Kołatanie serca w nerwicy

Zaburzenia lękowe objawiają się w specyficzny sposób. Człowiek, u którego się rozwinęły, zgłasza nie tylko problemy psychiczne – odczuwanie silnych, trudnych emocji, niepokój, rozdrażnienie, itp. Dochodzą do tego także somatyczne objawy, które związane są z rozwojem choroby. Osoby cierpiące na nerwicę zgłaszają się do lekarzy różnych specjalności z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, wydalniczego, oddechowego oraz krwionośnego. Bardzo powszechnym objawem odczuwanym przez chorych na nerwicę są zaburzenia pracy serca, tzw. kołatanie.

Spis treści:
  1. 1. Objawy somatyczne w nerwicy
  2. 2. Zaburzenia somatyczne charakterystyczne dla nerwicy
  3. 3. Czym jest kołatanie serca?

1. Objawy somatyczne w nerwicy

Lęk może objawiać się w różnej formie. Ludzie zdrowi odczuwający lęk, np. przed wystąpieniem przed szeroką publicznością, zauważają u siebie także fizyczne objawy tej emocji. Należą do nich pocenie się, rozszerzenie źrenic, przyspieszona akcja serca i oddech. Osoby chore na nerwicę oprócz takich przejawów fizjologicznych obserwują u siebie dolegliwości podobne do tych, które występują w chorobach somatycznych.

Objawy z ciała mogą być pierwszym sygnałem rozwoju nerwicy. Chory szuka informacji i potwierdzenia swojego stanu w badaniach laboratoryjnych. Jednak odczuwane dolegliwości w zaburzeniach lękowych nie są związane z organicznymi zaburzeniami. Wyniki badań nie potwierdzają występowania u takiej osoby choroby somatycznej.

2. Zaburzenia somatyczne charakterystyczne dla nerwicy

Zaburzenia lękowe mają swoje podłoże w psychicznych trudnościach człowieka. Jednak objawiają się również w formie zaburzeń somatycznych. W przebiegu nerwic występuje szereg charakterystycznych objawów organicznych, które można zaobserwować u wielu chorych. Często zgłaszanymi przez osoby z nerwicą dolegliwości należą: bóle w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, trudności z oddychaniem, uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej, bóle żołądka, biegunki, zaparcia, kaszel, nadmierne lub utrudnione oddawanie moczu, niestrawność.

Dla powyższych objawów charakterystyczny jest indywidualny przebieg. Niektórzy chorzy odczuwają ból jednostajny, skoncentrowany w jednym punkcie, dla innych jest to ból wędrujący, odczucie pieczenia, ściskania czy rozdymania. U każdego pacjenta dolegliwości somatyczne towarzyszące nerwicy mają swoisty przebieg i natężenie.

Lękowe reakcje somatyczne powodują pogłębianie się odczuwanych psychicznych dolegliwości. Wzajemnie na siebie oddziałując wzmagają lęk i prowadzą do pogarszania się stanu psychicznego pacjenta. Z czasem może rozwinąć się u chorego lęk przed lękiem, który dodatkowo pogłębia odczuwane dolegliwości.

3. Czym jest kołatanie serca?

Kołatanie, inaczej nazywane palpitacją, jest odczuwanym przyspieszonym lub mocnym biciem serca. Może być spowodowane nadmiernym spożyciem substancji, (np. alkoholu, kofeiny), chorobami somatycznymi (np. problemami z tarczycą), wadami organicznymi (wrodzone wady serca) oraz chorobami psychicznymi o podłożu lękowym. Do występowania tego rodzaju zaburzenia może dochodzić w chwilach silnych wzruszeń lub stresu.

Osoby, które doświadczają kołatania serca, opisują je jako uczucie pulsowania lub szybkiego bicia, które jest umiejscowione po lewej stronie klatki piersiowej. Może być odczuwane równocześnie z bólem serca, lękiem i uciskiem w okolicy serca. Takie objawy są niepokojące, dlatego u osoby, która je odczuwa może następować nasilenie się ich związane z lękiem, jaki wywołują. Zwykle są również przyczyną wizyt u lekarzy, by odnaleźć przyczynę takiego stanu.

Występujące w nerwicy objawy somatyczne najczęściej związane są z zaburzeniami pracy układów krwionośnego i oddechowego. Lęk może powodować zmiany pracy serca i wpływać na pracę organizmu. Zdrowe osoby odczuwając silny lęk obserwują u siebie szereg fizjologicznych dolegliwości.

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe zgłaszają cały szereg fizjologicznych dolegliwości. Bardzo powszechne są problemy z sercem, przede wszystkim ból w klatce piersiowej oraz kołatanie.

Dla chorego, który doświadcza kołatania serca jest to poważny problem. Przyspieszona akcja serca może wywoływać u chorego uczucie słabości. Chory nie wie, co się z nim dzieje. Fizyczne odczucia powodują narastanie wewnętrznego napięcia i nasilają odczuwanie lęku. Lęk natomiast wpływa na pogłębianie się dolegliwości fizjologicznych. Osoby, które cierpią na kołatanie serca związane z nerwicą zwykle kojarzą je z konkretnymi sytuacjami, które stanowią dla niech zagrożenie. Do takich sytuacji mogą należeć kontakty z obcymi osobami, jazda komunikacją publiczną, tłumne miejsca.

Także momenty odosobnienia mogą nasilać problemy z kołataniem serca. Chory boi się, że nie ma przy nim nikogo, kto w razie potrzeby mógłby się nim zaopiekować. W efekcie lęk narasta, co powoduje nasilanie się dolegliwości somatycznych. Chory wpada w spiralę lęku. Im silniejsze są odczuwane dolegliwości fizyczne, tym większy lęk. Nasilenie lęku natomiast powoduje narastanie objawów somatycznych.

Bibliografia

  • Banasiak W., Opolski G., Poloński L., (red.), Choroby serca – Braunwald, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-30-9.
  • Imielski W., Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, SCHOLAR, Warszawa 2010, ISBN 978-83-7383-440-8.
  • Kokoszka A., Zaburzenia nerwicowe. Postępowanie w praktyce ogólnolekarskiej, Medycyna Praktyczna, Kraków 2004, ISBN 83-7430-004-3.
  • Steciwko A., (red.), Diagnostyka różnicowa najczęstszych dolegliwości, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-062-7.
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (7)

Wyloguj
~domino999
~domino999

witam mam 20 lat i po wyjsciu z gorocego prysznica nagle mi serce zaczelo bic szybciej i robilo sie coraz slabiej przechodzilo na 1 0min i znowu+drgawki i lęk prosze o jakies rady u lekarza bylem na ekg i cisnienie i ponoc w normie ;/

Odpowiedz
~dgsrhjteydjdjnm
~dgsrhjteydjdjnm

Ten artykuł to czysta prawda, właśnie piszę ten komentarz w momencie odczuwania palpitacji, mam 22 lata i stwierdzoną nerwicę lękową. Zanim jednak doszło do diagnozy, rok czasu umierałem na przeróżne objawy, szczególnie związane z głową. Miałem szereg badań, od tomografii i rezonansu po gastroskopię. Wyniki były w porządku więc ostatnim możliwym lekarzem został psychiatra. Dziś wiem że to poprzez moje lęki co daje mi wewnętrzną siłę do walki, często też będąc tego świadomym potrafię w pewnym stopniu neutralizować te objawy. Obecnie objawy przeprowadziły się pierwszy raz na serce co jest najbardziej stresujące i wykańczające ponieważ dodatkowo mam bradykardię z niemiarowością oddechową.

Odpowiedz
~anyka
~anyka

ojej ;/ to jest straszne ... jak mnie to łapie to ; gorąco mi się robi duszno pocę się, drgawki mam.. ;( z obcymi osobami nie daje rady usiedziec.. komunikacją za bardzo jeździć nie mogę.. a jak juz wsiąde w bus to strasznie się męcze... ; ( w szkole nie daje rady usiedziec na lekcjach.. nie wiem co dalej będzie...

straszne jest życie gdy się ma tą chorobę ; (((( ! (myśli samobójcze ) ; (

Odpowiedz
~wts
~wts

spokojnie men, pierwsze objawy organizmu na intensywne może życie, może nerwy, może taka duszność, może imprezy za dużo, proponuję regularny ruch - sport

Odpowiedz
~klaudia
~klaudia

witam, mam 20 lat i też podobne objawy najpierw myślałam że to nawrót astmy wiec wybrałam sie do alergologa który przepisał mi inhalatory itp... ale objawy nadal dokuczają biore tabletki uspakajające ale wiem ze one uzależniaja wiec szukam jakiegos innego sposobu by z tego wyjsc. jezeli ktos ma metode prosze o rady

Odpowiedz
~gfjh
~gfjh

@~dgsrhjteydjdjnm:
Proszę skontaktuj się ze mną... Opisz jakie masz konkretne objawy ze strony serca
ubermensch77

Odpowiedz

Porady ekspertów

Dlaczego mam ataki duszności podczas zasypiania?

Witam! Mam na imię Tomek i mam 23 lata. Od półtora roku zmagam się z dziwną przypadłością....

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ Pytania do specjalistów 1 odpowiedź Kołatanie serca przy nerwicy ~:

witam ,od jakiegoś czasu choruję na nerwicę,miałam robione wszystkie badania,EKG już ze 6 razy...

Artykuły Objawy nerwicy

Kołatanie serca
Kardiologia Kołatanie serca

Kołatanie serca nie ma jednej określonej definicji. Można o nim mówić, gdy serce bije...

Diagnoza nerwicyOdtwórz wideo
Nerwica i lęki Diagnoza nerwicy

Zaburzenie lękowe często są określane mianem nerwicy. Takie emocje powstały po to, aby organizm...

Nerwica Rodzaje nerwicy

Istnieje bardzo wiele rodzajów nerwic – nerwica lękowa, nerwica hipochondryczna, nerwica natręctw, nerwica histeryczna. Typy zaburzeń nerwicowych różnią się symptomatyką i etiologią zaburzeń.

Nerwica Przyczyny nerwicy

Dlaczego ludzie cierpią z powodu zaburzeń nerwicowych? Co wywołuje nerwice? Geny? Ciągły stres? Traumatyczne przeżycia? Zaburzenia pracy mózgu? A może brak czasu na odpoczynek? Jakie są przyczyny nerwicy?

Nerwica Objawy nerwicy

Jak odróżnić zaburzenia somatoformiczne od zaburzeń dysocjacyjnych? Czym różni się zespół stresu pourazowego od zespołu lęku napadowego? Jakie są najpopularniejsze objawy zaburzeń z grupy nerwic?

Diagnozowanie nerwicy
Nerwica Diagnozowanie nerwicy

Nerwice to pojemna kategoria diagnostyczna, która obejmuje nerwicę natręctw, zaburzenia adaptacyjne, fobie itp. Jak rozpoznać nerwicę? Jak wygląda schemat diagnostyczny podczas rozpoznawania nerwicy?

Leczenie nerwicy
Nerwica Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy jest trudnym i długotrwałym procesem. Jak leczyć nerwicę? Za pomocą leków uspokajających, antydepresantów, psychoterapii i leków ziołowych. Ważna jest też profilaktyka w formie relaksacji, właściwej diety i odpoczynku.

Jak sobie pomóc w walce z nerwicą Ćwiczenia w nerwicy

Wiadomo, że ruch to zdrowie! Jakie ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w walce z zaburzeniami lękowymi? Polecić można jogę, pilates, tańce i tai chi.

Nerwica Rozwój nerwicy

Zaburzenia lękowe, inaczej nazywane nerwicami, są niejednolitą  grupą schorzeń charakteryzujących...

Diagnozowanie nerwicy Czy masz skłonności do nerwicy?

Zaburzenia lękowe są coraz częściej diagnozowanymi chorobami przez lekarzy psychiatrów. Z powodu życia w ciągłym stresie i braku czasu na odpoczynek wielu ludzi zaczyna skarżyć się na objawy nerwicowe. Sprawdź, czy tobie także grozi zachorowanie na nerwicę!

Nerwica natręctw Leczenie nerwicy natręctw

Charakterystyczną cechą nerwicy natręctw są nawracające myśli o charakterze natrętnym, oraz...

Echo sercaOdtwórz wideo
Echokardiografia (ECHO serca) Echo serca

Wśród wielu badań kardiologicznych, np. elektrokardiografii, angiografii, fonokardiografii,...

Niewydolność serca
Kardiologia Niewydolność serca

Niewydolność serca (ang. heart failure) to zespół objawów spowodowany uszkodzeniem...

Kardiologia Anatomia serca

Metaforyczne wyrażenia opierają się na założeniu, że w głębi serca znajdują się uczucia, sumienie oraz dusza. Niestety, z biologicznego punktu widzenia anatomia serca jest dość prozaiczna. Serce jest częścią dużo bardziej skomplikowanego mechanizmu, jakim jest układ krążenia...

Badania Biopsja serca

Biopsja serca polega na pobraniu wycinka mięśnia sercowego (wielkości główki szpilki)...

Badania Cewnikowanie serca

Cewnikowanie serca to badanie wykonywane, gdy istnieją wady wrodzone serca, w przypadku, gdy...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij