Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Kryteria wyboru leków biologicznych w terapii chorób reumatycznych

Avatar placeholder
22.06.2015 10:07
Kryteria wyboru leków biologicznych w terapii chorób reumatycznych
Kryteria wyboru leków biologicznych w terapii chorób reumatycznych

W Polsce reumatolodzy nie mają możliwości doboru leku biologicznego do indywidualnych potrzeb pacjenta cierpiącego na choroby reumatyczne. Lekarze podkreślają, iż jedynym kryterium decydującym o odgórnym wyborze leku dla wszystkich pacjentów nie powinna być cena farmaceutyku.

spis treści

1. Leki biologiczne na choroby reumatyczne

U wielu osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa przebieg choroby jest na tyle agresywny, że standardowe leki nie sprawdzają się. Chorzy ci potrzebują terapii biologicznej, której koszt wynosi około 40 tys. zł za rok kuracji.

2. Wybór leku biologicznego

W krajach Unii Europejskiej lekarze mogą wybierać spośród wszystkich leków, które uzyskały pozytywną opinię odpowiednika polskiej Agencji Oceny Technologii Medycznych i tych zarejestrowanych przez Europejską Agencję ds. Rejestracji. Dzięki temu można indywidualnie dobrać lek, którego mechanizm działania najlepiej odpowiada potrzebom i stanowi zdrowia pacjenta oraz przebiegowi choroby. Nie ma bowiem możliwości wybrania jednego leku, który sprawdziłby się u wszystkich chorych, a taka właśnie jest polityka wyboru leku biologicznego dla pacjentów w Polsce. W naszym kraju resort zdrowia raz na pół roku wybiera jeden lek, który będzie stosowany w pierwszej linii terapii biologicznej u wszystkich nowo kwalifikowanych pacjentów cierpiących na choroby reumatyczne. Wyboru dokonuje się spośród 4 leków po negocjacjach cenowych z koncernami farmaceutycznymi. W konsekwencji wybór ogranicza się do kilku leków o takim samym mechanizmie działania. Oznacza to, że chorzy, u których rekomendowany lek nie sprawdza się, pozostają bez możliwości leczenia. Właśnie przeciwko takiemu stanowi rzeczy protestują lekarze w Polsce.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze