Trwa ładowanie...

Leczenie grzybicy pochwy

Avatar placeholder
13.07.2015 15:42
Leczenie grzybicy pochwy
Leczenie grzybicy pochwy

Grzybica pochwy dotyka nawet co trzecią osobę w wieku rozrodczym, czasami nawet kilkakrotnie. Wyjątkowo sprzyja jej współczesna cywilizacja – siedzący tryb życia, obcisła bielizna, nieprzewiewne stroje, korzystanie z basenów i sauny. W większości przypadków, choroba przebiega łagodnie i nie powoduje groźnych dla zdrowia powikłań, jednak jest jednym z najbardziej uciążliwych schorzeń kobiecych. Jak zapobiegać grzybicy? jest procesem długotrwałym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich.

spis treści

1. Przyczyny grzybicy pochwy

Grzybica miejsc intymnych jest jedną z najczęstszych infekcji pochwy. Spowodowana jest nadmierną ilością grzybów Candida albicans, które w zdrowym, odpornym organizmie występują w bezpiecznych dla zdrowia ilościach w pochwie, jamie ustnej i przewodzie pokarmowym. Infekcja grzybicza powoduje zachwianie równowagi między florą bakteryjną pochwy i układem immunologicznym. Komórki Candida rozmnażają się i niszczą pH właściwe pochwy, przyczyniając się do powstania przykrych objawów.

Leczenie grzybicy pochwy
Leczenie grzybicy pochwy

Grzybica, tak jak inne infekcje jest chorobą zakaźną. Podatność na zakażenie może mieć różne podłoże.

zobacz galerię

2. Objawy grzybicy pochwy

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Swędzenie, pieczenie oraz białe plamy o konsystencji przypominającej twaróg i nieprzyjemnym zapachu to typowe objawy infekcji grzybiczej. Pieczenie i ból nasilają się po współżyciu i przy oddawaniu moczu. Dość często towarzyszą im: zaczerwienienie i obrzęk sromu oraz linijne pęknięcie skóry. Przy przewlekłych i nawracających infekcjach, choroba nie musi jednak przebiegać typowo. Dolegliwości nie są jednak zbyt dokuczliwe, mają różne nasilenie, a objawy grzybicy dotyczą głównie dróg moczowych (ostre pieczenie, oddawanie moczu partami, konieczność częstego korzystania z toalety).

3. Konieczność leczenia grzybicy

Tak naprawdę, domowe leczenie grzybicy pochwy jest nieskuteczne. Nasiadówki na bazie niektórych ziół mogą wręcz sprzyjać dalszemu namnażaniu się grzybów. Zaobserwowanie u siebie objawów grzybicy, może sugerować infekcję i powinno być sygnałem do pilnego kontaktu ze specjalistą.

Leczenie grzybicy pochwy jest procesem długotrwałym, uciążliwym i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich, a także szczególnej dbałości o higienę intymną.

Podstawową rolę w leczeniu kandydozy pochwy i sromu odgrywają pochodne azolowe (np. azotan butokonazolu). Leki z tej grupy dają poprawę kliniczną oraz ujemne posiewy w kierunku grzybów w około 80 – 95% przypadków grzybicy sromu i pochwy.

Zastosowanie znajduje także nystatyna, która była pierwszym skutecznym lekiem przeciwgrzybiczym, wskaźnik wyleczeń ocenia się na 70 – 90%. Preparaty przeciwgrzybicze dostępne są w postaci globulek dopochwowych, kremów oraz tabletek doustnych (preparaty doustne przeciwwskazane są u ciężarnych).

W przypadku niepowikłanej grzybicy pochwy najczęściej stosowany jest klotrimazol w postaci globulek, które zakłada się głęboko do pochwy na noc przez 3 – 7 dni. Niektórzy producenci leków zalecają kurację jednorazową dawką leku, jednak takie postępowanie mimo ustąpienia klinicznych objawów choroby nie zawsze powoduje rzeczywistą eradykację grzyba ze środowiska pochwy.

Kandydozę powikłaną, czyli nawrotową, o dużym nasileniu, której często towarzyszą zaburzenia odporności (związane z cukrzycą, zakażenie wirusem HIV, długotrwała sterydoterapia) leczymy intensywniej. Zastosowanie leków przeciwgrzybiczych powoduje ustępowanie objawów zapalenia pochwy w ciągu 48 – 72 godzin.

Grzybicy pochwy nie można pozostawić bez leczenia, gdyż zaniedbana może być przyczyną powikłań w postaci stanów zapalnych wyższych odcinków dróg rodnych, w tym przydatków, co może skutkować powstaniem zrostów zapalnych i w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do niepłodności.

Każda kobieta, która choć raz przechodziła infekcję wie, że skuteczne leczenie grzybicy pochwy jest zazwyczaj długotrwałe i mało komfortowe.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie systemowe grzybicy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze