Kimona do judo

Judo wymyślił w 1882 roku Jigoro Kano. Jego szkoła nazywała się Kodokan Judo. Judo zostało opracowane jako rodzaj zajęć wychowania fizycznego. Oprócz strony fizycznej judo kładzie nacisk na rozwój umysłu. Adepci judo uczą się współpracy i pracy dla wspólnego dobra, a także wydajności. Jednym z celów judo jest umiejętność osiągnięcia jak najlepszych rezultatów przy jak najmniejszym wysiłku. Pierwszym krokiem do nauki judo jest zaopatrzenie się w kimona do judo. Fachowa nazwa kimona do judo to judoga. Jakie są ich rodzaje i które warto wybrać?

Spis treści:
  1. 1. Kimono do judo a stroje do karate
  2. 2. Rodzaje kimon do judo

1. Kimono do judo a stroje do karate

Wiele osób zastanawia się, czy ich stroje do karate mogą być używane podczas treningu judo. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ kimona do judo są dostosowane do ruchów wykonywanych podczas zajęć. Stroje do karate są lżejsze i bardziej obszerne, poza tym nie są wystarczająco wytrzymałe do ćwiczenia judo. Jak wyglądają stroje do judo? Stroje do walki i ćwiczeń składają się z dwóch części. Górna część, czyli Joi, ma wzmocnione szwy na ramionach, rękawach i w okolicy klatki piersiowej. Klapy kimona są często usztywnione i wzmocnione, by wytrzymać pociąganie i rzucanie. Spodnie, znane także jako Shitibaki, są wiązane na sznurki i mają wzmocnienia na przodzie oraz w okolicy kolan. Oprócz spodni i górnej części ważnym elementem kimona jest pas. Kimona są dostępne w różnych kolorach, choć kolor czarny nie jest oficjalnie uznany. Od 1997 roku na zawodach w czasie walki jeden judoka ma zwykle białe kimono, a drugi niebieskie. Co ciekawe, w Japonii judocy walczą wyłącznie w białych strojach ze względu na tradycję. Dla rozróżnienia jeden z zawodników przewiązuje czerwoną opaskę.

2. Rodzaje kimon do judo

Dostępne są dwa rodzaje kimon – pojedynczo i podwójnie tkane. Te pierwsze są lżejsze, ale mniej wytrzymałe. Sprawdzają się u początkujących judoków i osób o niskiej wadze ciała. Natomiast podwójnie tkane kimona są dużo cięższe, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Są zwykle preferowane przez doświadczonych judoków i osoby o mocniejszej sylwetce. Jednak nawet kimona tkane pojedynczo są stosunkowo wytrzymałe. Wykonuje się je z grubej bawełny odpornej na działanie dużych sił podczas walki judo. Strój judoki nie może ograniczać jego ruchów, w przeciwnym razie nie byłby w stanie optymalnie wykorzystać swoich umiejętności. Co ciekawe, nogawki kimon noszonych podczas zawodów mogą kończyć się najwyżej 5 centymetrów nad kostką zawodnika. Jeśli strój judoki nie spełnia tego warunku, zawodnik jest zdyskwalifikowany.

Początkujący judoka ma przed sobą wybór kimona. Warto zdecydować się na lekkie, pojedynczo tkane kimono do judo przeznaczone konkretnie do ćwiczeń. Stroje do innych sztuk walki, na przykład do karate, z pewnością nie zdadzą egzaminu. Oprócz kimona warto zaopatrzyć się także w inne przedmioty przydatne judokom. Są to: płyty DVD z instrukcjami, które są przydatne w ćwiczeniu judo w domu, maty do ćwiczeń, a także ochraniacze na kolana. Najważniejszy jest jednak zapał, nawet najlepsze akcesoria nie są w stanie go zastąpić.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Judo

Judo
Sporty walki Judo

Judo w języku japońskim oznacza łagodną lub szlachetną drogę. Ta wschodnia sztuka walki uczy nie tylko radzenia sobie z przeciwnikiem poprzez ciosy i chwyty, ale również wewnętrznej siły.

Judo dla dzieci
Sport dla dziecka Judo dla dzieci

Judo dla dzieci to dobry pomysł. Jak inne sztuki walki, judo poprawia kondycję. Co ważniejsze, pomaga rozwinąć w dziecku postawy etyczne. Trening judo można zacząć już w wieku 4-5 lat.

Judo Chwyty judo

Rzuty w judo, uderzenia i kopnięcia oraz obezwładnienia to podstawowe chwyty judo. Trzymania w judo również są istotne dla tej sztuki walki. Chwyty judo zależą od techniki judo.

Judo Maty do judo

Wszelkie sporty walki uprawia się na specjalnych materacach. Aby trenować judo, niezbędna jest mata antypoślizgowa do judo, określana jako mata tatami.

Judo Pasy w judo

Pasy w judo są przyznawane po uzyskaniu odpowiednich umiejętności koniecznych do uprawiania tej sztuki walki. W judo rozróżnia się stopnie uczniowskie (kyu) i mistrzowskie (dan).

Judo Historia judo

Judo zaczęło się kształtować na przełomie XIX i XX wieku. Historia judo wiąże się z życiem Jigorō Kanō, który stworzył ten rodzaj sztuki walki. Współczesne judo nadal wykorzystuje techniki Kanō.

Judo Nauka judo

Nauka judo poprawia sprawność fizyczną i kształtuje charakter. Judocy poznają zasady kultury judo, a zajęcia judo nie ograniczają się do ćwiczeń fizycznych. Trening judo to świetny pomysł.

Judo Techniki judo

Techniki judo dzielą się na rzuty w judo oraz chwyty judo. Nauka judo jest stopniowym procesem. Na początku judocy poznają podstawowe techniki judo, a z czasem bardziej zaawansowane techniki w judo.

Sztuki walki judoOdtwórz wideo
Sport dla dziecka Sztuki walki judo

Judo to japońska sztuka walki, która opiera się na zasadzie „ustąp, by zwyciężyć". Techniki...

Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij