Wskazania do wizyty u lekarza flebologa

Lekarz specjalista, zajmujący się profilaktyką i leczeniem żylaków, to flebolog. O konieczności wizyty u flebologa decyduje stopień zaawansowania choroby zakrzepowo-zatorowej żył, a także uciążliwość pojawiających się przy żylakach dolegliwości. Znacznie lepiej zapobiegać powstawaniu żylaków niż je leczyć. Żylaki bowiem to dość trudne w leczeniu schorzenie, które często ma tendencję do nawracania. Leczenie żylaków może być prowadzone na różne sposoby, jednak tylko operacyjne daje możliwość wleczenia.

Spis treści:
  1. 1. Objawy żylaków
  2. 2. Powikłania żylaków
  3. 3. Kiedy udać się do lekarza?
  4. 4. Leczenie żylaków

1. Objawy żylaków

Żylaki kończyn dolnych to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Zmiany na nogach są bowiem nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby. Z żylakami zmaga się wiele osób, przy czym przypadłość ta jest rzadsza u mężczyzn niż u kobiet. Ryzyko wystąpienia żylaków (żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej) wzrasta wraz z wiekiem. Żylaki to potoczne określenie poszerzonych trwale żył powierzchniowych, które wskazują na przewlekłą niewydolność żylną.

Rozpoznanie żylaków nie stanowi zwykle dużego wyzwania. Pierwsze objawy żylaków to zazwyczaj drobne pajączki i popękane naczynka na nogach. Na nogach widać wypukłe, niebieskie linie lub sieć krętych, poszerzonych i niebieskawych żył. Zmiany są obecne najczęściej na udach, w zgięciu kolanowym i wzdłuż łydek. Typowe są obrzęki i bóle kostek oraz uczucie ciężkości nóg, ale może się zdarzyć, że oprócz zmian na nogach, nie pojawiają się żadne inne dolegliwości.

Na początku rozwoju choroby zakrzepowej żył, jeszcze przed pojawieniem się żylaków, może pojawić się uczucie ciężkości w nogach, które nasila się wieczorem. Objawy żylaków to także żyły siateczkowate na nogach oraz obrzęki pod kolanami i na podudziach. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się dokuczliwe i nieestetyczne objawy zakrzepicy. Należą do nich zmiany troficzne skóry, czyli przebarwienia, wypryski, stwardnienia, a nawet owrzodzenia.

2. Powikłania żylaków

Żylaki często nie powodują żadnych powikłań. Czasami mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych w żyłach. Na skórze, pod którą znajdują się żylaki, mogą wystąpić zaczerwienienia i bolesne stwardnienia. Niekiedy są one objawem zakrzepicy, czyli zamknięcia żyły przez skrzep krwi. Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczanie się wraz z krwią może być powodem zatoru tętnicy płucnej, który jest groźny dla życia.

Przewlekłe zaczerwienienie skóry łydek często przeradza się w brązowe plamy na nogach, co jest skutkiem nieprawidłowego krążenia krwi. Objaw ten powinien zwrócić naszą uwagę, ponieważ zwykle towarzyszą mu: swędzenie, wypryski, pęknięcia skóry, która pokrywa żylaki, a w konsekwencji owrzodzenia podudzi. Aby uchronić się przed tak bolesnymi objawami choroby, leczenie żylaków powinno nastąpić możliwie jak najwcześniej.

3. Kiedy udać się do lekarza?

Kiedy zauważysz u siebie niepokojące objawy, możliwie szybko udaj się do lekarza. Tylko wczesna ocena układu żylnego może zapobiec dalszemu rozwojowi choroby i pozwoli uniknąć inwazyjnych metod leczenia. Kiedy należy udać się do lekarza?

  • gdy noga nagle puchnie;
  • gdy noga przybiera kolor sino-czerwony;
  • gdy dokuczają ci przewlekłe bóle nóg;
  • gdy na skórze nóg pojawiają się przebarwienia i zaczerwienienia;
  • gdy na nogach występują otwarte rany (owrzodzenia);
  • gdy żylaki stają się uciążliwe ze względów kosmetycznych.

4. Leczenie żylaków

Lekarz flebolog ocenia stopień nasilenia żylaków. Badanie lekarskie może być uzupełnione przez nowoczesne metody diagnostyczne, np. badanie dopplerowskie przepływu krwi albo fotopletyzmografię. Po badaniu wydolności układu żylnego lekarz zadecyduje, jakie metody leczenia zastosować.

W przypadku leczenia żylaków stosuje się farmakoterapię, która polega na doustnym bądź miejscowym podawaniu preparatów, poprawiających napięcie naczyń żylnych. Leki przeciwżylakowe przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu oraz zastojom limfatycznym,  które współistnieją w patologii żylnej. Objawy zakrzepicy zmuszają do wprowadzenia leków przeciwzakrzepowych.

Leczenie żylaków opiera się też na kompresoterapii, czyli noszeniu elastycznych bandaży lub rajstop i pończoch uciskowych. Dzięki uciskowi dochodzi do zmniejszenia średnicy żył i przepuszczalności włośniczkowej, co ułatwia powrót krwi do serca. Inna metodą leczenia żylaków jest skleroterapia.

Polega ona na likwidacji żylaków poprzez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających. Kiedy leczenie żylaków powyższymi metodami nie skutkuje, zaleca się ich operacyjne usunięcie. Chirurgiczne usuwanie żylaków wiąże się z podwiązaniem niewydolnych perforatorów, czyli żył biegnących w głąb podudzia.

Jeśli chcesz uniknąć inwazyjnego leczenia żylaków, wcześniej pomyśl o profilaktyce. Zawsze bowiem lepiej zapobiegać niż leczyć.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Operacja żylaków - powikłania

Witam. Jestem po operacji żylaków lewej nogi (6 dzień) i odczuwam dziwne uczucie zimna...

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.

Artykuły Diagnostyka żylaków

Wskazania do endoskopiiOdtwórz wideo
Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego Wskazania do endoskopii

Endoskopia to inaczej badanie wziernikowe. Polega na wprowadzeniu endoskopu, czyli wziernika...

Wskazania do odczulania
Odczulanie Wskazania do odczulania

Odczulanie, czyli immunoterapia swoista, jest uznawane za najlepszą i najskuteczniejszą metodę...

Wskazania do hemaferezy
Hemafereza lecznicza Wskazania do hemaferezy

Hemafereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory...

Wskazania do biopsji szpiku
Biopsja szpiku Wskazania do biopsji szpiku

Wskazania do biopsji aspiracyjnej lub trepanobiopsji szpiku kostnego obejmują głównie...

Cesarskie cięcie Wskazania do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie jest przeprowadzane zwykle wtedy, gdy istnieją poważne przesłanki natury medycznej. Jakie są wskazania do cesarki? Czy można uniknąć cesarskiego cięcia?

Wskazania do masażu shiatsu
Masaż shiatsu Wskazania do masażu shiatsu

Masaż shiatsu korzystnie wpływa na organizm i pomaga złagodzić wiele nieprzyjemnych dolegliwości. W niektórych przypadkach jest on jednak niewskazany i nie powinien być wykonywany.

Dziecko u lekarza
Niezbędnik pacjenta Dziecko u lekarza

Początki życia dziecka są najważniejszym momentem - wówczas dziecko przechodzi kroki milowe w rozwoju. Ważne dlatego jest, by regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij