Powikłania po operacji żylaków

Powikłania po operacji żylaków mogą wystąpić, jak po każdym zabiegu. Jednak w przypadku żylaków kończyn dolnych występują rzadko i nie są groźne. Najczęściej występującym powikłaniem są krwiaki, czyli podskórne wylewy krwi. Pojawiają się one po usunięciu żyły odpiszczelowej np. w pachwinie, nie pozostawiają trwałych zmian, nie wymagają żadnego specjalnego leczenia, wchłaniają się samoistnie po kilku tygodniach. Po operacji na żylaki wykonanej metodą zamrażania, krwiaki występują rzadziej niż po operacji metodą Babcocka.

Spis treści:
 1. 1. Powikłania po strippingu żyły odpiszczelowej
 2. 2. Powikłania miniflebektomii
 3. 3. Powikłania skleroterapii

1. Powikłania po strippingu żyły odpiszczelowej

Czasami po operacji żylaków dochodzi do powierzchownego zakażenia ran, które w większości przypadków nie wymagają specjalnego leczenia. Rzadkim, jednak występującym w kilku procentach, przykrym powikłaniem może być może być uszkodzenie nerwu udowo-goleniowego, fizjologicznie przebiegającego w bliskim sąsiedztwie żyły odpiszczelowej. Objawem jego dysfunkcji są zaburzenia czucia mogące występować w pod postacią mrowienia, palenia, pieczenia w okolicy kostki i na przedniej dolnej części goleni. Wyjątkowo rzadko zaburzenie może objawiać się w postaci nerwobóli. Także to powikłanie po operacji żylaków zwykle ustępuje samoistnie po kilku tygodniach. Wyjątkowo rzadkimi powikłaniem jest zakrzepowe zapalenia żył powierzchownych czy zakrzepica żył głębokich.

2. Powikłania miniflebektomii

Powikłania zastosowania metody miniflebektomii są rzadkie, raczej związane z brakiem doświadczenia operatora niż z samym zabiegiem. Do powikłań tej metody możemy zaliczyć:

 • rzadkie i zwykle niegroźne powikłania skórne np. przebarwienia,
 • naczyniowe w postaci krwiaków, wylewów, zapaleń żył powierzchownych. W przypadku operowania żyły stopy grzbietu może dojść do przejściowego obrzęku stopu, spowodowanego utrudnionym odpływem chłonki,
 • neurologiczne powikłania powstałe wskutek uszkodzenia drobnych nerwów, mogą objawiać się pod postacią zaburzeń czucia,
 • w przypadku wykonania przez operatora cięć chirurgicznych większych niż 3 mm, które nie znalazły się w obrębie naturalnych fałdów skórnych, powstają trwałe blizny,
 • ogólne w postaci omdleń.

3. Powikłania skleroterapii

Skleroterapia jest bezpieczna, jednak jak każda metoda lecznicza może powodować działania niepożądane. Po wstrzyknięciu środka obliterującego, w miejscu żylaka pojawia się bolesne stwardnienie, którym nie należy się niepokoić, gdyż jest to całkiem normalnie przebiegająca reakcja zapalna. Zgrubienie zwykle zanika po kilku dniach.

Częstszym powikłaniem, mogącym występować w około 15% przypadków są przebarwienia skórne pojawiające się w okolicy wstrzykniętego preparatu. Są one następstwem zamknięcia nieznacznej ilości krwi w naczyniu. Przebarwienia te ustępują po upływie miesięcy lub lat.
Rzadkim powikłaniem, występującym u mniej niż 1% poddanych zabiegowi może być uczulenie, objawiające się w postaci wysypki, w bardzo rzadkich przypadkach w postaci duszności. W takiej sytuacji dalsze leczenie obliteracją nie jest możliwe.  

W przypadku podania środka obliterującego poza naczynie może dojść do powstania ropnia aseptycznego skóry lub jej martwicy, co ostatecznie może zakończyć się powstaniem blizny. Do innych zdecydowanie rzadszych powikłań obliteracji zaliczamy:

 • zakrzepicę żył głębokich,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • zapalenie żył powierzchownych.

Operacyjne leczenie żylaków może wiążać sie z poważnymi powikłaniami. Operacja to ostateczność. Warto pomyśleć o chorobie wcześniej i pamietać, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Operacja żylaków - gdzie szukać pomocy?

Dzień dobry, mam pewnie problem, mianowicie moja mama od kilku lat boryka się z problemem żylaków....

lek. Magdalena Kowalska Porady udziela lek. Magdalena Kowalska lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
Czy bandażować nogę po operacji?

Jestem cztery dni po operacji na żylaki. Czy muszę bandażować nogę? Jak nie będę, czy coś się...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
pokaż 5 następnych

Artykuły Leczenie inwazyjne żylaków

Leczenie inwazyjne żylaków Przygotowanie do operacji żylaków

Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych wymaga pobytu w szpitalu. Jak każdy zabieg operacyjny, operacja na żylaki wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Obejmuje ono zazwyczaj wykonanie niezbędnych badań oraz szczepień dodatkowych. Ważny...

Skleroterapia żylaków kończyn dolnychOdtwórz wideo
Leczenie inwazyjne żylaków Skleroterapia żylaków kończyn dolnych

Zabieg skleroterapii jest stosowany w leczeniu żylaków kończyn dolnych i na tle innych metod wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Skleroterapia wymaga ogromnej precyzji, błędy w czasie jej przeprowadzania mogą bowiem prowadzić do...

Stripping i kriochirurgia żylaków kończyn dolnychOdtwórz wideo
Leczenie inwazyjne żylaków Stripping i kriochirurgia żylaków kończyn dolnych

Stripping jest chirurgiczną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na usunięciu części zmienionej chorobowo żyły za pomocą sondy. Tę metodę stosuje się, kiedy mniej inwazyjne metody leczenia żylaków, takie jak skleroterapia, nie...

Metoda obliteracjiOdtwórz wideo
Leczenie inwazyjne żylaków Metoda obliteracji

Żylaki to patologiczne rozszerzenie żył w ciele – mogą występować np. na nogach, w przełyku czy w odbycie, znacznie rzadziej dochodzi do powstania żylaków pochwy, macicy, powrózka nasiennego czy pęcherza moczowego. Pojawienie się...

Żylaki Powikłania żylaków

U większości chorych żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niestety w niektórych przypadkach...

Powikłania żylaków Ostre powikłania żylaków

Żylaki (łac. varix) dotykają około 8- 9% ludzi, głównie występują u osób rasy...

Powikłania hemaferezy
Hemafereza lecznicza Powikłania hemaferezy

Hemafereza to zabieg usunięcia z krwi określonego składnika. Służą w tym celu tak zwane separatory...

Skutki bezsenności Powikłania bezsenności

W zależności od przyczyn bezsenności, terapię dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta....

Powikłania grypy
Grypa Powikłania grypy

Grypa jest wirusową chorobą zakaźną, przenoszoną drogą kropelkową. Jej przebieg jest z reguły...

Pierwsze dni po porodzie Powikłania w połogu

Powikłania w połogu to: zakażenia rany krocza, nieprawidłowe zrośnięcie się krocza po jego nacięciu, krwawienia z dróg rodnych, depresja poporodowa oraz zapalenie piersi.

Borelioza Powikłania po boreliozie

Ostra, natychmiastowa postać boreliozy, która przebiega w charakterze rumienia na skórze,...

Alergia Powikłania alergii

Żadne z objawów alergicznych nie są przez nas mile widziane, najczęściej dlatego, że...

Powikłania cukrzycy
Cukrzyca Powikłania cukrzycy

Powikłania cukrzycy bywają różne. Najczęściej dotyczą układu nerwowego. Ich nazwa to neuropatia. Na powikłania cukrzycy cierpi duża ilość osób chorych. Neuropatia objawia się mrowieniem rąk, biegunką, mniejszą wrażliwością na zmiany temperatury, brakiem czucia na lekki dotyk czy ukłucia.

Kontrowersje wokół szczepień Powikłania po szczepieniu

Ewentualne skutki uboczne szczepień są testowane na wielu etapach ich produkcji i użytkowania....

Powikłania astmy
Astma Powikłania astmy

Astma jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak można zmniejszyć jej objawy i...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij