Trwa ładowanie...

Krwiak śródczaszkowy - objawy, klasyfikacja i diagnostyka

Krwiak śródczaszkowy
Krwiak śródczaszkowy

Krwiak śródczaszkowy to wynaczynienie krwi w obrębie tkanki mózgowej, które najczęściej powstaje w wyniku urazu głowy. Wynaczynienie może także nastąpić między zewnętrzną i wewnętrzną blaszką opony twardej (krwiak nadtwardówkowy) lub pod oponą twardą (krwiak podtwardówkowy). Te dwa typy nazywane są krwiakami przymózgowymi. W każdym przypadku krwiak stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dlatego też wymaga odpowiedniego postępowania.

spis treści

1. Objawy krwiaka śródczaszkowego

Krwiak śródczaszkowy pojawia się, gdy dojdzie do pęknięcia lub uszkodzenia naczyń krwionośnych przebiegających wewnątrz czaszki. Może być to wynikiem urazu lub innych, nieurazowych czynników, takich jak udar krwotoczny lub

Tomografia głowy u pacjenta z krwiakiem podtwardówkowym
Tomografia głowy u pacjenta z krwiakiem podtwardówkowym

Do powstania krwiaka dochodzi najczęściej po poważnym urazie głowy.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

pęknięcie tętniaka mózgu. Ryzyko krwiaka śródczaszkowego rośnie przy stosowaniu antykoagulantów oraz przy zaburzeniach krzepliwości krwi.

Jeśli przyczyną problemu jest uraz głowy, to bezpośrednio po nim dochodzi do zaburzeń przytomności, a następnie pojawia się okres przejaśnienia, w którym chory odzyskuje przytomność i nie ma żadnych objawów uszkodzenia mózgu. Następnym jest okres narastania objawów neurologicznych, zarówno ogniskowych, np. w postaci niedowładu, jak i ogólnych, z narastaniem zaburzeń przytomności aż do śpiączki włącznie. Krwiak może narastać bardzo szybko, nawet w ciągu kilku minut. Wtedy zagrożenie nagłą śmiercią jest bardzo duże. Może jednak rozwijać się kilka miesięcy – wtedy bóle głowy narastają powoli, nawet po kilku tygodniach od urazu.

2. Klasyfikacja i diagnostyka krwiaków śródczaszkowych

Krwiaki śródczaszkowe dzielą się na te, które wywołują krwawienie w samym mózgu oraz takie, które wywołują krwawienie wewnątrz czaszki, ale poza samą tkanką mózgu. Do tej drugiej grupy należą:

  • krwiak nadtwardówkowy – jest to szybko tworzący się krwiak pomiędzy oponą twardą a czaszką. Zazwyczaj jest on wynikiem urazu głowy, po którym poszkodowany kolejno traci przytomność, częściowo ją odzyskuje i ponownie traci. Objawy kliniczne pojawiają się po kilku minutach lub godzinach. Chociaż krwiak nadtwardówkowy może prowadzić do zgonu pacjenta, to szybko zdiagnozowany i leczony daje dobre rokowania;
  • krwiak podtwardówkowy – to nagromadzenie wynaczynionej krwi pomiędzy oponą twardą a pajęczynówką. Krwotok do przestrzeni podtwardówkowej jest zazwyczaj następstwem ciężkiego uszkodzenia mózgu.
  • krwotok podpajęczynówkowy – jest to krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej, która znajduje się między pajęczynówką a oponą miękką mózgu. Jego najczęstszą przyczyną jest uraz oraz pęknięcie krwiaka.

Krwiak śródczaszkowy rozpoznawany jest na podstawie badania tomografii komputerowej. Duże krwiaki powinny być jak najszybciej usunięte operacyjnie. Wynaczyniona krew przyczynia się bowiem do wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego, powstania ciasnoty śródczaszkowej i przemieszczania się struktur mózgu poza jego naturalne granice, co wiąże się z jego dalszym uszkodzeniem. Wysokie ciśnienie może zmiażdżyć delikatną tkankę mózgu lub ograniczyć dopływ krwi. W skrajnych przypadkach może dojść do śmiertelnego wgłobienia mózgu. Osoby z niewielkim krwiakiem powinny leżeć pod obserwacją lekarza, aż do momentu jego wchłonięcia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze