Korekcja przegrody nosowej

Korekcja przegrody nosowej to operacja, która jest konieczna ze względów nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych, gdyż może powodować problemy z oddychaniem. Korekcję przeprowadza się zazwyczaj dwoma metodami – poprzez podśluzówkową resekcję przegrody nosowej oraz septoplastykę. Efekty korekcji przegrody nosowej są permanentne, choć w pełni widoczne dopiero wtedy, gdy struktury nosa usztywnią się na stałe, czyli po upływie około miesiąca od operacji.

Spis treści:
  1. 1. Przyczyny krzywej przegrody nosowej
  2. 2. Operacja przegrody nosowej
  3. 3. Rekonwalescencja po korekcji przegrody nosowej

1. Przyczyny krzywej przegrody nosowej

Skrzywienie może nastąpić w wyniku urazów mechanicznych lub być spowodowane czynnikami genetycznymi. Często jest tak, że krzywa przegroda nosowa uwidacznia się wraz z wiekiem i postępuje na skutek zmian rozwojowych, polegających na nierównomiernym wzroście giętkiej przegrody w stosunku do jej sztywnego obramowania. Rosnąca przegroda przestaje się mieścić i przybiera kształt litery S lub C.

2. Operacja przegrody nosowej

Operację przegrody nosowej wykonuje się na dwa sposoby.

  • Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa – operacja polega na nacięciu nosa od przedniej krawędzi chrząstki nosa, które umożliwia przecięcie błony śluzowej wraz z ochrzęstną oraz usunięcie skrzywionej chrząstki i kości przegrody nosowej. Usunięta chrząstka może być również umieszczana w miniaturowej prasie, gdzie jej giętka struktura poddawana jest naprostowywaniu, a następnie implementowana na swoje miejsce. Taka operacja przegrody nosowej nie powoduje powstawania blizn ani śladów na zewnątrz, szwy pooperacyjne ulegają rozpuszczeniu bądź są usuwane po siedmiu dniach.
  • Septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosowej – w czasie operacji usuwa się wyłącznie wypukłości i ostrogi oraz starannie ustawia się szkielet chrzęstno-kostny przegrody. Plastykę najczęściej wykonuje się u dzieci. Jeśli skrzywiona jest dolna część przegrody nosowej, łączy się ją z zewnętrzną operacją plastyczną nosa.

3. Rekonwalescencja po korekcji przegrody nosowej

W celu usztywnienia zoperowanej przegrody umacnia się ją niewidocznymi z zewnątrz płytkami teflonowymi lub silastikowymi usuwanymi w ciągu 7-10 dni po zabiegu. Tampony wyjmowane są po 12–24 godzinach od operacji. W tym czasie pacjent nie może w ogóle oddychać przez nos, ale dyskomfort ten niwelują środki nasenne i przeciwbólowe. Po usunięciu opatrunków jeszcze na dwa dni przyklejane są specjalne plastry. Szwy po operacji zazwyczaj ulegają samorozpuszczaniu.

Pomimo iż korekcja przegrody nosowej nie wymaga hospitalizacji, to konieczne jest, aby pacjent postępował zgodnie ze wskazówkami lekarza. Po operacji wymagane jest robienie zimnych okładów, zwracanie szczególnej uwagę na to, jak się śpi i odpoczywa – wskazane jest leżenie na plecach z uniesioną głową. Operacja przegrody nosowej wiąże się także z koniecznością zakładania na nos specjalnego ochraniacza przez kilka miesięcy.

Niestety, operacja przegrody nosowej może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Po operacji może się pojawić nie tylko krótkotrwały obrzęk, zasinienie czy problemy z oddychaniem, ale także permanentna utrata węchu i deformacja nosa. Plastyka przegrody nosowej grozi także krwawieniem i obrzękiem śluzówki.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?

Hej. Zastanawiam się, ile kosztuje operacja plastyczna nosa. Chętnie zmieniłabym kształt swojego....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Artykuły Plastyka nosa

Blizny Korekcja blizn

Korekcja blizn to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu mankamentów...

Zabiegi Korekcja przykurczu powiek

W większości przypadków wytrzeszcz oczu i przykurcz powiek są spowodowane orbitopatią...

Plastyka nosa Korekcja czubka nosa

Korekcja czubka nosa to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najbardziej skomplikowanych...

Korekcja odstających uszu
Plastyka ucha Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu to w języku medycznym otoplastyka. Operacja ta wykonywana jest u...

Korekcja opadania powiek
Zabiegi Korekcja opadania powiek

Na opadanie powiek górnych i dolnych wpływ ma wiele zewnętrznych i wewnętrznych czynników....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij