Kształt twarzy

Jak rozpoznać swój kształt twarzy? Zadanie nie jest proste, ponieważ owal twarzy zależy od kilku czynników. Styliści uważają, iż idealny kształt twarzy to kształt owalny, lekko wydłużony. Odpowiednia fryzura do twarzy i prawidłowo dobrany makijaż twarzy dążą do tego, by tuszować wady jej wyglądu, takie jak np. odstające uszy, niskie czoło czy zbyt masywna szczęka, a podkreślać zalety, np. ładnie wykrojone kości policzkowe. Przed zmianą fryzury na nową powinnyśmy stwierdzić, jaki mamy kształt twarzy, by nie dopuścić do pogorszenia naszego wyglądu. Pomoże nam w tym stylista lub wykwalifikowany fryzjer.

Spis treści:
 1. 1. Jak rozpoznać kształt twarzy?
 2. 2. Opisy kształtów twarzy

1. Jak rozpoznać kształt twarzy?

Każda twarz ma nietypowe kształty i trudno jest znaleźć dwie jednakowe. W celu określenia kształtu twarzy należy uczesać włosy gładko do tyłu, uszy przykryć dłońmi, a następnie popatrzeć prosto w lustro. O kształcie twarzy mogą świadczyć m.in.: czoło, wystające kości policzkowe, szpiczasty podbródek i okrągłe policzki.


Wybierając fryzurę, należy przede wszystkim uwzględnić typ naszej urody, a także kształt twarzy, co pozwoli na wydobycie tego, co najpiękniejsze oraz ukrycie niedoskonałości. Nie każde uczesanie będzie odpowiednie do typu urody czy kształtu twarzy, więc przed zdecydowaniem się na zmianę wizerunku wskazane jest poradzenie się eksperta.

2. Opisy kształtów twarzy

1. Owalna
Twarz owalna to idealny kształt. Najszersze miejsce na tego typu twarzy to kości policzkowe. Twarz zaokrągla się w stronę czoła i podbródka, a dolna jej część jest dłuższa niż górna. Kobiety o szczupłej i pociągłej twarzy powinny wybierać uczesania, które odciągną uwagę od zbyt pociągłej budowy, wobec czego warto, aby uczesanie odznaczało się objętością.

Fryzury dla kobiet o pociągłym kształcie twarzy:

 • loczki z grzywką zaczesaną na bok,
 • niewielka asymetria z przedziałkiem na boku,
 • krótkie cięcie z wystrzępionymi bokami,
 • fryzura długa, lekko ścieniowana, o strukturze lekkiego skrętu lub fal,
 • uczesanie o charakterze nieładu z włosami.

2. Trójkątna
Twarz trójkątna ma szerokie, prostokątne czoło. U nasady włosów często mogą pojawiać się zakola. Kości policzkowe są wysoko osadzone i stanowią największą część twarzy. Typowe dla twarzy trójkątnej są szerokie usta, dość wąskie wargi i małe oczy. W przypadku twarzy o trójkątnym kształcie poleca się złagodzenie rysów podbródka, co można uzyskać przez ciekawą fryzurę.

Fryzury do twarzy o trójkątnym kształcie:

 • cięcia asymetryczne,
 • lekkie loki,
 • fryzury z przedziałkiem na środku,
 • fryzury wywinięte na zewnątrz przy mocno zarysowanej brodzie,
 • cięcia wycieniowane do wewnątrz.

3. Czworokątna
Najczęściej spotykany typ twarzy to czworokąt. Osoby o takiej twarzy mają znacząco wykształcone kąty szczęki. Twarz czworokątna ma identyczną szerokość na dole i górze. Charakterystyczne dla tego rodzaju kształtu są pełne usta z zaokrągloną dolną wargą, duże oczy. Dobierając zatem uczesanie, należy uwzględnić to, by cięcie zmniejszało ostre rysy.

Wskazane fryzury dla kwadratowego kształtu twarzy to:

 • łagodne i gęste fale opadające na twarz,
 • wycieniowana od czubka głowy fryzura zakrywająca czoło,
 • fryzura asymetryczna, łagodnie okalająca twarz,
 • dobrze wycieniowana fryzura o krótkiej długości.

4. Okrągła
Twarz okrągła ma duże i szerokie oczy. Część policzkowa pełna, usta słabo zaznaczone wydają się za duże. Okrągła twarz wymaga zastosowania zabiegu, który nieco ją wydłuży.

Zalecane są następujące fryzury do twarzy okrągłej:

 • cięcia krótkie, asymetryczne, sięgające do policzków,
 • fryzury proste, sięgające do wysokości ust,
 • cięcia asymetryczne, krótkie, zaczesane do góry,
 • fryzury średniej długości, zachodzące na policzki,
 • fryzury długie, kręcone lub lekko pofalowane.

Dość często „formy mieszane” mają swój urok, są ciekawe i bardziej interesujące niż idealne typy. Warto zastanowić się nad kształtem swojej twarzy i dobrać do niego odpowiednią fryzurę i makijaż. Dobrze dobrana fryzura potrafi nadać naszemu wyglądowi charakter.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Ćwiczenia na podbródek?

Witam ponownie. Czy ćwiczenia głowy (w górę i w dół), czy ćwicząc w ten sposób pozbywam się...

mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna Porady udziela mgr Aleksandra Kilen-Zasieczna dietetyk w poradni dietetycznej JeszFresh w Warszawie.
Jak schudnąć z twarzy?

Chciałabym schudnąć z twarzy. Moja twarz jest strasznie okrągła, a pod szyją zaczyna wisieć...

mgr Marta Michalak-Tomasik Porady udziela mgr Marta Michalak-Tomasik dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Artykuły Kształt twarzy

Twarz trójkątna
Kształt twarzy Twarz trójkątna

(...) Typ twarzy łatwo można sprawdzić, obrysowując obwód twarzy na tafli lustra. Warto określić swój kształt twarzy, gdyż dzięki temu lepiej możemy dobrać fryzury, makijaż i ubrania. Trójkątny kształt twarzy, tak jak każdy inny, ma swoje wady i zalety ... karku. Nie poleca się także czesania w koński ogon oraz upinania włosów w wysokiego koka. Trójkątny kształt twarzy może być ... prezentuje się z nieco bardziej młodzieżową i drapieżną fryzurką z grzywką.(Fryzura do twarzy, Kształt twarzy a...

 Twarz owalna
Kształt twarzy Twarz owalna

(...) i makijaż, a twoja twarz będzie wyglądać olśniewająco.(Makijaż twarzy, Fryzura do twarzy, Kształt twarzy a...

Twarz okrągła
Kształt twarzy Twarz okrągła

Twarz okrągła ma mniej więcej taką samą szerokość, co wysokość - ma okrągłe policzki, zaokrągloną brodę i dość niskie czoło. Taki kształt twarzy nie występuje tylko u osób z nadwagą - okrągłą buzię może mieć każda z nas, nawet ta najszczuplejsza. Dobrze ... w stronę kącików ust. Nie nakładaj różu kolistymi ruchami. Kobiety, które mają okrągły kształt twarzy, nie powinny wybierać ... kształcie twarzy. Dzięki nim osoba z okrągłą, dziecięcą buzią może wyglądać kobieco i seksownie.(Fryzura do twarzy, Kształt...

Twarz prostokątna
Kształt twarzy Twarz prostokątna

(...) szczupłości. Częściej prostokątny kształt twarzy spotykany jest u mężczyzn niż u kobiet. Czym się charakteryzuje prostokątna twarz ... jest często wysokie, a linia włosów prosta, z wyraźnymi kątami. Policzki płaskie i wydłużone. Prostokątny kształt twarzy jest pożądany ... i bronzerami oraz różnymi odcieniami podkładów.(Makijaż twarzy, Fryzura do twarzy, Kształt twarzy a fryzura) ... długość włosów przy takim typie twarzy to maksymalnie do połowy szyi. Dłuższe włosy mogą za bardzo wyciągać i wydłużać...

Twarz w kształcie serca
Kształt twarzy Twarz w kształcie serca

(...) się wyjątki. Kształt twarzy to tylko jeden z elementów - jakkolwiek ważny - które należy wziąć pod uwagę, będąc u fryzjera ... fryzurę. Nie należy przy tym narzekać, że nie był nam dany idealny kształt twarzy. Właściwe cięcie pozwala bowiem stworzyć iluzję doskonałości.(Fryzura do twarzy, Kształt twarzy a...

Twarz diamentowa
Kształt twarzy Twarz diamentowa

(...) niepotrzebnie diamentową twarz. Kształty twarzy Idealny kształt twarzy chyba nie istnieje. Zwykle mianem doskonałej określa się twarz ... uniwersalne kształty twarzy. Należą do nich: okrągły kształt twarzy, kwadratowy, trójkątny, kształt przypominający serce, a także ... wyglądała niepozornie, okaże się bezkonkurencyjna.(Fryzura do twarzy, Kształt twarzy a fryzura) ... ma zwykle niskie czoło, a u nasady włosów przebiega prosta linia. Właściwy dobór fryzury pozwala optycznie zbliżyć diamentowy...

Twarz kwadratowa
Kształt twarzy Twarz kwadratowa

(...) linię żuchwy oraz policzki leżące w jednej linii z czołem i brodą. Kwadratowy kształt twarzy wymaga odpowiedniego cięcia, by ... kształt twarzy uchodzi owalny, ale każda osoba może wyglądać atrakcyjnie, nawet jeśli ma inny kształt twarzy. Wiele kobiet ... zasadach. Aby złagodzić kształt twarzy, warto pomyśleć o kobiecych fryzurach. Długie włosy z pewnością będą wyglądały korzystnie, ale nawet krótsze fryzury można dopasować do kwadratowej twarzy.(Makijaż twarzy, Fryzura do twarzy, Kształt twarzy a...

Fryzura a kształt twarzy
Dobór fryzury Fryzura a kształt twarzy

Dobieranie fryzury do kształtu twarzy to podstawa atrakcyjnego wyglądu. Jednak wiele kobiet...

Plastyka powiek Kształt oczu

Kształt oczu można zmieniać dzięki operacji plastycznej. Oczy stanowią integralną część naszej...

Regulacja brwi Kształt brwi

Kształt naszych brwi odpowiada za wyraz naszej twarzy. Odpowiednio wymodelowane nadają jej ładny i wyrazisty wygląd.

Manicure i pedicure Wybierz odpowiedni kształt paznokci!

Czasami ciężko określić, jaki kształt paznokci będzie nam najbardziej pasować. Istnieją metody, które umożliwiają idealny dobór kształtu paznokcia.

Techniki makijażu Modelowanie twarzy

Rozmaite techniki makijażu umożliwiają nam nie tylko ukrycie mankamentów urody. Za ich pomocą możemy wymodelować naszą twarz w taki sposób, aby jak jej owal zbliżyć wyglądem do ideału jakim jest twarz owalna.

Cera mieszana Kaszaki na twarzy

Kaszak to nieestetyczna zmiana skórna, która może dotyczyć skóry naszej twarzy. W jaki sposób należy postępować z kaszakiem zlokalizowanym w obrębie twarzy?

Odmładzanie Fotoodmładzanie twarzy

Fotoodmładzanie twarzy jest zabiegiem, który nie tylko poprawia zewnętrzny wygląd skóry,...

Depilacja twarzy
Depilacja i epilacja Depilacja twarzy

Depilacja twarzy w większości przypadków oznacza nadawanie odpowiedniego kształtu brwiom....

Liposukcja Liposukcja twarzy

Liposukcja twarzy to zabieg, którego celem jest usunięcie nadmiaru tłuszczu z okolic twarzy oraz szyi. Odsysanie tłuszczu z twarzy może być przeprowadzane tradycyjną metodą chirurgiczną oraz laserem.

Lifting twarzy
Zabiegi Lifting twarzy

Lifting twarzy, czyli podciągnięcie skóry twarzy, to chirurgiczna metoda pozwalająca...

Cera dojrzała Brodawki na twarzy

W obrębie skóry twarzy niekiedy pojawiają się nieestetyczne zmiany skórne takie jak brodawki. Zmiany te powodowane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego. W jaki sposób można je wyleczyć?

Oparzenia Oparzenie twarzy

Oparzenie twarzy może być wywołane przez różne czynniki. To uszkodzenie twarzy jest szczególnie niebezpieczne, gdy dochodzi wraz z nim do oparzenia oczu, uszu i dróg oddechowych.

Typ cery Maseczki do twarzy

Nawilżanie, oczyszczanie, wygładzanie i tonizowanie - wszystkie te zabiegi stały się obowiązkowe...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij