Kąpiel kwasowęglowa

Kąpiel kwasowęglowa to jeden z zabiegów hydroterapii, polegający na wykąpaniu się w leczniczej wodzie zawierającej bezwodnik kwasu węglowego, o temperaturze 33-34 st. C. Kąpiel kwasowęglowa zazwyczaj trwa od 10 do 20 minut, a stosuje się ją średnio 2-3 razy na tydzień. Rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla pomaga w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, dlatego taka kąpiel często jest stosowana w sanatoriach. Możliwa jest także tzw. „sucha kąpiel”, czyli zabieg leczniczy z wykorzystaniem tej samej substancji, ale bez użycia wody.

Spis treści:
 1. 1. Działanie leczniczych kąpieli kwasowęglowych
 2. 2. Wskazania i przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowych

1. Działanie leczniczych kąpieli kwasowęglowych

Średnie stężenie dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu wynosi 0,3 proc. Jeśli stężenie dwutlenku węgla wzrasta do nie więcej niż 1,07 proc.,  powietrze wówczas ma właściwości lecznicze. Bardzo duże stężenie jest trujące – jeśli przekracza 9 proc., następuje oszołomienie, powyżej 10 proc. praca serca zwalnia, źrenice rozszerzają się, skóra sinieje. Aby kąpiel uznać za leczniczą, sztuczne nasycenie wody CO2 nie może być niższe niż 750 mg/l.

Dwutlenek węgla zawarty w wodzie rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze. Pojemność wyrzutowa serca wzrasta, natomiast częstotliwość pracy serca spada. Chory po kąpieli jest zrelaksowany, ma lepszy nastrój, jest spokojniejszy, czasami nawet senny. Poza tym stężenie glukozy spada, poziom cholesterolu we krwi maleje, płuca są lepiej wentylowane. Po takiej leczniczej kąpieli pacjent nie powinien wycierać się, lecz udać na odpoczynek. Ten leczniczy zabieg na ciało nie powinien być łączony z innymi kąpielami leczniczymi. Można zastosować także suche kąpiele kwasowęglowe, jednak ich działanie jest mniej intensywne.

2. Wskazania i przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowych

Lecznicze kąpiele kwasowęglowe są szczególnie korzystne dla osób z cukrzycą. Zabieg zwiększa ukrwienie kończyn dolnych, zapobiega stopie cukrzycowej dzięki pobudzeniu krążenia krwi, obniża poziom cukru we krwi, a także wspomaga regenerację i ukrwienie skóry oraz tkanek w kończynach, które jest zaburzone w cukrzycy. Inne wskazania do kąpieli kwasowęglowych to:

 • łagodne nadciśnienie,
 • zbyt niskie ciśnienie,
 • zmiany zwyrodnieniowe,
 • zaburzenia układu krążenia,
 • niektóre choroby serca,
 • choroby naczyń obwodowych,
 • nerwica,
 • choroby reumatyczne,
 • otyłość.

Przeciwwskazania do kąpieli kwasowęglowych:

Lecznicze kąpiele z wykorzystaniem dwutlenku węgla, w odróżnieniu od innych zabiegów hydroterapii, mogą być stosowane u osób z rozrusznikami serca, wadami serca oraz po zabiegach kardiologicznych. Dużą zaletą kąpieli kwasowęglowych jest to, że mają także wersję „suchą”. Jest ona szczególnie zalecana osobom mającym problemy z poruszaniem się, dla których rozbieranie się, kładzenie się w wannie i wychodzenie z niej mogłyby być trudne. Dzięki urządzeniom do kąpieli suchej wystarczy się położyć na specjalnym łóżku, zawierającym kapsułę zamykającą pacjenta od pasa w dół.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Hydroterapia i balneoterapia

Balneoterapia
Hydroterapia i balneoterapia Balneoterapia

Balneoterapia to inaczej leczenie wodą. Oznacza to, że w tym rodzaju fizjoterapii woda jest elementem leczniczym, poprawiającym stan zdrowia osób cierpiących na różne schorzenia. Oprócz właściwości leczniczych, woda relaksuje i uspokaja, a także pobudza...

Basen solankowy
Hydroterapia i balneoterapia Basen solankowy

Basen solankowy to jedna z atrakcji, jakie oferują ośrodki spa lub specjalistyczne ośrodki odnowy biologicznej. Basen solankowy jest wypełniony słoną wodą o właściwościach zbliżonych do wody morskiej. Zasolenie w basenie solankowym wynosi około 1%, choć...

Kąpiel błotna
Hydroterapia i balneoterapia Kąpiel błotna

Już starożytni Grecy wierzyli, że kąpiel błotna ma cudowną moc. Kąpiele w borowinie stosowane były często w celach leczniczych i relaksacyjnych. Borowina – główny składnik kąpieli błotnej, to nieodwodniony torf, powstały wskutek butwienia...

Maski na ciało Kąpiel Kleopatry

Kąpiel Kleopatry to połączenie działania miodu oraz mleka w pielęgnacji skóry. Dowiedz się, jak ją wykonać.

Kąpiel perełkowa
Hydroterapia i balneoterapia Kąpiel perełkowa

Słowo spa - „sanus per aquam", czyli „zdrowie przez wodę" kojarzy nam się z długim dniem wypełnionym...

Kąpiel błotna
Hydroterapia i balneoterapia Kąpiel błotna

Kąpiel błotna pomaga w walce z cellulitem, ujędrnia i uelastycznia skórę. Główną substancją wykorzystywaną w kąpielach jest borowina. Kąpiele z borowiną robią ogromną karierę w kosmetologii.

Pierwsza kąpiel niemowlaka
Pielęgnacja niemowlęcia Pierwsza kąpiel niemowlaka

Kąpiel niemowlaka nie musi wcale oznaczać płaczu dziecka i stresów przeżywanych przez...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij