Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Kora brzozy lekiem na cukrzycę, otyłość i miażdżycę

Avatar placeholder
26.07.2016 09:05
Kora brzozy lekiem na cukrzycę, otyłość i miażdżycę
Kora brzozy lekiem na cukrzycę, otyłość i miażdżycę (Zdjęcie brzozy / Shutterstock)

Naukowcy z Szanghaju przeprowadzili eksperyment, którego celem miało być potwierdzenie leczniczych właściwości białego barwnika kory brzozy – betuliny. Okazało się, że substancja ta może stać się podstawą leków na choroby cywilizacyjne, w tym miażdżycę, cukrzycę i otyłość.

spis treści

1. Betulina a sterole

W Instytucie Nauk Biologicznych w Szanghaju zespół naukowców pod przewodnictwem Bao-Liang Song prowadził badania nad związkami chemicznymi, które miałyby wpływ na sterole, czyli substancje biorące udział w aktywacji genów odpowiedzialnych za biosyntezę cholesterolu, kwasów tłuszczowych i trójglicerydów.

Odkryli, że substancją tą może być zawarta w korze brzozy – betulina. Barwnik ten obniża aktywność genów aktywowanych przez sterole, jednocześnie zmniejszając poziom lipidów.

2. Badanie z zastosowaniem betuliny

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Aby potwierdzić korzystne właściwości betuliny, uczeni przeprowadzili eksperyment na myszach, które podzielono na trzy grupy. Pierwsza otrzymywała betulinę, druga lek obniżający poziom cholesterolu, a trzecia placebo. Wszystkim przez 6 tygodni trwania badania podawano posiłki bogate w tłuszcz.

W efekcie myszy otrzymujące betulinę i lek na cholesterol mniej przybrały na wadze niż myszy z grupy kontrolnej. Działanie leku polegało na ograniczeniu wychwytywania lipidów z pożywienia, natomiast betulina sprzyjała spalaniu kalorii. Pod wieloma względami działała jednak lepiej od środka na obniżanie poziomu cholesterolu.

3. Właściwości białego barwnika kory brzozy

Jak się okazało, barwnik kory brzozy obniża poziom lipidów we krwi, wątrobie i adipocytach tkanki tłuszczowej. Dzięki temu betulina zapobiega otyłości i odkładaniu blaszki miażdżycowej. Dodatkowo zwiększa wrażliwość na insulinę, tym samym zapobiegając cukrzycy typu 2.

Następnym krokiem będzie przeprowadzenie dodatkowych badań, między innymi na toksyczność barwnika kory brzozy, lecz już teraz jego działanie jest powodem do optymizmu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie skojarzone w terapii otyłości
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze