Trwa ładowanie...

Kimono do judo (judoga) - elementy, rodzaje, strój dla początkującego

Kimono do judo (judoga) - elementy, rodzaje, strój dla początkującego
Kimono do judo (judoga) - elementy, rodzaje, strój dla początkującego

Judo wymyślił w 1882 roku Jigoro Kano, jego szkoła nazywała się Kodokan Judo. Ten rodzaj aktywności oprócz strony fizycznej kładzie nacisk na rozwój umysłu. Adepci judo uczą się współpracy i pracy dla wspólnego dobra, a także wydajności. Jednym z celów judo jest umiejętność osiągnięcia jak najlepszych rezultatów przy jak najmniejszym wysiłku. Pierwszym krokiem do nauki jest zaopatrzenie się w kimono do judo (judoga). Jakie są rodzaje kimono i które warto wybrać?

spis treści

1. Czym charakteryzuje się kimono do judo?

Wiele osób zastanawia się, czy ich stroje do karate mogą być używane podczas treningu judo. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ strój do judo jest dostosowany do ruchów wykonywanych podczas zajęć.

Strój do karate jest lżejszy i bardziej obszerny, poza tym nie jest wystarczająco wytrzymały. Kimono do judo składa się z dwóch części. Górna część, czyli Joi, ma wzmocnione szwy na ramionach, rękawach i w okolicy klatki piersiowej.

Zobacz film: "Sztuki walki - Judo"

Kimono ma często usztywnione i wzmocnione klapy, by wytrzymać pociąganie i rzucanie. Spodnie, znane także jako Shitibaki, są wiązane na sznurki i mają wzmocnienia na przodzie oraz w okolicy kolan. Oprócz spodni i górnej części ważnym elementem jest pas.

Kimono może mieć różne kolory, choć kolor czarny nie jest oficjalnie uznany. Od 1997 roku na zawodach w czasie walki jeden judoka ma zwykle białe kimono, a drugi niebieskie.

Co ciekawe, w Japonii judocy walczą wyłącznie w białych strojach ze względu na tradycję. Dla rozróżnienia jeden z zawodników przewiązuje komono czerwoną opaską.

Aktywność fizyczna dzieci (prezentacja edukacyjna)
Aktywność fizyczna dzieci (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Zdrowie fizyczne dzieci Według ekspertów dzieci potrzebują przynajmniej godzinę umiarkowanej bądź

zobacz galerię

2. Rodzaje kimono do judo

Kimono występuje w dwóch odmianach – dostępne są pojedynczo i podwójnie tkane. Kimono pojedynczo tkane jest lżejsze, ale mniej wytrzymałe. Sprawdza się u początkujących judoków i osób o niskiej wadze ciała.

Natomiast kimono podwójnie tkane jest dużo cięższe, mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Kimono tego typu jest zwykle preferowane przez doświadczonych judoków i osoby o mocniejszej sylwetce.

Jednak nawet kimono tkane pojedynczo jest stosunkowo wytrzymałe, wykonuje się je z grubej bawełny. Strój judoki nie może ograniczać jego ruchów, w przeciwnym razie nie byłby w stanie optymalnie wykorzystać swoich umiejętności.

Co ciekawe, nogawki kimon noszonych podczas zawodów mogą kończyć się najwyżej 5 centymetrów nad kostką zawodnika. Jeśli strój judoki nie spełnia tego warunku, zawodnik jest zdyskwalifikowany.

3. Kimono do judo dla początkującego

Początkujący judoka ma przed sobą wybór kimona. Warto zdecydować się na lekkie, pojedynczo tkane judo przeznaczone konkretnie do ćwiczeń. Stroje do innych sztuk walki na przykład do karate, z pewnością nie zdadzą egzaminu.

Oprócz kimona warto zaopatrzyć się także w inne przedmioty przydatne judokom. Są to: płyty DVD z instrukcjami, które są przydatne w ćwiczeniu judo w domu, maty do ćwiczeń, a także ochraniacze na kolana. Najważniejsza jest jednak odpowiednia motywacja, nawet najlepsze akcesoria nie są w stanie jej zastąpić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze