Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Kompromis w związku - znaczenie rozmowy w związku, jak rozmawiać z żoną

Avatar placeholder
30.03.2021 11:11
Kompromis w związku - znaczenie rozmowy w związku, jak rozmawiać z żoną
Kompromis w związku - znaczenie rozmowy w związku, jak rozmawiać z żoną (Shutterstock)

Kompromis jest sztuką, która przynosi równowagę w stosunkach międzyludzkich. Wszystkie związki formalne bądź też nieformalne napotykają na sytuacje, w których obie strony pragną czegoś innego, np. jedna osoba chce iść do kina, druga obejrzeć film w domu. Znalezienie rozwiązania wymaga od nas pójścia na ustępstwo, dzięki czemu każdy będzie zadowolony. Kompromis jest niezbędny, gdyż dzięki niemu możliwe jest uniknięcie kłótni oraz lepsze poznanie oczekiwań drugiej strony. Jak wypracować kompromis w związku? Jak się kłócić w sposób zdrowy, prowadzący do porozumienia?

spis treści

1. Kompromis w związku - znaczenie rozmowy w związku

Nie zawsze chętnie zawieramy kompromis, ponieważ nasze cechy osobowościowe nie pozwalają nam na pójście na ustępstwo. Należy pamiętać, że kompromis wymaga od nas niejednokrotnie wyrzeczeń i poświęcenia, w wyniku tego postępujemy w sposób, który będzie właściwy nie tylko dla nas, lecz także dla naszego partnera. Kompromis powinien być dobrowolny, wynikający z naszych szczerych intencji wobec drugiej osoby.

Powodem wielu niepotrzebnych sprzeczek w związku jest brak komunikacji między partnerami. Często zapominamy o tym, co jest dla nas ważne, dlaczego jesteśmy razem i co sprawiło, że wybraliśmy tę, a nie inną osobę. W natłoku codziennych obowiązków zapominamy często o rozmowie, a w takiej sytuacji o kompromis jest trudno. Poruszamy tylko tematy związane z pracą, bieżącymi wydatkami, dziećmi, kredytem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co warto ustalić, zanim stworzymy związek?"
Kompromis w związku
Kompromis w związku

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na

zobacz galerię

Te kwestie są bardzo ważne i bez nich nie byłoby możliwe normalne funkcjonowanie, lecz warto jest pamiętać o poruszaniu tematów związanych ze sferą emocjonalną naszego życia. O tym, co czujemy, co czuje nasz partner, co nam się podoba, a z czego nie jesteśmy zadowoleni, co powinniśmy zmienić.

Często pomijamy te tak z pozoru błahe tematy, a jednocześnie bardzo ważne dla równowagi związku. Ignorowanie sfery emocjonalnej skutkuje tym, że pary z reguły na tym tracą. Efektywna komunikacja sprawi, że dzięki kilku minutom szczerej rozmowy z partnerem poznamy bliżej jego punkt widzenia na łączące nas sprawy, dowiemy się, co czuje, czy jest szczęśliwy, czy jest spełniony w związku.

Rozmowa w związku jest niezbędna, aby budować zdrowe relacje z partnerem. Brak komunikacji często prowadzi do kłótni, której słabe związki mogą nie przetrwać. Sprawy niewyjaśnione, spory i żale, które w nas drzemią, powodują narastające napięcie, przez co kompromis jest niemal niemożliwy.

Nastaje moment, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem i wyładowujemy swoje frustracje na partnerze. Często nie panując nad tym, co mówimy, co oczywiście znacznie osłabia szanse na kompromis. Kłótnia w związku ma za zadanie oczyścić atmosferę i prowadzić do rozwiązania problemu. Nie jest ona przyjemnym zdarzeniem, lecz jest niezbędna i chyba nie ma związku, który nie kłóciłby się od czasu do czasu.

Zobacz też:

2. Kompromis w związku - jak rozmawiać z żoną?

Dlaczego mężczyźnie jest trudno porozmawiać ze swoją żoną? Od dawien dawna wiadomo, że kobiecy punkt widzenia różni się od męskiego postrzegania rzeczywistości. Kobiety jako istoty bardziej wrażliwe potrzebują więcej uwagi i zainteresowania. Najłatwiej rozmawia im się z przyjaciółkami, którym można powiedzieć wszystko.

Gdy kobiety wychodzą za mąż, często oczekują, że z mężem będą mogły porozmawiać o wszystkim i oczekują tego samego od niego. Panowie nie zawsze tak myślą, dlatego tak trudno jest mężczyznom rozmawiać z żonami o problemach, a zatem trudno jest o kompromis.

Bardzo ważna jest rozmowa z żoną, która pomoże rozwiązać problemy, może wysłuchać i doradzić, niejednokrotnie nakrzyczy i zwróci uwagę. Nie bójmy się rozmawiać, gdyż konstruktywny dialog i kompromis to podstawa budowania fundamentu zdrowej relacji. Jeżeli odważymy się na szczerą rozmowę, z pewnością żona to doceni i wysłucha, nie jest przecież naszym wrogiem, lecz osobą, która chce naszego dobra.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze