Trwa ładowanie...

Grupa ryzyka zachorowania na raka prostaty

Avatar placeholder
06.06.2013 13:43
Grupa ryzyka zachorowania na raka prostaty
Grupa ryzyka zachorowania na raka prostaty

Rak prostaty to groźne schorzenie, które atakuje układ rozrodczy mężczyzny. Aby leczenie prostaty było skuteczne, konieczna jest szybka diagnoza, która umożliwi lekarzowi wybranie odpowiedniego leczenia. Bardzo ważne jest, by osoby, które znajdują się w grupie ryzyka, bacznie obserwowały, czy nie występują u nich objawy charakterystyczne dla choroby oraz często badały się u lekarza. Kto należy do grupy ryzyka? Kto jest najbardziej narażony na raka prostaty?

spis treści

1. Czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty

  • Wiek- rak prostaty najczęściej pojawia się u mężczyzn powyżej 55 roku życia. Szacuje się, że średnia wieku pacjentów, u których jest postawiona taka diagnoza to 70 lat.
  • Geny - ryzyko pojawienia się choroby jest znacznie większe, gdy bliski członek rodziny (ojciec, dziadek, brat) cierpiał na raka prostaty.
  • Rasa - szacuje się, że objawy raka prostaty częściej pojawiają się u czarnoskórych mężczyzn. Przypadki zachorowań na nowotwór prostaty w Azji są rzadkie.
  • Dieta - jadłospis bogaty w tłuszcze zwierzęce zwiększa ryzyko pojawienia się raka prostaty. Dieta pełna warzyw, owoców i ryb jest znakomitym elementem skutecznej profilaktyki raka prostaty.

2. Osoby najbardziej narażone na raka prostaty

Często mówi się, że do grupy ryzyka należą także osoby, które:

Zobacz film: "Objawy raka prostaty"

Jednak badania nie potwierdziły słuszność takich wniosków. Okazuje się, że największe znaczenie mają wiek oraz geny.

3. Badanie prostaty

Badanie prostaty najlepiej wykonywać profilaktycznie u osób, które należą do grupy ryzyka, nawet jeśli objawy choroby nie pojawiły się. Badania są koniecznością, kiedy mężczyzna zauważy u siebie następujące objawy:

Jeśli lekarz potwierdzi obecność nieprawidłowych komórek w układzie rozrodczym, leczenie raka prostaty zostanie rozpoczęte (terapia hormonalna, radioterapia czy operacja).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Codzienne picie kufla piwa zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze