Trwa ładowanie...

Kleszcze u ludzi

Avatar placeholder
10.07.2023 17:28
Kleszcze u ludzi
Kleszcze u ludzi

Kleszcze to malutkie roztocza pasożytnicze. Wywołują one groźne choroby odkleszczowe, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Bytują w lasach, wysokich trawach, nad jeziorami. Kleszcze bezboleśnie wgryzają się w ciała ludzkie i zwierzęce. Ślady po kleszczu są prawie niezauważalne. Pajęczaki przenoszą wirusy i bakterie wywołujące zakażenie. Jeżeli po kleszczu pokaże się rumień, należy zgłosić się do lekarza. W jaki sposób ustrzec się przed pajęczakami i jak sobie radzić gdy kleszcz już się wgryzie?

spis treści

1. Kogo atakują kleszcze?

Zwierzęta są najbardziej narażone na kleszcze. Zaraz po nich lokalizują się ludzie. Krew ludzka i zwierzęca umożliwia kleszczom wzrastanie i rozwój. Kleszcze żerują od marca do listopada. W tym czasie lepiej unikać miejsc, w których występują. I tak lepiej nie chodzić po obrzeżach leśnych, po bocznych i wąskich ścieżkach, uważać podczas spacerów pod drzewami.

Wbrew potocznie głoszonym opiniom kleszcze najczęściej bytują w wysokich trawach, na gałęziach drzew dlatego często ich ukoszenia lokalizują się w okolicy podkolanowej, okołopachwinowej. Szczególnie łatwo „wskaują” na jasne tkaniny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Obrzeżki gołębie żerują na gołębiach. Jeżeli nie mogą się żywić ich krwią, wówczas wędrują do siedzib ludzkich. Do mieszkań wchodzą przez otwarte okna i drzwi balkonowe, a także przez kratki wentylacyjne.

Potrafią przyczaić się w szparach w podłodze, pod parapetami, pod boazerią na ścianach, a także pod tapetami. Obrzeżek, w odróżnieniu do innych kleszczy jest aktywny jedynie nocą. Wrato znać wszytskie mechanizmy kąszenia przez kleszcze, by móc się chronić przed ukąszeniami kleszczy.

2. Miejsca na ciele, w które wgryza się kleszcz

Kleszcze wędrują po ciele człowieka czy zwierzęcia w poszukiwaniu dogodnego miejsca do wkłucia. Lubią miejsca, w których naskórek jest cienki i wilgotny. Po spacerze należy szczególnie dokładnie obejrzeć skórę za uszami, na granicy włosów, pod kolanami i pachwinę. W razie ukąszenia należy umiejętnie wyjęcie kleszcza.

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne. Ślad po kleszczu jest niewielki. Podczas wgryzania kleszcz wstrzykuje substancje znieczulającą. Dzięki temu ofiara nie czuje bólu, a kleszcz może wgryźć się dość głęboko.

3. Jakie choroby wywołują kleszcze?

Kleszcze są odpowiedzialne za różne choroby. Do najczęstszych należy borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Rumień po kleszczu jest pierwszym objawem rozwijającej się choroby. Ugryzienie kleszczawywołuje też inne objawy: grypopodobne, naciek limfatyczny, potem pojawia się stan przewlekły.

4. Jak się chronić przed kleszczami?

  • Unikajmy miejsc, w których kleszcze żerują.
  • Na spacery chodźmy w godzinach najmniejszej aktywności kleszczy, tzn. W godzinach południowych.
  • Spacerujmy środkiem ścieżki, nie chodźmy po gęstych zaroślach i obrzeżach.
  • Na wyprawę do lasu ubierzmy się odpowiednio. Nałóżmy długie spodnie i bluzę, a na głowę czapkę.
  • Używaj preparatów przeciwko kleszczom.
  • Po powrocie ze spaceru warto obejrzeć dokładnie ciało, szczególnie miejsca za uszami, pod kolanami, na obrzeżach włosów i pachwiny.
  • Wkłutego kleszcza można usunąć pęsetą. Nie wolno go niczym smarować. Należy chwycić jego odwłok tuż przy skórze i energicznie wyciągnąć.
  • Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu. Profilaktyka szczepień chroni przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

W przypadku gdy zauważymy rumień należy zgłosić się do poradni chorób zakaźnych w celu weryfikacji i wdrożenia leczenia. Powikłania, szczególnie stawowe, nieleczonej boreliozy są bardzo poważne. Szczególnie osoby narażone, których zawód związany jest z częstym przebywaniem na łąkach, w lesie, czyli leśnicy, rolnicy oraz osoby aktywnie spędzające czas wolny w lesie powinny kontrolować okolice podatne na ugryzienie przez kleszcze.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze