Trwa ładowanie...

Laserowa korekcja wzroku – czy jest bezpieczna? O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?

Avatar placeholder
17.08.2021 15:59
Laserowa korekcja wzroku – czy jest bezpieczna? O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Laserowa korekcja wzroku – czy jest bezpieczna? O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg? (Zdjęcie autorstwa Michele M. F. / CC BY-SA 2.0)

Życie z wadą wzroku – dla wielu z nas to codzienność. Aby świat nabrał ostrości, konieczne są okulary lub soczewki kontaktowe. Blisko połowa Polaków (42%) w wieku 16–54 lat potrzebuje korekcji wzroku, z czego 29% jest przekonanych, że ma dobry wzrok. Dzisiejsza technologia pozwala na leczenie wad wzroku. Z tego powodu laserowa korekcja wzroku staje się coraz bardziej popularna, także w Polsce.

W świadomości wielu Polaków laserowa korekcja wzroku uważana jest nadal za niebezpieczny zabieg, co jest nieuzasadnione. Pierwsze zabiegi laserem przeprowadzono w USA już w 1989 roku. Od tamtej pory na całym świecie zoperowano tą metodą miliony osób. Owszem – ryzyko jest, ale niewielkie. Wybór odpowiedniej kliniki i doświadczonego lekarza może zmniejszyć to ryzyko do minimum. Usunięcie wady wzroku za pomocą lasera to zazwyczaj standardowa procedura. Na zabieg laserowej korekcji wzroku decydują się również gwiazdy – w Polsce wadę wzroku usunęły laserowo m.in. prezenterka Dorota Gardias oraz aktorka Olga Borys. Na świecie tę metodę wybrały takie gwiazdy, jak Nicole Kidman, Brad Pitt, Jessica Simpson czy Courteney Cox.

spis treści

1. Jaką wadę można wyleczyć?

Zobacz film: "Laserowa korekcja wzroku"

Za pomocą lasera leczy się wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. Można wyleczyć też wady łączone – na przykład astygmatyzm połączony z krótkowzrocznością.

2. Jaką klinikę wybrać?

Najlepiej po poradę w kwestii wyboru odpowiedniej kliniki udać się do swojego lekarza okulisty. Jedne z najbardziej szanowanych klinik w Polsce, które wykonują zabieg laserowej korekcji wzroku, to m.in. Centrum Mikrochirurgii Oka OkoLASER czy Centrum Medyczne MAVIT. Kliniki te posiadają jeden z najnowocześniejszych laserów służących do korekcji wzroku.

3. Jaki zabieg wybrać?

Wybór określonego zabiegu konsultowany jest z okulistą podczas badań kwalifikacyjnych. Lekarz radzi, jaki rodzaj zabiegu będzie najbardziej odpowiedni.

4. Jaki jest koszt zabiegu?

Cena zabiegu waha się w granicach od 2000 do 3000 złotych za jedno oko w zależności od metody. Cały zabieg, razem z wizytą kwalifikującą i kropelkami, kosztuje zatem ok. 6500 złotych. Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku nie są refundowane przez NFZ.

5. Jak wygląda przygotowanie do zabiegu?

Przed zabiegiem musimy odbyć tzw. badanie kwalifikacyjne. Na dwa tygodnie przed badaniem należy zrezygnować z soczewek kontaktowych i chodzić w okularach.

6. Jak wygląda zabieg?

Cały zabieg trwa około 15 minut i jest programowany w komputerze, a to oznacza, że pracą lasera steruje komputer. Lekarz ustawia parametry działania lasera i monitoruje przebieg zabiegu. Laser działa około pół minuty na każdym oku. Ból podczas zabiegu jest kwestią indywidualną w zależności od tego, jaki mamy próg bólu. Sam zabieg trwa jednak bardzo krótko, więc ewentualny ból jest niczym w porównaniu z ogromnym polepszeniem się komfortu życia.

7. Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Dwa pierwsze dni mogą być najbardziej męczące – zapuszcza się specjalne kropelki do oczu, oczy łzawią i bolą. Zazwyczaj już po tygodniu można wrócić do normalnych zajęć, pracy.

8. Kiedy pojawia się ostrość wzroku?

Pierwsze efekty widzimy zaraz po zabiegu – choć oczy trochę pieką, to po 15 minutach wady już nie ma. W pierwszych dniach oczy są podrażnione, a mózg przyzwyczaja się do prawidłowego widzenia. Do 2–3 miesięcy od zabiegu obraz może być trochę rozmazany, szczególnie gdy czytamy coś na ekranie komputera. Jest to jednak normalny proces gojenia się oczu – ostateczny efekt zabiegu jest widoczny dopiero po co najmniej trzech miesiącach od zabiegu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze