Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Aleksandra Matuła

Kosmetyki micelarne i mineralne - skład, różnice, działanie, zalety,

Avatar placeholder
26.08.2021 15:40
Opinie na temat kosmetyków mineralnych i micelarnych są podzielone
Opinie na temat kosmetyków mineralnych i micelarnych są podzielone (Zdjęcie autorstwa Maria Morri / CC BY-SA 2.0)

Opinie na temat kosmetyków mineralnych i micelarnych są podzielone. Ich zwolennicy są zdania, że mineralne preparaty do makijażu dają bardzo naturalny efekt i sprawdzają się nawet podczas upałów, natomiast preparaty micelarne delikatnie, ale skutecznie oczyszczają twarz, ciało i włosy. Przeciwnicy obawiają się zapychania, czyli działania komedogennego, a także niedokładnego oczyszczania. Skąd bierze się popularność tzw. minerałów i miceli? Co naprawdę kryje się za tymi pojęciami?

spis treści

1. Kosmetyki mineralne a kosmetyki tradycyjne

Producenci kosmetyków mineralnych przekonują, że użycie w procesie produkcji mocno rozdrobnionych minerałów to przełom w przemyśle kosmetycznym, ponieważ środki do makijażu na bazie minerałów są bardziej naturalne niż tradycyjne kosmetyki. Jednak chemicy kosmetyczni są sceptyczni wobec takich stwierdzeń.

Przypominają, że wszystkie kosmetyki dostępne w drogeriach są mineralne, ponieważ znajdują się w nich takie same składniki, na przykład: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika oraz tlenek żelaza.

Zobacz film: "5 produktów, którymi zmyjesz makijaż"

Wbrew temu, co sugerują reklamy, powyższe składniki nie są wydobywane spod ziemi, mielone i dodawane do kosmetyków. Ingrediencje kosmetyków mineralnych, takie jak tlenek cynku, powstają w procesie syntezy w laboratoriach.

Nawet jeśli poszczególne elementy tych składników, na przykład tytan, pochodzą z natury, muszą zostać oczyszczone w laboratorium. Nie ma w tym nic złego, ponieważ minerały te są zwykle zanieczyszczone, na przykład ołowiem i rtęcią.

Naturalne kosmetyki
Naturalne kosmetyki

Zdania na temat kosmetyków mineralnych są podzielone. Ich zwolennicy uważają, że mineralne preparaty

zobacz galerię

Tym, co odróżnia kosmetyki mineralne od tradycyjnych, to nie ich skład, ale ingrediencje, których nie wykorzystano do ich produkcji. Na liście odrzuconych składników są środki konserwujące, parabeny, olej mineralny, barwniki chemiczne i substancje zapachowe.

Wszystkie z powyższych składników mogą podrażniać skórę – nic więc dziwnego, że wielu dermatologów poleca kosmetyki mineralne. Co więcej, ze względu na brak oleju, mineralne kosmetyki nie wpływają negatywnie na skórę trądzikową.

2. Skutki stosowania kosmetyków mineralnych

Warto uświadomić sobie, że nawet najlepszy podkład mineralny nie zastąpi kremu nawilżającego, środka na trądzik lub kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Mimo to udowodniono korzystny wpływ kosmetyków mineralnych na skórę.

Dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku blokują promienie słoneczne, dlatego aplikacja podkładu mineralnego może skutecznie chronić przed słońcem. Ponadto tlenekcynku ma właściwości przeciwzapalne – jest on wykorzystywany w maściach dla niemowląt.

Kosmetyki mineralne zawierają większe stężenie tlenku cynku, dlatego mogą skuteczniej niż kosmetyki tradycyjne łagodzić podrażnienia skóry.

Zalety kosmetyków mineralnych są zwykle nieco wyolbrzymiane przez ich producentów, ale przeciwnicy tych środków także wytaczają zbyt duże działa. Niedawno pojawiła się informacja, że nanocząsteczki w kosmetykach mineralnych mogą przeniknąć głęboko w skórę i wywołać niebezpieczne reakcje.

Jednak tak małe cząsteczki byłyby przezroczyste na skórze i nie można byłoby zamaskować kosmetykiem niedoskonałości cery. Ponadto odradzano kobietom wybór podkładów, w skład których wchodzi tlenochlorek bizmutu. Składnik ten odpowiada za perłowe wykończenie makijażu.

Zarzucano mu, że podrażnia skórę i nasila trądzik. Pod wpływem presji mediów kilka firm kosmetycznych wyeliminowało tlenochlorek bizmutu ze swoich produktów.

Jednak niepożądane reakcje na kosmetyki spowodowane tym związkiem występują u bardzo małej liczby osób, które są bardzo wrażliwe na niemal wszystkie składniki kosmetyków. Dla znacznej większości kobiet tlenochlorek bizmutu jest w zupełności bezpieczny.

Kosmetyki mineralne to obecnie nie tylko pudry sypkie ale i róż, bronzer, cienie do powiek oraz pomadki, a nawet płynne podkłady. W miarę jak zwiększała się gama produktów, ich listy składników również zaczęły rosnąć w zdumiewającym tempie.

Patrząc na skład kosmetyków mineralnych i kosmetyków tradycyjnych, trudno znaleźć jakiekolwiek różnice, ponieważ producenci po cichu wrócili do stosowania związków, z których głośno zrezygnowali, wprowadzając na rynek kosmetyki mineralne.

W przypadku płynnych podkładów nie sposób wyprodukować ich z ograniczoną liczbą składników, dlatego zanim sięgniesz po taki produkt, zastanów się, czy obietnice producentów mają pokrycie. Nawet najlepszy podkład nie zdziała bowiem cudów.

Jeśli mimo to zdecydujesz się na kosmetyki mineralne, koniecznie spójrz na ich składniki. Środki z możliwie krótką listą są stosunkowo bezpieczne dla osób z wrażliwą skórą.

3. Kosmetyki micelarne?

W płynach micelarnych stosuje się specjalne, łagodnie działające substancje zwane środkami powierzchniowo czynnymi (spc). Zatężanie roztworów spc prowadzi do ich nietypowej organizacji w roztworze i utworzenia z ich cząsteczek kulistego tworu, tj. miceli. Rozmiar jej cząsteczki jest naprawdę niewielki – pomimo że jest ona zawarta w klarownym roztworze, to nie można jej dostrzec „gołym okiem”.

Micele w niezwykle skuteczny sposób zwilżają i odrywają od skóry zanieczyszczenia (resztki makijażu, kurz), a także rozpuszczają i emulgują tłuszcze. Wystarczy nasączyć płatek kosmetyczny płynem micelarnym i przykładać go do powierzchni skóry. W tym przypadku nawet nie jest konieczne pocieranie.

Kosmetyki micelarne
Kosmetyki micelarne

Kosmetyki micelarne pozwolą m.in. na skuteczne i bardzo delikatne oczyszczenie skóry z makijażu. Delikatna

zobacz galerię

3.1. Płyn micelarny

Formuły płynów micelarnych zostały skomponowane w taki sposób, aby kosmetyki te z powodzeniem mogły być stosowane w obrębie cery wrażliwej.

Niewątpliwie, kilka lat temu nowoczesna formuła płynów micelarnych tak zrewolucjonizowała rynek kosmetyczny, że obecnie posiada go w ofercie prawie każda firma kosmetyczna. Można znaleźć płyn przeznaczony do pielęgnacji cery suchej, mieszanej oraz tłustej.

Warto wiedzieć, że kluczem do nieskazitelnej i zadbanej skóry jest nie tylko stosowanie odpowiednich kremów pielęgnacyjnych. Istotny jest również kompleksowy demakijaż skóry, który będziemy wykonywać każdego dnia. Dzięki temu, substancje zawarte w kremach będą mogły lepiej penetrować warstwy naskórka. Co więcej, w ciągu nocy skóra będzie się intensywnie regenerować.

Niezwykłą zaletą płynów micelarnych jest to, że po ich zastosowaniu skóra jest czysta i odświeżona, a także nie wymaga mycia za pomocą innego kosmetyku i wody. W związku z tym, płyn micelarny to również idealny produkt dla osób, których skóra nie toleruje wody z kranu.

Kolejną zaletą kosmetyków do demakijażu zawierających micele jest to, że mogą one nam służyć do usuwania makijażu zarówno okolic oczu, jak i twarzy. Ponadto, po ich zastosowaniu nie trzeba dodatkowo stosować toniku. Można od razu nałożyć na powierzchnię skóry ulubiony krem pielęgnacyjny.

Piękno i zdrowie naszej skóry w dużej mierze jest zależne od jej odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji. Bez wątpienia, płyn micelarny to pierwszy, ważny element tej procedury.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze