Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Laserowe usuwanie brodawek

Laserowe usuwanie brodawek
Laserowe usuwanie brodawek

Brodawki są to zmiany skórne, które mają postać narośli. Niekiedy ich rozmieszczenie na danej partii ciała może prowadzić do dolegliwości bólowych. W szczególności wtedy, gdy występują one w obrębie podeszwy stóp. Jeżeli problem ten nas dotyka, warto zastanowić się nad metodami usuwania brodawek. Nie tylko ze względu na to, że są one uciążliwe, ale również dlatego, że zmiany te nieestetycznie wyglądają. Ostatnio coraz popularniejszym sposobem usuwania brodawek jest zabieg laserowy.

1. Przyczyny powstawania brodawek

Brodawki są wywoływane przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Są one wynikiem bardzo szybkiego wzrostu komórek. Na świecie istnieje ponad 100 różnych typów i szczepów brodawek. Mogą się one pojawiać w wielu miejscach na ciele. Do najczęstszych lokalizacji brodawek należą dłonie, stopy, a także okolice narządów płciowych. Zmiany te rozpowszechniają się u człowieka w wyniku kontaktu ze skórą bądź błonami śluzowymi osoby chorej.

Warto wiedzieć, że zakażenia wirusem HPV dowolnego szczepu są zwykle usuwane przez organizm zdrowych ludzi w ciągu dwóch lat. Poszczególne brodawki mogą zniknąć same, ale może to trwać miesiące, a nawet lata.

Ostatnimi czasy coraz popularniejszą metodą likwidacji brodawek jest ich laserowe usuwanie. W szczególności jeżeli zmiany obejmują narządy płciowe.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Laserowe leczenie brodawek

Lasery z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie już od wielu lat. W leczeniu brodawek wykorzystuje się intensywną wiązkę zogniskowanego światła lasera. Laser można stosować w dowolnym obszarze naszego ciała. Co więcej, wielu pacjentów uważa, że zabiegi laserowe są mniej bolesne aniżeli inne metody usuwania brodawek, takie jak cięcie chirurgiczne albo zamrożenie brodawek za pomocą ciekłego azotu.

Mniej więcej godzinę przed zabiegiem laserowego usuwania brodawek pacjent nakleja na miejsce zmian specjalne plastry, które zawierają substancje znieczulające. Plaster ma odpowiednią grubość, która umożliwia uzyskanie efektu okluzji – dzięki temu działanie znieczulające jest znacznie silniejsze.

Laserowe leczenie brodawek przebiega w szybki sposób i nie wymaga zakładania szwów. Co więcej, plaster osłaniający ściągamy już następnego dnia, gdyż z obszarów poddanych zabiegowi nie sączy się krew ani żadne osocze. Dostęp powietrza znacząco przyśpiesza regenerację tego obszaru skóry.

Czas regeneracji miejsca po usunięciu brodawki za pomocą lasera jest zależny od osoby i może trwać do kilku tygodni.

Początkowo w miejscu zabiegu widoczny jest niewielkich rozmiarów strupek, który po jakimś czasie samoistnie odpada. Należy pamiętać o tym, że w okresie po zabiegu nie należy go moczyć ani zmiękczać za pomocą płynów. Jest to bardzo ważne w przypadku późniejszego wyglądu blizny. Dlatego nie możemy ingerować w to, aby strupek szybciej odpadł. Z reguły blizna jest praktycznie niewidoczna.

Bez wątpienia laserowe usuwanie brodawek to metoda, która szybko odnajdzie duże grono zwolenników. Metoda ta praktycznie nie posiada żadnych wad. Jedynym mankamentem może być jedynie cena.

Następny artykuł: Usuwanie brodawek i włókniaków
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze