Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Usuwanie rozstępów - wskazania i przeciwwskazania, opis zabiegu, efekty, postępowanie po zabiegu

Avatar placeholder
30.04.2021 13:26
Usuwanie rozstępów - wskazania i przeciwwskazania, opis zabiegu, efekty, postępowanie po zabiegu
Usuwanie rozstępów - wskazania i przeciwwskazania, opis zabiegu, efekty, postępowanie po zabiegu

Usuwanie rozstępów to rozwiązanie dla kobiet, które pragną pozbyć się tych szpecących skórę zmian skórnych. Poprzez laserowe usuwanie warstw skóry z rozstępami kobieta uzyskuje młodszy i zdrowszy wygląd. Jednak jak w przypadku każdego tego typu zabiegu, istnieje pewne ryzyko skutków ubocznych stosowania lasera. Z tego powodu kobieta decydująca się na laserowe usuwanie rozstępów powinna poszukać renomowanej kliniki, gdzie ryzyko to będzie zminimalizowane. Oprócz laserowego usuwania rozstępów istniają metody takie jak kremy, masaże, ale nie są one tak skuteczne.

spis treści

1. Usuwanie rozstępów — wskazania i przeciwwskazania

Laserowe usuwanie rozstępów jest w stanie zniwelować rozstępy z całego ciała: brzucha, ud, piersi, rąk czy nóg. Jest to najpopularniejsza forma pozbywania się rozstępów, gdyż jest bardzo skuteczna. Niestety nie każdy może pozbyć się rozstępów za pomocą laserowego usuwania rozstępów.

Do przeciwwskazań usuwania rozstępów za pomocą lasera zalicza się:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Laserowe usuwanie rozstępów — opis zabiegu

Podczas zabiegu usuwania rozstępów za pomocą wiązki lasera usuwa się cienkie warstwy skóry wokół rozstępów. Usuwanie rozstępów laserem daje lepsze rezultaty niż wycinanie chorej skóry, gdyż światło lasera zaburza molekularne wiązania w tkance, co prowadzi do jej ablacji. Skóra po zabiegu usuwania rozstępów szybko się goi, a w miejscu usuniętych warstw skóry tworzą się nowe – zdrowe.

Jak działa laser? Wskutek działania lasera zaczyna złuszczać się stary naskórek. Laser wysyła w stronę ciała kobiety impulsy, których celem jest pobudzenie procesów odnowy skóry, dzięki czemu skóra właściwa może regenerować się. Istnieją dwie techniki usuwania rozstępów laserem – frakcyjna oraz dermabrazja. W przypadku lasera frakcyjnego na ciało kierowana jest wiązka promieniowania, która działa wybiórczo na skórę. Natomiast dermabrazja laserowa doprowadza do całkowitego złuszczenia naskórka.

Domowe sposoby na rozjaśnienie rozstępów
Domowe sposoby na rozjaśnienie rozstępów [7 zdjęć]

Jeśli zauważyłeś nietypowe bruzdowate ślady na brzuchu, piersiach, pośladkach lub nogach, to najprawdopodobniej

zobacz galerię

3. Laserowe usuwanie rozstępów — efekty

Efekty zabiegu laserowego usuwania rozstępów uzależnione są od stopnia zaawansowania rozstępów i ich wieku. Im starsze i poważniejsze rozstępy, tym trudniej je usunąć. Zazwyczaj pacjentka wymaga około 10 sesji, aby całkowicie pozbyć się problemu. Usuwanie rozstępów w większości przypadków daje bardzo dobre rezultaty, jednak niekiedy zdarza się, że nawet cała seria zabiegów nie jest w stanie usunąć rozstępów, a jedynie zmniejsza ich widoczność.

4. Laserowe usuwanie rozstępów — postępowanie po zabiegu

Tuż po zabiegu usuwania rozstępów skóra poddana działaniu promieniowania lasera będzie zaczerwieniona i wrażliwa. Wynika to z faktu, iż warstwy chorej skóry zostały usunięte, a nowe dopiero się formują. Niekiedy na skórze pojawiają się pęcherze lub inne objawy charakterystyczne dla poparzenia skóry, zazwyczaj jednak nie utrzymują się długo. Proces gojenia po zabiegu na rozstępy trwa zwykle kilka dni, chociaż zdarza się również, że wydłuża się do kilku tygodni, szczególnie w przypadku zabiegów przeprowadzanych na szerszą skalę.

Musisz to wiedzieć

Usunięcie rozstępów sprawia, że po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta. Powikłania po zabiegu laserowego usuwania rozstępów najczęściej wynikają z niewprawnego posługiwania się laserem, w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia tkanki. Aby zmniejszyć ryzyko tego typu komplikacji, do przeprowadzenia zabiegu należy wybierać osoby wykwalifikowane i doświadczone. Warto wcześniej poszukać informacji oraz opinii o ośrodkach oferujących zabiegi kosmetyczne na rozstępy i wybrać ten o najwyższej renomie.

Laserowe usuwanie rozstępów to stosunkowo bezpieczny zabieg, którego niewątpliwymi zaletami są: wysoka skuteczność w pozbywaniu się rozstępów, krótki czas powrotu do zdrowia i mała inwazyjność w porównaniu z zabiegami chirurgicznymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze