Kroki baletu

Kroki baletu oraz pozycje baletowe mają w większości francuskie nazwy, co sprawia, że wydają się bardzo niezwykłe. Kiedy uczysz się tańca klasycznego, dobrze jest wiedzieć, co dany termin oznacza. Wtedy łatwiej jest wykonywać poszczególne ćwiczenia i doskonalić naukę. Balet to rodzaj widowiska teatralnego, w którym głównym środkiem wyrazu jest taniec wykonywany według choreografii z towarzyszeniem muzyki, na tle dekoracji. W tańcu klasycznym liczy się ruch, ale też zdolności aktorskie.

Spis treści:
 1. 1. Figury w balecie
 2. 2. Kroki w balecie
 3. 3. Ruchy rąk w balecie

1. Figury w balecie

Aby dziecko zdobyło podstawy wiedzy i umiejętności, a później miało szansę na ich rozwijanie, nauka baletu powinna rozpocząć się w miarę wcześnie, od najmłodszych lat życia. To od rodziców zależy, którą szkołę tańca wybiorą i jak wcześnie wyślą swoją pociechę na naukę. Oczywiście, nie każde dziecko ma ochotę, a czasami również predyspozycje czy fizyczne możliwości, na uczenie się tańca klasycznego. Nauczyciel czy instruktor szkoły po obejrzeniu i rozmowie z dzieckiem powinien rzetelnie stwierdzić, czy nadaje się ono do baletu.

Zajęcia baletu zazwyczaj zaczynają się od ćwiczeń przy drążku i od nauki podstawowych pozycji baletowych, których jest pięć. Podstawowe układy ciała w balecie:

 • pozycja pierwsza polega na wykręceniu stóp, złączeniu pięt, ustawieniu stóp w jednej linii, a także uniesieniu i przeniesieniu zaokrąglonych rąk przed siebie tak, aby nie stykały się ze sobą palcami;
 • pozycja druga polega na rozsunięciu i ułożeniu stóp w jednej linii oraz rozłożeniu ramion przy jednoczesnym zachowaniu symetrii ciała;
 • pozycja trzecia polega na ułożeniu jednej ze stóp przed drugą tak, aby pięta zlokalizowana była w okolicy śródstopia drugiej kończyny, a obie stopy ściśle do siebie przystawały; jedna z rąk wędruje w bok, a drugą ustawia się jak w pozycji pierwszej;
 • pozycja czwarta polega na wysunięciu jednej nogi do przodu przy jednoczesnym wykręceniu odsuniętych stóp, a także na odsunięciu jednej ręki w bok i uniesieniu drugiej, wygiętej w łuk, ponad głowę;
 • pozycja piąta polega na ścisłym przystawieniu pięty jednej stopy do palców drugiej, skrzyżowaniu nóg i uniesieniu zaokrąglonych rąk ku górze.

Pozycje baletowe w połączeniu z krokami tworzą taniec, układ choreograficzny. Ćwiczenia rozpoczynające zajęcia to z reguły tzw. plié, które polegają na powolnym uginaniu kolan, przy czym stopy muszą być wykręcone, a pięty powinny dotykać podłogi tak długo, jak to możliwe. Wykręcenie to najważniejsza rzecz w balecie, którą naucza się od samego początku. Trzeba stać z nogami i stopami wykręconymi na boki, nie mogą być one skierowane do przodu.

2. Kroki w balecie

Taniec klasyczny wymaga od dziecka wielu wyrzeczeń i systematycznych ćwiczeń. Nie ma co ukrywać, balet jest piękny i czarujący, ale w nauce bardzo trudny. Kroki baletowe (fr. pas – krok) trzeba nieustannie powtarzać i doskonalić. Balet to ciągła nauka giętkości, zwrotności i delikatności. Poniżej wymieniono podstawowe kroki baletu:

 • adage – powolne kroki wykonywane na środku sali, z dala od drążka;
 • arabesque – pełne uroku balansowanie na jednej nodze;
 • assemblé – skok, pod koniec którego łączy się stopy;
 • battement dégagé – ćwiczenie na piękne palce u stóp, wykonywane przy drążku;
 • battement tendu – ćwiczenie stóp polegające na ich obciąganiu;
 • chassé – łagodny, delikatny ślizg stopy;
 • développé – balansowanie na jednej nodze przy jednoczesnym uniesieniu i wyprostowaniu drugiej;
 • failli – skok z dwóch nóg na jedną;
 • fouetté – szybki krok wprowadzający do wykonania piruetu;
 • jeté – skoki z nogi na nogi;
 • pas de bourrée – drobne kroczki w bok;
 • pas marché – krok, w którym stopa stawiana jest na podłodze z palców, a nie z pięty;
 • révérence – ukłon na koniec lekcji;
 • rond de jambe – zataczanie kręgu nogą;
 • sissonne – krok nożycowy;
 • sissonne en arrie're – krok nożycowy do tyłu;
 • sissonne en avant – krok nożycowy do przodu;
 • soubresaut – podskok z obu nóg, z wyrzutem wysoko w powietrzu;
 • temps levé – krok jedną nogą, przesunięcie drugiej, a potem wykonanie skoku;
 • tour lent – wolny obrót na jednej nodze, wykonywany na całej stopie lub na półpalcach.

3. Ruchy rąk w balecie

Ruchy rąk w balecie nazywane są port de bras. Mogą być wykonywane w różnych tanecznych pozach, z obrotem, pochyleniem głowy i przegięciem tułowia. Wyróżnia się dwa podstawowe ułożenia rąk:

 • allongé – wydłużony układ rąk, wyprostowanie zamkniętej pozy rąk;
 • arrondi – zaokrąglenie pozy rąk od ramienia do palców.

Do nauki tańca klasycznego potrzebne jest specjalne obuwie z usztywnionymi noskami, tzw. baletki. Baletki mają skórkowe podeszwy, z przodu krótkie sznurowadło i parę wstążek, które zawiązuje się wokół kostki. Balet dla dzieci to także odpowiedni kostium. Baletowa spódniczka nazywana jest tutu. Wykonywana jest zazwyczaj z muślinu lub tiulu. Krótka, sztywno stojąca spódniczka odsłaniająca całą długość nóg niekiedy określana jest „paczką”.

Taniec klasyczny kojarzony ze zwiewnością, eterycznością i gracją to sztuka nie dla wszystkich. Decyzja o nauce baletu powinna być zatem przemyślana i zaakceptowana przez dziecko. Inaczej nie będzie przynosić satysfakcji ani efektów.

Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »
Lubię to!
3
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Balet i jazz

Tańce standardowe Kroki fokstrota

Kroki fokstrota nie są łatwe, ponieważ fokstrot to stosunkowo trudny taniec towarzyski. Jak inne tańce standardowe, fokstrot jest pełen gracji, dlatego nauka fokstrota to dobry pomysł.

Tańce standardowe Kroki do tanga

Kroki do tanga nie są skomplikowanie, jednak nauka tanga to nie tylko kroki taneczne, ale również wirowania i promenada. Wyróżniamy: tango argentyńskie, tango milonga czy też tango amerykańskie.

Tańce standardowe Quickstep - kroki

Taniec towarzyski, jakim jest quickstep, wymaga od tancerzy sprawności fizycznej i koordynacji ruchowej. Kroki quickstepa początkowo sprawiają problemy, dlatego nauka tańca może zająć trochę czasu.

Tańce latynoamerykańskie Kroki do samby

Kroki do samby nie należą do najtrudniejszych, tak więc każdy z czasem powinien je opanować. Aby poznać podstawowe kroki samby, nie musisz nawet zapisywać się na kursy tańca.

Tańce latynoamerykańskie Kroki do rumby

Kroki do rumby wymagają od partnerów zwinności i dobrej kondycji ruchowej. Podstawowe kroki rumby mogą sprawiać wiele problemów początkującym tancerzom, dlatego też warto zapisać się na kursy tańca.

Tańce latynoamerykańskie Kroki - jive

Kroki jive'a wymagają od tańczących niebywałej koordynacji ruchowej oraz zwinności. Aby nauczyć się figur jive'a, najpierw musimy bardzo dobrze opanować kroki podstawowe tego tańca.

Tańce nowoczesne Kroki do tańca nowoczesnego

Taniec nowoczesny posiada skomplikowane układy taneczne, które przypominają balet. Kroki do tańca nowoczesnego często, podczas nauki tańca, tworzą sami tancerze.

Tańce latynoamerykańskie Kroki cza-czy

Kroki cza-czy nie należą do łatwych. Cza-cza to bowiem dość trudny taniec latynoamerykański, ale podstawowe kroki cza-czy jest w stanie przyswoić sobie każdy. Jak tańczyć cza-czę?

Tańce egzotyczne Podstawowe kroki tańca brzucha

Podstawowe kroki tańca brzucha nie są proste, ale warto je poznać. Taniec brzucha, czyli belly dance lub raqs sharqi, to taniec egzotyczny o długiej historii. Jak wygląda nauka belly dance?

Tańce standardowe Kroki walca wiedeńskiego

Kroki walca wiedeńskiego nie są zbyt skomplikowane, ale by były wykonywane z gracją i delikatnością,...

Tańce latynoamerykańskie Paso doble - kroki

Paso doble to taniec hiszpański o metrum 2/4. Z języka hiszpańskiego „pasodoble”...

Tańce akrobatyczne Kroki rock and rolla

Rock and roll od kilkudziesięciu lat cieszy się popularnością, tak muzyka, jak i taniec. Taniec...

Tańce standardowe Kroki do walca angielskiego

Kroki do walca angielskiego nie są trudne, co nie oznacza jednak, że nauka walca angielskiego jest prosta. Walc angielski to widowiskowy taniec standardowy, dlatego cieszy się dużą popularnością.

Tańce akrobatyczne Kroki taneczne hip-hop

Kroki taneczne hip-hop nie zawsze są bardzo skomplikowane. Aby je opanować, należy zapoznać...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij