Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Krwawienie po porodzie

Krwawienie z pochwy po urodzeniu dziecka ma miejsce bez względu na to, czy poród był naturalny, czy kobieta jest po cesarskim cięciu. Przyczyną krwawienia jest gojenie się macicy, zwłaszcza w miejscu, w którym łożysko było przyłączone do ściany macicy. W miarę jak macica powoli kurczy się do swojego właściwego rozmiaru, ciało kobiety wydala krew z rany. Krwawienie z dróg rodnych po porodzie może utrzymywać się przez dwa do trzech tygodni, ale zdarza się, że przez cały okres połogu występują plamienia. Jaka ilość krwi jest normalna? Kiedy należy szukać pomocy lekarza?

1. Przyczyny krwawienia po porodzie

Jeśli wkrótce czeka cię poród, przygotuj się na to, że po urodzeniu dziecka przez pierwszych kilka dni będziesz krwawiła mocniej niż podczas obfitej miesiączki. Mogą pojawić się również skrzepy krwi, ale z każdym dniem krwi będzie coraz mniej. W chwili stawania na nogi po raz pierwszy od porodu po nogach może ci spływać krew, co jest spowodowane jej gromadzeniem się w pochwie. W tym czasie nie powinnaś stosować tamponów, gdyż mogłoby to spowodować infekcję i podrażnić pochwę, jeśli masz za sobą poród naturalny. Znacznie lepsze będą duże podpaski, podpaski urologiczne lub pieluchy dla dorosłych. Z czasem krwawienie z pochwy przestanie być tak obfite, a ilość wydalanej krwi będzie taka, jak podczas zwykłej miesiączki. Następnie pojawi się plamienie. Zmieni się nie tylko ilość krwi, ale i jej wygląd. Tuż po porodzie będzie jaskrawoczerwona, potem brązowa i żółta. Będzie to oznaką gojenia się macicy. Pamiętaj, że wysiłek fizyczny może przyczynić się do ciemniejszego odcienia krwi.

Krwawienia połogowe i bóle w dole brzucha mogą się nasilać w czasie karmienia piersią, ponieważ wzrasta wtedy stężenie oksytocyny wywołującej skurcze macicy. Po upływie około tygodnia od porodu krwawienie powinno stać się mniej dokuczliwe, ilość odchodów połogowych powinna zmaleć. Jak powinna wyglądać krew wydostająca się z dróg rodnych? Mogą w niej znajdować się fragmenty złuszczającej się tkanki macicy oraz śluz. Z czasem jednak wydzielina powinna nabierać przezroczystej barwy. Odchody połogowe, które mogą się utrzymywać nawet do 6 tygodni od urodzenia dziecka, nie powinny mieć nieprzyjemnego zapachu.

Czasami za krwawienie po porodzie odpowiada nie tylko obkurczanie się i oczyszczanie macicy. Inne czynniki, które mogą powodować krwawienia poporodowe, to:

 • uszkodzenie lub nacięcie krocza przy porodzie;
 • rany szyjki macicy;
 • problemy z krzepnięciem krwi;
 • pęknięcie macicy i krwawienie do wnętrza mięśnia macicznego.

Kiedy krwawienie po porodzie powinno niepokoić? Jeśli krwawienie z dróg rodnych nagle stanie się wyjątkowo obfite, tak że istnieje konieczność wymiany podkładów higienicznych czy podpasek częściej niż co dwie godziny, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub szpitala, w którym odbył się poród. Bardzo silne krwawienia poporodowe mogą oznaczać krwotok i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Do lekarza należy się udać także, gdy:

 • nastąpiło nagłe zatrzymanie krwawienia po porodzie;
 • pojawiła się gorączka – powyżej 38ºC, kolor krwi zmienił się na jasnoczerwony;
 • krwawieniom towarzyszy bardzo silny, promieniujący ból brzucha;
 • odchody połogowe wydzielają nieprzyjemny zapach;
 • krew odchodów połogowych zawiera skrzepy.

2. Co to jest krwotok poporodowy?

Krwotok poporodowy występuje u zaledwie 5% świeżo upieczonych matek. Diagnozuje się go przy utracie krwi w ilości przekraczającej 500 ml. Podczas pierwszych 24 godzin po porodzie istnieje wzmożone ryzyko wystąpienia tak zwanego pierwotnego krwotoku poporodowego. Krwotok po upływie doby od porodu nosi miano wtórnego krwotoku poporodowego. Do wystąpienia krwotoku poporodowego przyczyniają się następujące czynniki: ciąża mnoga, duży rozmiar dziecka, wielowodzie, wielorództwo, długi poród, łożysko przodujące, znieczulenie ogólne, infuzja siarczanu magnezu oraz przedwczesne oddzielenie się łożyska. W większości przypadków za krwotok poporodowy odpowiada atonia macicy, czyli zaburzenie czynności skurczowej mięśnia macicy, która uniemożliwia kontrolowanie krwawienia w miejscu przyłączenia łożyska. Przyczyną krwotoku może być również obecność fragmentów łożyska w macicy, uraz lub zaburzenia krzepnięcia.

3. Higiena w czasie połogu

Ciało kobiety potrzebuje około 6-8 tygodni, by wrócić do formy po porodzie. Czas ten określa się mianem połogu. Macica w czasie połogu przypomina dużą, gojącą się ranę, dlatego higiena intymna jest wtedy niezwykle ważna. Jej zaniedbania mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Zasady higieny intymnej w połogu są proste: myć krocze jak najczęściej, zawsze po każdej zmianie podpaski. W aptece dostępne są również specjalne, bardzo chłonne podkłady higieniczne dla kobiet w połogu. Dobrze spełniają swoją rolę w przypadku początkowego, dość obfitego krwawienia zaraz po porodzie.

Dozwolone jest stosowanie płynów do higieny intymnej o neutralnym pH lub szarego mydła. W aptekach zakupić można też specjalne środki antyseptyczne o działaniu przeciwzapalnym do rozpuszczenia w przegotowanej wodzie. Dodatkowo zmniejszają one ból krocza po porodzie naturalnym, ponieważ zawierają miejscowo działające środki przeciwbólowe. Dopóki nie ustąpią krwawienia po porodzie, trzeba zapomnieć o kąpieli w wannie. Kąpiel w ciepłej wodzie rozszerza naczynia krwionośne i może stać się przyczyną krwotoku. Należy się podmywać pod prysznicem, w bidecie albo w misce z ciepłą, przegotowaną wodą.

Podmywać się należy od wzgórka łonowego w kierunku odbytu, nigdy odwrotnie. Krocze należy osuszać jednorazowym ręcznikiem. Nie wolno trzeć skóry, lecz tylko delikatnie przykładać do niej ręcznik, by zebrać wilgoć. Czasem pomaga też wykorzystanie suszarki do włosów nastawionej na najmniejsze obroty. Oprócz regularnego podmywania się, ważne jest również noszenie odpowiedniej bielizny. Majtki powinny być przewiewne, najlepiej bawełniane. Gdy krwawienia i rana krocza są dokuczliwe, podczas leżenia można zrezygnować z bielizny, na prześcieradło podłożyć foliowy podkład, na nim ręcznik, a pod pupę podpaskę w rozmiarze maxi. Dostęp powietrza przyspiesza bowiem gojenie się krocza. Takie wietrzenie rany warto robić kilka razy dziennie.

Krwawienie po porodzie jest dla młodej matki dyskomfortem, ale dopóki ilość wydalanej krwi jest w normie, nie ma powodu do niepokoju. Należy przygotować się na to, że dopóki macica nie zagoi się, krwawienie będzie złem koniecznym. W przypadku nadmiernej utraty krwi należy szybko skontaktować się z lekarzem. Krwotoku poporodowego nie należy bowiem w żadnym wypadku lekceważyć.

Redakcja abcZdrowie,
Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dolegliwości poporodowe - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Dolegliwości poporodowe
Dolegliwości poporodowe

Dolegliwości poporodowe, których możesz się pozbyć!

(...) zawierające duże ilości patogennych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za szereg infekcji intymnych. Dolegliwości poporodowe ... dyskomfort oraz ból podczas kontaktów intymnych, zniechęcając kobietę do zbliżeń z partnerem. Jak zwalczać dolegliwości poporodowe? Nawilżenie śluzówki ścian pochwy stanowi ważny element przeciwdziałania objawom połogowym. Właściwe...

Dolegliwości poporodowe

Miesiączka po porodzie

Trudno dokładnie określić termin rozpoczęcia się miesiączki po porodzie. Dla każdej młodej mamy czas pojawienia się pierwszej menstruacji jest inny: u jednych kobiet może wystąpić kilka tygodni po porodzie, inne dostaną go po kilku miesiącach. W obydwu...

Dolegliwości poporodowe

Fizjoterapia poporodowa - co to jest i komu to potrzebne?

Fizjoterapia poporodowa, choć jest odrębną, bogatą w wiedzę i badania naukowe dziedziną rehabilitacji, w Polsce dopiero raczkuje i powoli zaczyna przebijać się do świadomości społecznej. Zajmuje się dolegliwościami i powikłaniami wynikającymi ze zmian w...

Depresja poporodowa

Depresja po porodzie

Depresja po porodzie Odtwórz wideo

Depresja poporodowa to rodzaj zaburzenia psychicznego, które dotyka nawet 20% kobiet po urodzeniu dziecka. Jest niebezpieczna dla zdrowia dziecka i matki, wymaga leczenia psychiatrycznego oraz skutecznej psychoterapii. Czasami konieczne okazują...

Powrót do formy

Seks po porodzie

Seks po porodzie

Problemy z seksem po porodzie dotyczą większości młodych rodziców. Według badań prowadzonych w Wielkiej Brytanii, tylko jedna na pięć par rozpoczyna seks po ciąży w ciągu czterech tygodni po porodzie, jedna na dziesięć po 6-7 miesiącach. Niektóre pary...

Indukcja porodu

Oksytocyna przy porodzie

Oksytocyna jest naturalnym hormonem podawanym przy porodzie do przyspieszenia akcji porodowej. Podanie oksytocyny wiąże się z wywołaniem skurczów macicy i rozwieraniem kanału rodnego.

Wyznaczanie dni płodnych

Owulacja po porodzie

Owulacja po porodzie

Wiele młodych mam zastanawia się, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po porodzie? Czy krwawienie z dróg rodnych to już okres, czy jeszcze odchody porodowe, które występują w okresie połogowym przez 3-4 tygodnie po urodzeniu dziecka?...

Wypadanie włosów

Włosy po porodzie

Włosy po porodzie

Włosy po porodzie zazwyczaj nie są w najlepszej kondycji, a wszystko za sprawą wahań hormonalnych. Osłabione włosy po ciąży zaczynają wypadać, a czupryna na głowie staje się coraz rzadsza.

Jak odzyskać figurę?

Odchudzanie po porodzie

Odchudzanie po porodzie

Po urodzeniu dziecka kobiecie zostają zazwyczaj dodatkowe kilogramy. Panie chcą jak najszybciej wrócić do dawnej formy. Czy można jednak od razu przejść na dietę, czy lepiej to odłożyć?

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja po porodzie

Antykoncepcja po porodzie powinna być bezpieczna dla matki i dziecka karmionego piersią. Dużą skutecznością charakteryzują się metody mechaniczne i antykoncepcja hormonalna dla kobiet karmiących.

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500