Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Spaliny zabijają dzieci!

Avatar placeholder
04.07.2020 23:09
Spaliny zabijają dzieci!
Spaliny zabijają dzieci! (Shutterstock)

Spaliny samochodowe są źródłem toksycznych związków, które w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju astmy, szczególnie u dzieci i osób starszych. Mogą one powodować problemy z oddychaniem jeszcze przed narodzeniem dziecka, przenikając przez łożysko ciężarnej kobiety i łącząc się z krwią płodu.

1. Skutki emisji spalin do atmosfery

Badania przeprowadzone w Kairze – jednym z miast o największym poziomie zanieczyszczenia powietrza – wykazały, że emisja spalin do atmosfery jest jednym z głównych czynników powodujących choroby układu oddechowego, alergie, astmę oraz katar sienny u dzieci w wieku szkolnym. Inna część badania miała na celu analizę skutków zanieczyszczenia powietrza na organizm dzieci w różnych zakątkach świata.

Smog
Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

zobacz galerię

Wykazały one, iż wydzielanie spalin do atmosfery jest czynnikiem powodującym przedwczesną śmierć przeszło dwóch milionów dzieci na całej kuli ziemskiej. Okazuje się także, że spaliny wpływają negatywnie nie tylko na młody organizm, ale także na osoby w podeszłym wieku. Problem zanieczyszczenia powietrza jest więc problemem globalnym.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Naukowcy udowodnili, że polutanty, takie jak azot i dwutlenek siarki oraz inne cząsteczki zawarte w spalinach samochodowych połączone z kurzem, są czynnikami powodującymi rozwój astmy w organizmie. Ryzyko zachorowania istnieje już w okresie prenatalnym, gdy dziecko jest w łonie matki. Łożysko bowiem nie chroni dziecka przed szkodliwym wpływem zanieczyszczeń. Polutanty łączące się z układem krwionośnym płodu mają znaczący wpływ na jego rozwój. Zdarza się, że dzieci wystawione na działanie spalin w okresie prenatalnym rodzą się z upośledzeniem, podatnością na choroby oraz zbyt niską masą ciała.

Zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych występuje u dzieci mieszkających w pobliżu dróg o wysokim natężeniu ruchu. U takich dzieci widoczne są początkowe objawy astmy, takie jak świszczący oddech oraz nawracający, suchy kaszel.

2. Zapobieganie szerzeniu się astmy

Aby zapobiec rozwojowi astmy, przede wszystkim trzeba ograniczyć kontakt dzieci ze środowiskiem o wysokim stężeniu polutantów. Należałoby zmienić regulacje dotyczące możliwego stężenia niebezpiecznych związków w powietrzu w większych miastach. Takie działanie znacznie zmniejszyłoby poziom zachorowania na astmę. Efektywnym rozwiązaniem byłoby także uświadomienie rodziców, placówek oświatowych, a także samych dzieci o ryzyku kontaktu z polutantami. Dzięki temu dzieci unikałyby przebywania na dworze podczas godzin, w których występuje największe stężenie szkodliwych związków.

Dodatkowym atutem w walce z astmą jest spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminy C i A, które są cennym źródłem antyoksydantów dla układu oddechowego. Antyoksydanty zwiększają odporność organizmu i redukują negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Zaleca się także wzbogacenie diety o sulforafan, który zredukuje reakcje zapalne będące skutkiem styczności z cząstkami spalin (szczególnie tych z silników Diesla). Sulforafan występuje naturalnie w brukselce, brokułach, kalafiorze, pomidorach, jabłkach i pomarańczach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze