występujących:

 • Ciąża. Jest to najczęstsza przyczyna braku menstruacji i powinna być podejrzewana jako pierwsza u kobiet aktywnych seksualnie. Co dziwne, bardzo często ta przyczyna jest ignorowana bez uprzedniego sprawdzenia, co wiąże się z ryzykiem. Niektóre środki przepisywane na brak okresu są niewskazane w czasie ciąży. A dzięki testom ciążowym dostępnym w aptekach i sklepach, diagnostyka jest przecież tak łatwa. Każda aktywna seksualnie kobieta, której okres spóźnia się więcej niż 8 dni powinna sprawdzić, czy nie jest w ciąży.
 • Opóźnienie dojrzewania. To najczęstsza przyczyna braku okresu u młodych dziewczyn do 16. roku życia. Okres dojrzewania najczęściej rozpoczyna się od 11. do 13. roku życia, ale mogą występować pewne wahania, w zależności od pochodzenia etnicznego, szerokości geograficznej, odżywiania czy stanu zdrowia.
 • W krajach rozwiniętych opóźnienie dojrzewania najczęściej dotyczy młodych dziewczyn, które są bardzo szczupłe i wysportowane.
 • Jeśli drugorzędne cechy płciowe są obecne (piersi, owłosienie łonowe i pod pachami), menstruacja powinna wystąpić do 16. roku życia. Natomiast jeśli w wieku 14 lat te oznaki dojrzewania płciowego są ciągle nieobecne, można podejrzewać problemy z chromosomami (tylko jeden chromosom X zamiast dwóch, choroba nazywana Zespołem Turnera), problemy z rozwojem narządów płciowych lub problemy hormonalne.
 • Karmienie piersią. Często kobiety, które karmią piersią nie mają menstruacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą mieć w tym czasie owulację, a tym samym mogą zajść w następną ciążę. Karmienie piersią zawiesza owulację i chroni przed ciążą (w 99%), tylko jeśli:

- dziecko jest karmione wyłącznie piersią;
- dziecko ma mniej niż 6 miesięcy.

 • Menopauza. Menopauza to naturalne zatrzymanie menstruacji, które występuje u kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Produkcja estrogenu stopniowo spada, co powoduje, że menstruacja staje się coraz bardziej nieregularna, a w końcu całkiem zanika. Kobieta wtedy nie jest pewna, kiedy ma dni płodne, a kiedy nie. Sporadyczne owulacje mogą pojawić się jeszcze przez 2 lata po zatrzymaniu okresu.
 • Antykoncepcja hormonalna. Krwawienie, które pojawia się w przerwie między opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych nie jest związane z cyklem owulacji, lecz wynika z braku dostarczanych w tabletkach składników. Niektóre tabletki ograniczają krwawienie, które po kilku miesiącach lub latach brania pigułek, może całkowicie zniknąć.
 • Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych. Kiedy po wielu miesiącach lub latach stosowania tabletek antykoncepcyjnych są one odstawiane, zdarza się, że potrzebnych jest kilka miesięcy na to, by cykl owulacyjny i menstruacja wróciły do normy. Czasami mogą pojawić się bolesne miesiączki. Środki hormonalne imitują stan ciąży, dlatego, tak samo jak po ciąży, potrzeba trochę czasu, aby wszystko wróciło do normy. Co ważne, nie jest to objaw chorobowy, a tabletki antykoncepcyjne nie mają wpływu na płodność.
 • Inne czynniki, które mogą powodować brak okresu lub zwiększać ryzyko zatrzymania krwawienia, to m.in.:

- intensywne uprawianie sportu;
- długotrwały stres lub szok psychiczny;
- nagły spadek wagi ciała lub niewłaściwe odżywianie – zbyt mała masa ciała  może prowadzić do spadku produkcji estrogenu, a co za tym idzie zatrzymania menstruacji;
- większość kobiet, które cierpią na anoreksję lub bulimię nie mają okresu; 
- otyłość;
- zażywanie niektórych leków, np. antydepresantów, leków przeciwpsychotycznych czy chemioterapii;
- blizny na macicy – po zabiegach lub cesarskim cięciu;
- anomalie w rozwoju narządów rozrodczych;
- anomalie anatomiczne narządów rozrodczych;
- choroby przewlekłe lub endokrynologiczne, np. cukrzyca, gruźlica, guz jajnika, zespół policystycznych jajników, nadczynność i niedoczynność tarczycy itd.;
- chirurgiczne usunięcie macicy lub jajników;
- chemioterapia i radioterapia.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
martyneczka94
martyneczka94

Witam 11 wrzesnia 2012 roku urodzilam coreczke przez cesarskie ciecie( 2 ciąza 2 ciecie) od marca 2013 roku zaczelam chodzic na solarium dosyc mocne lampy na 15-17 minut co 2-3 dni. okres mialam normalny do maja potem mi do dnia dzisiejszego zanikl . dodam iz bez powodu wzielam najpierw 3 tabletki bromegonu zakrecilo mi sie w glowie zrobilo ciemno przed oczami zaczelam wymiotowac potem bralam coraz wiecej tego bromegonu . w maju czulam jakby rwanie calego brzucha tak jakby ktos wyrywal mi wnetrznosci co pare dni takie nagle potem to przeszlo. teraz mam czasem kluciew dole brzucha mialam goraczke jakies czerwone plamki na dekoldzie, zółto biale uplawy . wyczówam rownież przy nacisku na brzuch głęboko twarda kulę wielkości teoche wiekszej niz grejfrut tak jakby pifka futbolowa na wysokoscie bioder czasami czulam ja po lewej stronie brzucha na wysokosci pepka moglam ją przesuwac neiwiem co to moze byc w czerwcu robilam 3 testy ciazowe druga kreska byla wyblakla taka ale to nie mozliwe zebym byla w ciazy przeciez dziecko w ciagu 2 miesiecy by tak nie uroslo :( bardzo sie obawiam ciazy mam ciagly stres powoli wpadam w paranoje. czasem to cos jest azx pod samymi zebrami a pod brzuchem jest miekkie. mam wyciek z piersi przy nacisku.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Miesiączka kilka razy w tygodniu i upławy

Aga 23 lata. Mam miesiączkę kilka razy w miesiącu i upławy. Co to jest i skąd to się bierze....

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Nieregularne i bardzo skąpe mesiączki

Witam! Mam 18 lat, nigdy nie współżyłam. Nie mam regularnym miesiączek. Jednak na początku...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Zaburzenia miesiączkowania

Przyczyny niepłodności
Niepłodność Przyczyny niepłodności

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą co szóstej pary na całym świecie. Niepłodność dotyczy...

Grzybica Przyczyny grzybicy

Niektóre gatunki grzybów są szczególnie agresywnymi organizmami i mogą...

Żylaki Przyczyny żylaków

Nie ma jednej uniwersalnej przyczyny powstawania żylaków. Żylaki to objaw, a nie choroba...

Łysienie Przyczyny łysienia

Najczęstszym powodem wypadania włosów jest wiek. Dokładne przyczyny łysienia związane...

ADHD Przyczyny ADHD

Co przyczynia się do rozwoju ADHD? Mikrouszkodzenia OUN, komplikacje okołoporodowe, błędy wychowawcze rodziców? Najnowsze badania upatrują przyczyn ADHD w czynnikach genetycznych.

Autyzm Przyczyny autyzmu

Co odpowiada za powstawanie autyzmu? Jakie są przyczyny zaburzeń autystycznych? Geny, szczepionki z dodatkiem rtęci, a może płeć?

Trądzik Przyczyny trądziku

Prawie 80% nastolatków ma problemy z trądzikiem. Najczęściej zmiany trądzikowe znikają...

Bezsenność Przyczyny bezsenności

Istnieje wiele przyczyn bezsenności. Schorzenie to może być następstwem silnego stresu, depresji lub innych chorób.

Uzależnienie od alkoholu Przyczyny alkoholizmu

Istnieje wiele teorii tłumaczących przyczyny alkoholizmu w tym takie, które podkreślają...

Przyczyny depresji
Depresja Przyczyny depresji

Co odpowiada za powstanie depresji? Geny, zaburzona praca mózgu, długotrwały stres, przewlekłe choroby czy traumatyczne przeżycia? Istnieje wiele rodzajów depresji i tak samo wiele przyczyn choroby.

Nerwica Przyczyny nerwicy

Dlaczego ludzie cierpią z powodu zaburzeń nerwicowych? Co wywołuje nerwice? Geny? Ciągły stres? Traumatyczne przeżycia? Zaburzenia pracy mózgu? A może brak czasu na odpoczynek? Jakie są przyczyny nerwicy?

Przyczyny alergii
Alergia Przyczyny alergii

powrót do Alergii mówimy STOP Uczulenie jest konsekwencją nadwrażliwości, a fakt,...

Jaskra Przyczyny jaskry

Najważniejszą przyczyną jaskry jest nadciśnienie oczne. Powoduje ono uszkodzenie nerwu optycznego.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij