Trwa ładowanie...

Kto jest narażony na zespół suchego oka?

Kto jest narażony na zespół suchego oka?
Kto jest narażony na zespół suchego oka?

Artykuł sponsorowany

Zespół suchego oka (ZSO) to zespół objawów spowodowanych niedostateczną ilością filmu łzowego, który nawilża i oczyszcza powierzchnię oczu.

spis treści

1. Objawy zespołu suchego oka

Do objawów suchego oka zaliczamy:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
  • pieczenie,
  • szczypanie,
  • łzawienie,
  • uczucie ciała obcego pod powiekami,
  • uczucie ciężkości powiek, zwłaszcza rano po przebudzeniu (w nocy produkcja łez ulega dodatkowemu zmniejszeniu),
  • zaczerwienienie oczu,
  • rozmycie obrazu – objaw ten nieco ustępuje po kilku mrugnięciach.

Wszystkie te objawy, np. czerwone oczy, nasilają się w trakcie (lub po) wykonywania czynności, które wymuszają rzadsze mruganie, np. czytanie książek i gazet, oglądanie TV czy długa praca przed komputerem, lub podczas przebywania w pomieszczeniach, które są klimatyzowane bądź ogrzewane.

2. Przyczyny zespołu suchego oka

ZSO ma wiele przyczyn. Najbardziej powszechną jest proces starzenia – organizm sześćdziesięciolatka produkuje około 60% mniej łez niż dwudziestolatka. Wraz z rozwojem i łatwiejszym dostępem do osiągnięć techniki oraz zmianą stylu życia, częstość i przyczyny ZSO ulegają pewnym zmianom.

2.1. Choroby wywołujące zespół suchego oka

Niektóre z chorób autoimmunologicznych mogą także wywołać zespół suchego oka. Do takich chorób zaliczamy:

  • Zespół Sjögrena – to kolagenoza, w której uszkodzeniu ulegają ślinianki i gruczoły łzowe. Oprócz objawów zespołu suchego oka występują tu także objawy suchości błony śluzowej jamy ustnej, co powoduje np. trudności w przełykaniu;
  • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – objawia się nieswoistym zapaleniem stawów, często towarzyszą mu jednak objawy pozastawowe takie jak zespół suchego oka;
  • Orbitopatia tarczycowa – spowodowana autoimmunologicznym zapaleniem tkanek miękkich oczodołu, występuje w nadczynności tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa). Na skutek wytrzeszczu gałek ocznych dochodzi do niedostatecznego mrugania i w efekcie do wystąpienia objawów zespołu suchego oka. W przypadku bardzo nasilonych objawów choroby Gravesa-Basedowa dochodzi także do zmian w obrębie gruczołu łzowego, co nasila objawy ZSO.

Leczenie objawów suchego oka polega na suplementacji preparatami nawilżającymi powierzchnię gałek ocznych, są to tzw. preparaty „sztucznych łez”. Odpowiednio dobrane dają natychmiastową ulgę, są bezpieczne i łatwe w użyciu.

3. Korekcja wzroku a zespół suchego oka

Wady refrakcji takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm mogą być korygowane szkłami okularowymi lub soczewkami kontaktowymi, jednak coraz bardziej popularna jest laserowa korekcja wad wzroku. Przynosi ona bowiem trwałe efekty, a wraz z postępem medycyny sam zabieg jest bezbolesny, szybki oraz obarczony niewielkim odsetkiem powikłań.

Obecnie najbardziej popularną metodą laserowej korekcji wzroku jest metoda LASIK. Jej istotą jest kształtowanie krzywizny rogówki przy użyciu lasera.

Podstawowymi przeciwwskazaniami do LASIK są choroby przedniego odcinka oka, takie jak aktywne zmiany chorobowe lub blizny rogówki, zespół suchego oka oraz zmiany w obrębie tylnego odcinka, takie jak odwarstwienie czy zwyrodnienie siatkówki. LASIK przeciwwskazany jest także u osób z jaskrą, zaćmą czy chorobami ogólnymi takimi jak cukrzyca oraz u stosujących kortykosteroidoterapię ogólną.

Najczęstszym powikłaniem po LASIK jest zespół suchego oka, konieczność noszenia okularów w celu uzyskania pełnej korekcji resztkowej wady wzroku czy nadwrażliwość na światło.

Objawy zespołu suchego oka zwykle ustępują po kilku tygodniach, maksymalnie po kilku miesiącach od wykonania LASIK; ZSO rzadko przechodzi w postać przewlekłą. W tym czasie należy regularnie stosować preparaty sztucznych łez, które zapewniając prawidłowe nawilżenie oczu, przyniosą ulgę i ustąpienie przykrych objawów.

4. Preparat na zespół suchego oka

Preparat TearsAgain mają postać sprayu aplikowanego na zamknięte powieki. Jest to jedyny preparat sztucznych łez, który można stosować z odległości (około 10 cm), co pozwala uniknąć kontaktu z oczami, nie dochodzi więc do nadkażenia płynu florą bakteryjną oczu. Dzięki temu preparat może być stosowany przez kilka osób jednocześnie. Sposób podania preparatu z odległości, na zamknięte powieki, daje możliwość używania go wielokrotnie w ciągu dnia bez potrzeby nadmiernego dbania o zachowanie aspektów higieny. Jako jedyny preparat sztucznych łez, TearsAgain może być podawany u kobiet z makijażem – w tym przypadku należy zwiększyć odległość aplikowania preparatu do około 20 cm. Stosowanie TearsAgain podnosi także komfort noszenia szkieł kontaktowych.

Producent zaleca stosowanie preparatu 3-4 razy dziennie, jednak ze względu na dobrą tolerancję preparatu oraz wysoką skuteczność, TearsAgain można stosować w zależności od potrzeb, nie ma też ograniczeń czasowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze