Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Leczenie łysienia androgenowego

Choć leczenie łysienia androgenowego typu męskiego nie zawsze jest skuteczne, ma ono duże znaczenie psychiczne. Jest to proces długotrwały i wymaga, zarówno od pacjenta jak i lekarza, dużo cierpliwości i systematyczności. Wczesne rozpoczęcie leczenia łysienia w chwili pojawienia się jego pierwszych objawów może o wiele lat opóźnić jego rozwój oraz zmniejszyć w przyszłości jego rozmiary. Obecnie najpopularniejszą metodą leczenia łysienia androgenowego są środki farmakologiczne, rzadziej jest to przeszczep włosów.

1. Co to jest łysienie typu męskiego?

Łysienie typu męskiego jest najczęstszą postacią łysienia i dotyczy około 60% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Przeciętnie, co trzeci mężczyzna w wieku między 25. a 40. rokiem życia obserwuje łysienie o różnym stopniu nasilenia.

Łysienie typu męskiego jest również nazywane łysieniem androgenowym, ponieważ ściśle wiąże się z tym hormonem. Wysoki poziom androgenów we krwi przyczynia się do wzmożonego wypadania włosów na głowie, natomiast wpływa pobudzająco na wzrost włosów w innych okolicach, np. na obfity zarost. Jednak w związku z faktem, że u większości mężczyzn cierpiących z powodu łysienia nie stwierdza się wzrostu poziomu tych hormonów, wysnuto tezę, iż łysienie to zależy od nadmiernej wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. Ponadto obserwuje się częste współistnienie łojotoku skóry owłosionej głowy i łysienia.

Łysienie typu męskiego polega na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole – w ten sposób powstają tzw. zakola w okolicy kątów czołowych. Oprócz tego tworzy się na szczycie głowy okrągła łysina stopniowo zwiększająca swoje rozmiary. Obie te zmiany zwykle występują równocześnie.

Szybkość postępowania zmian to wyznacznik podziału na:

 • postać ciężką łysienia – rozpoczyna się w wieku 16–18 lat i postępuje szybko;
 • postać średnio ciężką łysienia – rozpoczyna się w wieku 20–23 lat;
 • postać lekką łysienia – rozpoczyna się około 40. roku życia.

2. Farmakologiczne metody leczenia łysienia androgenowego

Leczenie łysienia męskiego

Łysienie typu męskiego to inaczej łysienie androgenowe. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia. Pojawia się ono przede wszystkim u mężczyzn, wyjątkowo rzadkie są przypadki łysienia tego typu u kobiet. Przyczyną łysienia androgenowego jest pochodna męskiego hormonu pł...

W leczeniu łysienia androgenowego zastosowanie mają obecnie dwa leki, których działanie udowodniono klinicznie. Są to: finasteryd (może być stosowany tylko u mężczyzn, ponieważ wpływa niekorzystnie na rozwój narządów płciowych płodu) i minoksydil. Finasteryd to lek stosowany także w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Jest to lek, który hamuje powstawanie dihydroepitestosteronu poprzez zablokowanie enzymu 5α-reduktazy. Dihydroepitestosteronu jest aktywnym metabolitem testosteronu i to on najsilniej oddziaływuje na mieszki włosowe. Finasteryd, blokując powstawanie dihydroepitestosteronu, usuwa jedną przyczynę powstawania łysienia androgenowego. Lek jest dostępny w formie tabletek, na receptę. Koszt miesięcznej dawki sięga 200 zł. Efektów spodziewać się można po 6 miesiącach lub nawet roku kuracji. Niestety po zaprzestaniu przyjmowania leku efekty leczenia ulegają cofnięciu. Głównym działaniem leku jest zahamowanie dalszej utraty włosów, zazwyczaj nie powoduje on odrostu w już łysych partiach skóry głowy. Jest dobrze tolerowany, jedyne przeciwwskazania do stosowania finasterydu to: niewydolność wątroby i reakcja alergiczna na składnik preparatu. Najczęstszym skutkiem ubocznym są zaburzenia erekcji. Jednak są one przemijające w miarę trwania kuracji. Inne działania niepożądane po zastosowaniu finasterydu to: zmniejszenie libido, powiększenie sutków i zwiększenie owłosienia na skórze gładkiej.

Przełomem w leczeniu łysienia androgenowego było przypadkowe stwierdzenie pobudzenia porostu włosów u chorych na nadciśnienie tętnicze leczonych preparatem o nazwie minoksidil. Na tej podstawie skonstruowano lek do stosowania miejscowego. Minoksydil jest dostępny w stężeniu 2% (bez recepty) i 5% (na receptę). Lek ten najprawdopodobniej w mechanizmie rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry i miejscowej poprawy krążenia hamuje postęp łysienia i powoduje częściowy odrost włosów. Preparat stosuje się miejscowo na skórę głowy dwa razy dziennie. Może być stosowany u mężczyzn jak i kobiet. Efekt leczenia łysienia androgenowego pojawia się po kilku miesiącach i utrzymuje się jedynie podczas stosowania preparatu. Po odstawieniu włosy ponownie wypadają, a proces łysienia na nowo zaczyna postępować. Do działań niepożądanych minoksidilu należą: miejscowe podrażnienie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie na twarzy.

Na rynku dostępne są także szampony o działaniu antyandrogennym. Ich skuteczność zazwyczaj nie jest niestety tak duża, jak cena. Kurację finasterydem i minoksydilem można łączyć. 

3. Leczenie łysienia androgenowego u kobiet

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet polega głównie na przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych zawierających substancje działające antyandrogenowo (octan cyproteronu) oraz estrogeny. Octan cyproteronu jest silnym antagonistą receptorów androgenowych. Oznacza to, że konkuruje z naturalnymi androgenami o ten sam receptor, tyle że w porównaniu z nimi wiąże się silniej z receptorem i nie wywołuje żadnego biologicznego efektu. Dzięki temu blokuje wpływ androgenów na mieszki włosowe. Do działań niepożądanych leczenia octanem cyproteronu należą:

 • przyrost masy ciała,
 • bolesność gruczołów piersiowych,
 • spadek libido,
 • nudności,
 • zaburzenia funkcji wątroby,
 • depresja.

Estrogeny poprzez swoje działanie obniżają poziom krążących we krwi androgenów. Zwiększają one syntezę białka SHBG, które wiąże androgeny. Hormon związany z białkiem nie wywiera swojego biologicznego działania, czyli nie oddziaływuje między innymi na mieszki włosowe. Wpływa to na opóźnienie procesu łysienia.

4. Przeszczep włosów

Wobec braku powodzenia terapii farmakologicznej wiele osób decyduje się na zabieg chirurgiczny. Jest to metoda bardzo żmudna, długotrwała i wymagająca dużo cierpliwości ze strony pacjenta. Istotą metody jest przeszczep włosów. Najczęściej są to niewielkie kępki pobrane z okolicy niełysiejącej wraz z otaczającą je skórą. Takimi przeszczepami pokrywa się łyse okolice. Włosy pobrane na przeszczep pochodzą z okolic niewrażliwych na androgeny, przez co nie grozi im wypadnięcie po przeszczepieniu na okolice wrażliwe. Najczęściej stosuje się mini- i mikrotransplantaty. Pozwalają one osiągnąć najlepszy efekt. Średnia długość minitransplantatu to 1–2 mm (zawiera on zwykle 2–3 włosy), natomiast w przypadku mikrotransplantatu średnia długość to 0,7–0,9 mm (znajdują się tu 1–2 włosy).

Przeciwwskazaniami do zabiegu przeszczepiania włosów są:

 • aktywne choroby skóry,
 • niekorzystny stosunek obszaru dawcy do wielkości łysiny,
 • przesadne oczekiwania pacjenta,
 • predyspozycja do keloidów,
 • kompensacja problemów psychicznych.

Dobry efekt kosmetyczny po zabiegu przeszczepiania włosów uzyskuje się u osób z mało lub średnio nasilonym łysieniem.

Pacjent, zgłaszający się do lekarza i wymagający leczenia łysienia androgenowego, jest trudnym pacjentem, często potrzebuje pomocy psychologicznej. Bardzo ważne jest podejście lekarza do pacjenta, często wytłumaczenie istoty procesu chorobowego z odwołaniem się do wywiadu rodzinnego przynosi pozytywny efekt terapeutyczny.

Lekarz Karolina Kropiewnicka-Buczek, Lekarz Sebastian Kuliński,
Komentarze

zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Łysienie androgenowe - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe

Objawy łysienia androgenowego

(...) Łysienie androgenowe Utrata włosów następuje stopniowo, bez wyraźnego odgraniczenia obszaru łysiejącego. Dopiero w stadiach ... łysienie androgenowe u danego pacjenta. Objawy łysienia androgenowego u mężczyzn Pierwsze objawy łysienia typu androgenowego ... ób i zakończyć się na różnych etapach. Osoba, u której rozpoczyna się łysienie androgenowe, nie jest skazana na całkowite ... , co uwrażliwia mieszki włosowe na działanie androgenów. Objawy łysienia androgenowego u kobiet Łysienie androgenowe u kobiet...

Łysienie androgenowe

Przyczyny łysienia androgenowego

(...) na łysienie androgenowe jest tym większe im więcej krewnych pierwszego i drugiego stopnia jest łysych. Dodatkowo, jeśli schorzenie ... ten proces, co powoduje, że w ciągu kilku cykli włosowych liczba włosów spada. Łysienie androgenowe u...

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenowe stanowi około 95% przypadków łysienia u mężczyzn. Wywołane jest zmianami hormonalnymi w organizmie człowieka. Dotyczy ono 25% mężczyzn w wieku 25 lat, 40% w wieku około 40 lat i ponad 50% mężczyzn po pięćdziesiątce. Łysienie stanowi nie tylko duży problem natury estetycznej, ale jest również poważnym problemem psychologicznym. Traktowane jest jako oznaka starzenia się i przyczyna zmniejszenia atrakcyjności. Łysienie utrudnia kontakty interpersonalne i obniża...

Łysienie androgenowe

Objawy i diagnostyka łysienia androgenowego

(...) ów interpersonalnych, trudności w znalezieniu atrakcyjnej posady. Jednym z rodzajów łysienia jest łysienie androgenowe  spowodowane ... skórę głowy.  Najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Stanowi ono ok. 95 ... ów (np. grzybica), choroby skóry owłosionej (np. liszaj płaski). Łysienie androgenowe - przyczyny Łysienie androgenowe ... może być poszerzenie się przedziałka. Należy zaznaczyć, że łysienie androgenowe u kobiet zazwyczaj nie prowadzi do...

Łysienie androgenowe

Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

Przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn

(...) już łysych gruczoły łojowe mogą nadal pracować, powodując przetłuszczanie się skóry głowy. Jak leczyć łysienie androgenowe? Łysienie androgenowe nie jest łatwe w leczeniu. Trzeba nastawić się na długą terapię i systematyczność. Bardzo ważną ... odpowiednie działania.(łysienie androgenowe jakie badania, lysienie androgenowe leczenie, wypadanie włosów...

Łysienie androgenowe

Leczenie łysienia męskiego

Leczenie łysienia męskiego Odtwórz wideo

Łysienie typu męskiego to inaczej łysienie androgenowe. Jest to najczęściej występujący rodzaj łysienia. Pojawia się ono przede wszystkim u mężczyzn, wyjątkowo rzadkie są przypadki łysienia tego typu u kobiet. Przyczyną łysienia androgenowego jest pochodna męskiego hormonu płciowego, testosteronu, które stymulują wzrost włosów łonowych i na twarzy, a wręcz przeciwnie działają na włosy na głowie. Aby pojawiło się łysienie androgenowe, potrzebne są także pewne predyspozycje genetyczne...

Łysienie

Leczenie łysienia

Łysienie dotyczy głównie mężczyzn, jednak nadmierne wypadanie włosów może dotyczyć również kobiet, szczególnie po ciąży. Łysienie zaczyna się średnio między 20. a 35. rokiem życia, ale może rozpocząć się później...

Łysienie typu męskiego u kobiet

Przyczyny i leczenie łysienia u kobiet

  Łysienie u kobiet nie jest tak powszechne jak u mężczyzn, ale nie oznacza to, że problem w ogóle nie istnieje. Panie także często walczą z utratą włosów. Przyczyny tego przykrego procesu są bardzo różne. Czasem nie mamy na...

Łysienie telogenowe

Leczenie łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe jest chorobą o łagodnym przebiegu, która prowadzi do przerzedzenia się owłosienia skóry głowy, a w mniejszym stopniu także innych okolic ciała. Choroba generalnie nie powoduje całkowitego wyłysienia, a częstokroć po ustaleniu...

Łysienie plackowate

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Alopecia areata, czyli łysienie plackowate jest zaburzeniem objawiającym się miejscową utratą owłosienia. Za przyczynę łysienia plackowatego uznawana jest choroba autoodpornościowa. Alopecia areata może objawić się zarówno u mężczyzn jak i kobiet...

lekarzy jest teraz online

Zapytaj lekarza
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500