Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi to badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Badanie USG można wykonać w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, ale najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, kilka dni po miesiączce. USG piersi jest zupełnie bezbolesne i szybkie, trwa około 15 minut. Do badania kobieta kładzie się na leżance, a lekarz smaruje najpierw jedną, a potem drugą pierś żelem ułatwiającym przewodzenie sygnałów. Następnie do piersi przykładana jest głowica aparatu ultrasonograficznego, którą wodzi się z dołu do góry i na boki w celu wyszukania w piersiach ewentualnych zmian. Głowica jest połączona z komputerem. Na monitorze komputera widać obraz badanej tkanki piersiowej.

Spis treści:
 1. 1. USG piersi w profilaktyce raka piersi
 2. 2. Wskazania do badania USG piersi
 3. 3. USG piersi w ciąży i podczas stosowania hormonów

1. USG piersi w profilaktyce raka piersi

USG piersi to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych, wspomagające wykrywanie zmiany łagodnych oraz złośliwych u kobiet przed czterdziestką. USG piersi zalecane jest również pacjentkom starszym, po 40. roku życia, gdyż ultrasonografia pomaga wykryć takie zmiany w piersiach, których często nie wykazuje mammografia. Badanie USG ma wiele zalet. Jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i tanim. W przeciwieństwie do badania mammograficznego można je powtarzać wielokrotnie. Wykrywa zmiany wielkości około 5 mm. Wiarygodność badania zależy od aparatu, a także od kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. W USG piersi można wykryć łagodne zmiany chorobowe, np. mastopatię. Mastopatia niemająca znamion nowotworowych występuje zazwyczaj u kobiet młodych.


2. Wskazania do badania USG piersi

Po 20. roku życia zaleca się samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu, zawsze tego samego dnia, i przynajmniej jednorazowe kontrolne badanie piersi u ginekologa. Po 30. roku życia zaleca się samobadanie piersi raz w miesiącu, palpacyjne badanie piersi u ginekologa i profilaktycznie USG piersi wykonywane raz w roku. U młodych pacjentek, po 30. roku życia, w piersiach przewagę ma tkanka gruczołowa, która docelowo wytwarza mleko. Po czterdziestym roku życia zaleca się comiesięczne samobadanie piersi, co pół roku badanie palpacyjne u lekarza, raz w roku USG piersi i co dwa lata mammografię.

Mammografia nie odróżnia zmian litych, np. guzów, od zmian zawierających płyn surowiczy, np. torbieli. USG piersi zmiany te odróżnia bardzo dobrze. Po 40. roku życia zmianie ulega struktura piersi, tzn. rozrasta się tkanka tłuszczowa, a zmniejsza się ilość tkanki gruczołowej. Tkanka tłuszczowa w badaniach ma kolor ciemny. Rak piersi w badaniu USG jest również ciemny, a na zdjęciu mammograficznym – jasny, dlatego kobiety po czterdziestce podejrzane zmiany powinny badać raczej mammografem niż ultrasonografem.

USG piersi jest zalecane w przypadku, gdy kobieta uskarża się na nietypowe bóle piersi – występujące poza okresem miesiączkowania. Innymi wskazaniami do USG piersi są: różnego rodzaju stwardnienia i guzki wyczuwane palpacyjnie w piersiach, zaciągnięcia skóry na sutkach, nietypowy wyciek z sutka u kobiet niebędących w ciąży i niekarmiących piersią, zmiany w brodawkach sutkowych, wyczuwalne guzki w dołach pachowych. Ultrasonografia obu sutków zalecana jest:

 • u kobiet młodych, z obfitym utkaniem gruczołowym piersi,
 • u kobiet z małym biustem,
 • u kobiet obciążonych wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, np. z powodu obciążenia rodzinnego,
 • u kobiet z implantami silikonowymi uniemożliwiającymi uwidocznienie tkanki piersi w mammografii,
 • u kobiet w ciąży i w okresie laktacji w celu uniknięcia napromieniowania rentgenowskiego,
 • u kobiet chorych, u których wyczuwalny palpacyjnie guz piersi nie uwidocznia się w mammografii,
 • jako badanie pomocnicze w różnicowaniu między guzem litym a torbielą sutka,
 • przy wykonywaniu celowanej punkcji sutka.

USG piersi polecane jest zazwyczaj młodym kobietom, ponieważ ich piersi zbudowane są z bardzo gęstej tkanki gruczołowej, w której ultradźwięki wszelkie zmiany wychwytują lepiej niż promienie rentgenowskie. USG sutków w zasadzie można wykonać w dowolnym dniu cyklu miesięcznego, ale najlepiej je robić w pierwszej połowie cyklu, tuż po miesiączce. Potem zwiększa się zawartość wody w tkance piersi, co utrudnia interpretację widzianego obrazu. Onkolodzy sugerują, żeby poddać się USG piersi po raz pierwszy w 20. roku życia. Do ukończenia 30. roku życia powinno się je powtarzać raz na dwa lata, a po trzydziestce – raz w roku. Na pewno częściej należy wykonywać USG piersi, jeśli należysz do grupy podwyższonego ryzyka, np. w twojej rodzinie były przypadki raka piersi albo też stwierdzono u ciebie mutacje genów BRCA1 i BRCA 2.

3. USG piersi w ciąży i podczas stosowania hormonów

Co miesiąc kobieta ciężarna powinna samodzielnie badać sobie piersi. Chodząc na kontrolne badania do ginekologa, należy poprosić o palpacyjne badanie biustu. Jeśli na czas ciąży wypada termin USG piersi, można bez obaw poddać się temu badaniu. Ultradźwięki nie szkodzą ani przyszłej mamie, ani dziecku. Jeśli kobieta jest w takim wieku, że już wykonuje kontrolną mammografię i jej termin przypada akurat na czas ciąży, należy odłożyć badanie na czas po porodzie. Promienie RTG, mimo małej dawki stosowanej podczas mammografii, nie są obojętne dla płodu.

Jeśli kobieta stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna co miesiąc sama badać sobie piersi – najlepiej w dniu, gdy ustaje tzw. krwawienie z odstawienia. Co pół roku powinna chodzić do lekarza na badanie palpacyjne. Przed rozpoczęciem hormonalnej antykoncepcji powinno się wykonać USG piersi, a potem robić je co roku. Jeśli kobieta skończyła już 35 lat i stosuje antykoncepcję hormonalną, powinna wykonać mammografię, a potem poddawać się jej co dwa lata.

Jeśli kobieta wchodzi w okres menopauzy i stosuje hormonalną terapię zastępczą (HTZ), c
o miesiąc sama bada sobie piersi, a co pół roku zgłasza się do lekarza na badanie palpacyjne . Przed rozpoczęciem HTZ należy wykonać USG piersi i mammografię. Później co roku poddawać się mammografii, a co pół roku – USG piersi. Po dwóch latach systematycznego brania hormonów przyrasta w piersi tkanki gruczołowej; pierś „młodnieje”, mimo że kobieta przekracza pewien próg wieku – dlatego niektóre zmiany lepiej się uwidaczniają w badaniu USG niż w mammografii.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Analiza wyniku badania USG piersi

Witam! W prawej piersi wyczułam guzek. Zrobiono mi USG, otrzymałam taki wynik: Piersi o budowie...

lek. Marta Hat Porady udziela lek. Marta Hat pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 0 odpowiedzi Grudka na piersi a nowotwór ~:

Witam, mam 18 lat. Wczoraj zauważyłem dosyć dużą grudkę na piersi, czy to może być rak?

pokaż 5 następnych

Artykuły USG piersi

USG piersi
Rak piersi USG piersi

W związku z rosnącą samoświadomością kobiet badanie ultrasonograficzne piersi (USG piersi,...

USG piersi Badanie USG piersi

Rak piersi jest najpoważniejszym nowotworem złośliwym u kobiet. Każdego roku z jego powodu...

USG
Badania USG

Ultrasonografia, czyli popularnie używany skrót USG, to badanie, dzięki któremu...

Trójwymiarowe USGOdtwórz wideo
Badania w ciąży Trójwymiarowe USG

USG w ciąży to rodzaj badania diagnostycznego, dzięki któremu można wykryć wiele nieprawidłowości...

USG bioder
Badania USG bioder

USG bioder, zwane jest też ultrasonografią stawów biodrowych lub USG bioderek. U niemowląt...

USG dopochwowe
Badania USG dopochwowe

W ginekologii i położnictwie USG jest podstawową metodą diagnostyczną. Wprowadzenie ultrasonograficznej...

USG miednicy
Badania USG miednicy

Badanie USG układu rozrodczego wykonywane zarówno w ginekologii, jak i w położnictwie...

Badania USG tarczycy

Badanie USG tarczycy jest bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne. Pozwala na określenie kształtów,...

USG przezciemiączkowe
Badania USG przezciemiączkowe

USG to obecnie jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jest to badanie proste, niedrogie,...

USG połówkowe
Badania w ciąży USG połówkowe

Badanie USG połówkowe to termin, który odnosi się do badania przeprowadzanego...

Badania USG moszny

Badanie ultrasonograficzne worka mosznowego (USG moszny) jest to badanie pozwalające określić...

Badania USG ślinianek

Badanie USG ślinianek jest podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku powiększenia lub...

Badania USG żył

Najczęstszym powodem wykonywania USG żył (tzw. Doppler żył) jest podejrzenie niewydolności...

Badania USG jąder

USG jąder jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą diagnostyki nieprawidłowości w wielkości i budowie...

USG doppler
Badania dopplerowskie USG doppler

USG doppler to badanie przy użyciu ultradźwięków, które pomaga ocenić, jak jest...

Peeling Jak wykonać własny peeling?

Zabiegi złuszczające skórę wspomagają jej odnowę, a jednocześnie zapewniają uczucie jej jedwabistości i gładkości. Nie musisz wydawać fortuny na peelingi. Od dzisiaj możesz wykonać je sama w domu!

Dermokosmetyki Jak wykonać demakijaż twarzy?

Demakijaż twarzy jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki dokładnemu zmyciu makijażu z powierzchni twarzy i oczu skóra szybciej się regeneruje i wygląda zdrowiej.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij