Lakowanie zębów stałych

Lakowanie zębów stałych przeprowadza się na świeżo wyrzniętych zębach. Mogą to być zęby trzonowe (zęby od szóstki do ósemki) oraz przedtrzonowe (czwórki i piątki). Jako pierwsze lakuje się szóstki, gdyż to one pierwsze pojawiają się jako zęby stałe, około 5-6. roku życia. Jako ostatnie można zalakować zęby mądrości, czyli ósemki, które pojawiają się między 16. a 25. rokiem życia. Częściej niż zęby stałe lakowane są zęby mleczne u dzieci.

Spis treści:
  1. 1. Na czym polega lakowanie zębów?
  2. 2. Czym się różni lakowanie od lakierowania?

1. Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie polega na pokryciu zęba specjalnym materiałem kompozytowym, czyli lakiem. Wypełnia on bruzdy i szczeliny zęba, uniemożliwiając tworzenie się w nich płytki nazębnej. Oprócz tego lak uwalnia jony fluoru, co dodatkowo chroni przed próchnicą.

Zabieg stomatologiczny lakowania trwa jedynie kilka minut dla jednego zęba. Przebieg zabiegu wygląda następująco:

  • oczyszczenie zęba z osadów i zanieczyszczeń,
  • osuszenie zęba,
  • nałożenie laku,
  • rozprowadzenie laku po powierzchni zęba,
  • naświetlenie laku lampą polimeryzacyjną w celu utwardzenia laku,
  • sprawdzenie twardości i szczelności laku.

Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Zabieg ten jest szczególnie ważny w przypadku szóstek, które wyrzynają się od razu jako zęby stałe i muszą nam one służyć na dłużej niż wszystkie inne. Zabieg lakowania przeprowadza się do kilku miesięcy po pojawieniu się na zębie powierzchni żującej. Nie czeka się, aż ząb całkowicie się wyrznie. Wystarczy, że będzie możliwość odizolowania go od dostępu śliny. Lakowanie powinno być przeprowadzane, zanim pojawi się demineralizacja szkliwa, stąd termin zabiegu jest tak wczesny. Przy pierwszych zębach stałych dziecko może mieć około 5-6 lat. Ostatnie wyrzynające się zęby to wiek nawet 16-25 lat. Lak wystarcza zwykle na kilka lat. Trzeba jednak raz na jakiś czas kontrolować jego stan. Dzięki temu można wykrywać i uzupełniać braki laku.

Skuteczność lakowania zależy od momentu wykonania zabiegu (nie może być wykonany zbyt późno ze względu na możliwą demineralizację), jego dokładności, stopnia osuszenia zęba. Dużą rolę w zabiegu odgrywa rodzaj zgryzu oraz budowa samego zęba.

2. Czym się różni lakowanie od lakierowania?

Często mylimy te dwa profilaktyczne zabiegi stomatologiczne, które oferuje dziś stomatologia estetyczna. Zarówno lakowanie, jak i lakierowanie zębów mają na celu zmniejszenie ryzyka pojawienia się próchnicy. W przypadku lakowania, ważny jest moment wykonania zabiegu – musi to być w czasie maksymalnie kilku miesięcy po wyrznięciu się zęba. Dlatego też lakowanie przeprowadzane jest głównie u dzieci (z wyjątkiem lakowania zębów mądrości). Lakierowanie natomiast można przeprowadzić później, praktycznie w każdym momencie życia. Lakieruje się wszystkie zęby, nie tylko przedtrzonowe i trzonowe. Lakierowanie polega głównie na dostarczeniu za pomocą specjalnego lakieru fluoru do szkliwa. Zmniejsza to ryzyko próchnicy, ale w inny sposób niż lakowanie, chroniące bruzdy przed dostępem bakterii. Lakowanie wystarczy uzupełniać raz na kilka lat, natomiast lakierowanie jest zalecane raz na pół roku.

Porozmawiaj o tym na »
Lubię to!
0
Komentarze
Wyloguj

Artykuły Lakowanie

Lakowanie zębów
Zabiegi Lakowanie zębów

Lakowanie zębów to zabieg przeprowadzany głównie u dzieci od 6. roku życia....

Lakowanie
Stomatologia estetyczna Lakowanie

Lakowanie zębów polega na uszczelnianiu bruzd, zagłębień i szczelin w zębach. Zabieg jest wykonywany u małych dzieci i jest niebolesny, co pozwla oswoić się z gabinetem dentystycznym.

Zabiegi Dłutowanie zębów

Dłutowanie jest metodą chirurgicznego usuwania zęba, którego nie da się usunąć tradycyjnym...

Przebarwienia zębów
Piękny uśmiech Przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów dotyczą zarówno zębów z żywą, jak i martwą miazgą....

Wybielanie zębów
Piękny uśmiech Wybielanie zębów

Wybielanie zębów przeprowadza się u osób zdrowych, bez wypełnień w zębach i problemów...

Zabiegi Usuwanie zębów

Usunięcie zęba, inaczej ekstrakcja zęba, jest zabiegiem wykonywanym w przypadku stanów...

Stomatologia estetyczna Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów może popsuć klimat degustacji czy jedzenia. Zimne lody czy gorąca aromatyczna kawa wywołują silny, przeszywający ból. Odpowiednie leki denetystyczne pomagają w łagodzeniu bólu.

Piękny uśmiech Szczoteczka do zębów

Źle dobrana szczoteczka do zębów może podrażniać dziąsła lub nieskutecznie usuwać płytkę nazębną. Osoby pragnące odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej powinny więc przemyśleć jej zakup.

Piękny uśmiech Czyszczenie zębów

Białe zęby są wizytówką zadbanego człowieka. Niestety nie każdy bez profesjonalnych zabiegów może pochwalić się białym uśmiechem. Jakich efektów można się spodziewać po wizycie u stomatologa?

Piękny uśmiech Pasta do zębów

Różne rodzaje past do zębów powodują, że wybór najlepszej staje się trudny. Jaką pastę do zębów wybrać? Wszystkie pasty do zębów zawierają fluor, ale różnią się innymi składnikami aktywnymi.

Piaskowanie Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to profilaktyczny zabieg stomatologiczny dla wszystkich. Lakier fluorowy pokrywa wszystkie powierzchnie zębów, wzmacniając szkliwo i zmniejszając jego podatność na próchnicę.

Pielęgnacja dziąseł Fluor do zębów

Fluor to niezbędny składnik pasty do zębów. Wzmacnia szkliwo zębów i wspomaga ich mineralizację. Fluor wpływa też na zapobieganie próchnicy. Niedobory pierwiastka uzupełnią tabletki z fluorem.

Pielęgnacja dziąseł Szynowanie zębów

Szynowanie zębów to zabieg protetyki stomatologicznej, który polega na ustabilizowaniu grupy zębów. Najczęstsze przyczyny konieczności szynowania zębów to urazy w jamie ustnej i choroby przyzębia.

Próchnica zębów
Choroby jamy ustnej Próchnica zębów

Próchnica zębów to bardzo częsta choroba jamy ustnej. Pojawia się także u osób, które dbają o higienę jamy ustnej. Aby mieć zdrowe zęby, konieczne są stałe kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Pielęgnacja dziąseł Skaling zębów

Skaling zębów to zabieg stomatologiczny umożliwiający profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego. Okazuje się bowiem, że aby uzyskać piękny, biały uśmiech, codzienne mycie zębów nie wystarczy.

Wybielanie Wybielanie martwych zębów

Gdy ząb jest martwy, może przybrać szarą lub nawet czarną barwę. Wówczas wizja śnieżnobiałego uśmiechu staje się jeszcze bardziej odległa. Na szczęście możliwe jest wybielanie martwych zębów.

Lapisowanie zębów mlecznych
Lakowanie Lapisowanie zębów mlecznych

Lapisowanie zębów mlecznych stosuje się, kiedy na plombę jest już za późno. Leczenie mleczaków jest równie ważne jak zębów stałych, gdyż próchnica wczesna może przenieść się także na zęby stałe.

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij