Trwa ładowanie...

Walka kobiet z depresją

Avatar placeholder
05.08.2016 11:27
Walka kobiet z depresją
Walka kobiet z depresją

Depresja w ujęciu naukowym jest zaburzeniem nastroju, które objawia się ogólnym spadkiem aktywności oraz utratą zainteresowań na różnych płaszczyznach (zawodowej, osobistej, społecznej itp.). Osoby nią dotknięte przejawiają uczucie żalu, smutku, poczucia winy czy obojętności. Często izolują się od najbliższego otoczenia bądź w kontaktach interpersonalnych bywają nadmiernie drażliwe. W wywiązywaniu się z codziennych obowiązków może przeszkadzać im niezdolność do skupienia uwagi i koncentracji na bieżących zadaniach. Wśród symptomów odnajdujemy również brak apetytu oraz spadek libido. Problemu takiego nie powinno się ignorować, zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują przez długi czas. Do najbardziej niebezpiecznych objawów należą myśli i próby samobójcze. Z tego względu należy reagować odpowiednio wcześnie, zanim rzeczywiście przybiorą na sile.

1. Przyczyny choroby

U podłoża depresji leży wiele czynników o charakterze biologicznym, genetycznym, środowiskowym, psychologicznym i poznawczym. Przyczynia się do niej m.in. niski poziom noradrenaliny i serotoniny, które pełnią w mózgu rolę neuroprzekaźników. Depresja może być chorobą przewlekłą (dystymia) lub też występować w określonych warunkach (np. depresja sezonowa – związana z okresowym niskim natężeniem światła słonecznego w cyklu rocznym w danym regionie geograficznym) i sytuacjach życiowych (np. depresja poporodowa).

2. Kobiety a depresja

Biorąc pod uwagę dostępne statystyki, depresja dotyka dwukrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Są one również bardziej narażone na to, iż przebieg choroby przybierze u nich formę przewlekłą. To także panie częściej podlegają hospitalizacji w wyniku omawianej przypadłości. Różnice płciowe przejawiają się następnie w sferze ujawniania objawów, poszukiwania pomocy oraz strategii radzenia sobie z chorobą.

W leczeniu depresji u kobiet stosuje się przede wszystkim psychoterapię oraz środki farmakologiczne (antydepresanty). Dodatkowo zalecane jest również podjęcie aktywności fizycznej, zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz stosowanie suplementów diety, w tym preparatów pochodzenia naturalnego (zioła, oleje, olejki).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Walka z depresją
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze