Trwa ładowanie...

Kwas hialuronowy dla zdrowia twoich oczu

Avatar placeholder
20.07.2017 17:15
Kwas hialuronowy dla zdrowia twoich oczu
Kwas hialuronowy dla zdrowia twoich oczu

Zespół suchego oka (ZSO) jest to zespół objawów wynikających z nieodpowiedniego nawilżania powierzchni gałki ocznej. Może występować na skutek nieprawidłowego składu filmu łzowego bądź też jego nadmiernego parowania. Zaburzenia te prowadzą do wysychania rogówki i spojówek, zaburzeń odżywiania rogówki oraz niedostatecznej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, co z czasem może powodować przewlekły stan zapalny przedniego odcinka oka.

Niezależnie od przyczyny, objawy zespołu suchego oka są podobne:

Przyczyn zespołu suchego oka jest wiele. Jednym z powodów jest proces starzenia, który zwłaszcza u kobiet powoduje zaburzenia hormonalne, zmniejszenie produkcji lipidów oraz spadek stabilności filmu łzowego. Do wystąpienia ZSO predysponują choroby ogólneoraz niektóre leki, np. pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwhistaminowe, przeciwmigrenowe czy przeciwdepresyjne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
spis treści

1. Zespół suchego oka znakiem naszych czasów

Wiele czynników zewnętrznych, takich jak przebywanie w ogrzewanych, klimatyzowanych, zadymionych czy też mocno oświetlonych pomieszczeniach oraz nadmierne nasłonecznienie lub silny wiatr, nasila dolegliwości związane z suchym okiem.

Popularyzacja osiągnięć współczesnej techniki, takich jak komputery, tablety czy smartfony, przed którymi spędzamy każdego dnia wiele godzin, oraz czytanie czy oglądanie telewizji męczą oczy oraz powodują rzadsze mruganie. Przeciętnie w ciągu minuty mrugamy około 15 razy. Podczas wytężonej pracy wzrokowej ilość mrugnięć spada o połowę. Osoby noszące szkła kontaktowe czy też stosujące przewlekle krople zawierające konserwanty (np. krople przeciwjaskrowe) mogą odczuwać większy dyskomfort spowodowany suchością gałek ocznych.

Aby rozpoznać zespół suchego oka, należy zebrać dokładny wywiad dotyczący czynników ryzyka oraz wykonać badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej. Aby potwierdzić rozpoznanie, najczęściej wykonuje się test Schirmera, który polega na umiejscowieniu specjalnie do tego przeznaczonych pasków bibuły pod dolną powieką na 5 minut. Po tym czasie ocenia się stopień zwilżenia bibułki. Zwilżenie wynoszące poniżej 10 mm potwierdza rozpoznanie ZSO.

2. Jak dbać o zdrowie i nawilżanie oczu?

Aby zapobiec wystąpieniu bądź też złagodzić objawy suchego oka, należy:

  • częściej mrugać,
  • unikać kropli redukujących zaczerwienienie oczu,
  • unikać przebywania w silnie oświetlonych, ogrzewanych, klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach,
  • podczas pracy przy komputerze, tablecie czy smartfonie robić pięciominutowe przerwy w trakcie każdej godziny spędzonej przed monitorem,
  • odpowiednio leczyć choroby podstawowe, takie jak cukrzyca czy niedoczynność tarczycy,
  • wzbogacić dietę w witaminę A oraz kwasy omega-3,
  • zadbać o higienę brzegów powiek,
  • stosować krople nawilżające powierzchnię gałki ocznej pozbawione konserwantów, zawierające np. kwas hialuronowy.

3. Kwas hialuronowy dla zdrowych oczu

Kwas hialuronowy ma właściwości wiązania bardzo dużej ilości wody. Prawie połowa kwasu hialuronowego znajdującego się w ciele człowieka występuje w skórze. Ponadto obecny jest on także w chrząstkach, mazi stawowej, nerkach, a w oku – w ciele szklistym i filmie łzowym.

Kwas hialuronowy jest powszechnie wykorzystywany w chirurgii ortopedycznej, a w ostatnich latach – także w chirurgii plastycznej i okulistyce, zarówno podczas operacji, jak i w postaci kropli do oczu.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy nawilżają powierzchnię gałki ocznej, tworząc barierę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami środowiska. Najważniejszą zaletą kwasu hialuronowego jest fakt, że nie jest on usuwany z powierzchni oka nawet podczas mrugnięć, co pozwala na rzadkie stosowanie w ciągu dnia. Ponadto kwas hialuronowy przyspiesza gojenie drobnych erozji rogówki, zmniejsza tarcie i redukuje dyskomfort.

Kwas hialuronowy może być powszechnie stosowany u wszystkich osób, u których występują objawy zespołu suchego oka, niezależnie od jego przyczyny. Może być stosowany wielokrotnie w ciągu dnia oraz przez osoby noszące miękkie i twarde soczewki kontaktowe.

Wskazane jest, aby preparaty tego rodzaju stosowane profilaktycznie przez osoby spędzające dużo czasu przed komputerem, telewizorem lub narażone na inne czynniki ryzyka ZSO. Regularne nawilżanie oczu kroplami z kwasem hialuronowym zapewni odpowiednie nawilżenie gałki ocznej oraz ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, gwarantując zdrowy wygląd naszych oczu, komfort podczas wytężonej pracy wzrokowej i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zespołu suchego oka nie należy bagatelizować, zmniejsza on bowiem barierę ochronną oka, zwiększając tym samym narażenie na infekcję, która nieleczona może prowadzić do owrzodzenia rogówki, a to trudno leczące się schorzenie może w konsekwencji doprowadzić do utraty wzroku. Dlatego jeśli stwierdzimy u siebie objawy zespołu suchego oka, powinniśmy wybrać się do okulisty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Krople do oczu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze