Trwa ładowanie...

Kiedy rozpocząć terapię depresji?

Avatar placeholder
23.11.2023 15:36
Kiedy rozpocząć terapię depresji?
Kiedy rozpocząć terapię depresji?

Dla osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego typu pomocy, wizyta u psycholog, psychiatry czy psychoanalityka wydaje się czymś nienaturalnym. Decyzja o zwróceniu się o pomoc do specjalisty rodzi się powoli. Kiełkuje wolno w umyśle, kiedy nie skutkuje już pomoc najbliższych, kiedy pocieszania i wsparcie rodziny, przyjaciół czy partnera nie są w stanie poprawić złego stanu psychicznego. Pojawia się potrzeba pomocy innego typu. Zdania typu "nie przejmuj się", "wszystko będzie dobrze" i "niedługo ci przejdzie" są równie nieskuteczne, co irytujące.

Depresja to nie tylko płacz i niepokój. Jej objawy to także ciągle powracające pytania bez odpowiedzi, blokady psychiczne lub niezrozumiałe zaburzenia psychiczne, które nieustannie powracają. Te symptomy są oznaką potrzeby zrozumienia samego siebie.

spis treści

1. Psychoterapia depresji

Praca nad samym sobą nie odbywa się w pojedynkę. Takie próby kończą się niepowodzeniem, ponieważ szybko natrafiamy na nasze własne ograniczenia. Niebezpieczeństwo kryje się w próbie odbijania sobie naszych niepowodzeń na innych, co dodatkowo nas pogrąża. Próbę autoanalizy najlepiej ilustruje obrazek rowerzysty, który zatrzymuje się i schodzi z roweru, żeby zobaczyć, jak pedałuje i zrozumieć w ten sposób funkcjonowanie mechanizmu. Potrzeba wysłuchania i rozmowy z profesjonalistą, oznacza chęć, żeby położyć kres swojej niewiedzy, odnaleźć słowa, by opisać swoje niepokoje, zapanować nad nimi i pokonać je, tak, żeby przeszłość nie zakłócała już teraźniejszości. Leczenie depresji na tym właśnie polega.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Pierwsze objawy depresji – co to jest depresja, objawy choroby, wczesne znaki ostrzegawcze
Pierwsze objawy depresji – co to jest depresja, objawy choroby, wczesne znaki ostrzegawcze

Pierwsze objawy depresji nie zawsze są charakterystyczne. Zdarza się, że początki choroby są łagodne,

przeczytaj artykuł

2. Ile trwa terapia depresji?

Terapia krótkotrwała (6 do 18 miesięcy) zazwyczaj jest wystarczająca, żeby pokonać trudny moment w życiu. Jest to psychoterapia wspierająca. Niektóre krótkie terapie dają początek potrzebie pójścia dalej, lepszego poznania siebie. Wtedy dobrym wyborem jest psychoanaliza. Ten typ terapii ma na celu zreorganizowanie samego siebie. Psychoanaliza pozwala poznać swoją podświadomość, czyli to, co dzieje się w umyśle nieświadomie. Częstotliwość terapii analitycznej jest większa niż w przypadku poprzednich typów leczenia. Zazwyczaj spotkania odbywają się 2 do 4 razy w tygodniu i trwają kilka lat.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie depresji a zmiana trybu życia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze