Trwa ładowanie...

Leczenie prywatne

Avatar placeholder
22.09.2021 13:36
Leczenie prywatne gwarantuje błyskawiczny termin wizyty u lekarza
Leczenie prywatne gwarantuje błyskawiczny termin wizyty u lekarza (AdobeStock)

Leczenie prywatne w dobie rosnących kolejek do specjalistów, ograniczonych kontraktów zawieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również niedostępności państwowych placówek zdrowia w godzinach dogodnych dla pacjenta, staje się coraz bardziej popularne. Wiele firm w ramach programu socjalnego wykupuje dla swoich pracownikach abonamenty w prywatnym sektorze.

spis treści

1. Leczenie prywatne a skierowanie

Korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej, nie potrzebujemy mieć skierowania od lekarza rodzinnego lub innego lekarza do lekarza specjalisty. Możemy zapisać się w dowolnym terminie, do dowolnie wybranego lekarza, uiszczając opłatę bądź korzystając z wizyty lub konsultacji lekarskiej w ramach abonamentu. Wszystkie badania laboratoryjne, dodatkowe takie jak USG, RTG, także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny możemy wykonać bez skierowania, płacąc za wszystkie badania bądź wykonując je w ramach co miesiąc opłacanego abonamentu. Lekarz przyjmujący prywatnie może wystawić skierowanie na badania laboratoryjne, jednak nie będą one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, lecz pacjent sam będzie musiał za nie zapłacić.

2. Zalety i wady leczenia prywatnego

Leczenie prywatne gwarantuje błyskawiczny termin wizyty u lekarza, można się umówić także i na ten sam dzień. W mniejszych ośrodkach czas oczekiwania może być nieznacznie dłuższy lub w przypadku, gdy chcemy dostać się do specjalisty, który przyjmuje nie we wszystkie dni tygodnia i jest dużo chętnych. Ponadto. korzystając z prywatnej opieki medycznej. mamy możliwość decydowania o wyborze placówki medycznej, lekarza prowadzącego oraz przede wszystkim terminu wizyty dogodnego dla naszego czasu. Przy wyborze placówki medycznej w dużej mierze wciąż znaczącą rolę odgrywa koszt procedury medycznej, jakiej zostaniemy poddani. W szpitalu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zabiegi wykonywane są w ramach ubezpieczenia. W prywatnej opiece medycznej leczenie szpitalne jest bardzo kosztowne, abonament często nie pokrywa kosztów hospitalizacji i wykonywanych zabiegów medycznych. Aktualnie popularne są pakiety dla kobiet będących w ciąży, które prowadzą ciążę w placówce prywatnej i chcą rodzić także w szpitalu prywatnym. Szpitale prywatne oferują pakiety w promocyjnych cenach. Zaletą szpitali prywatnych są komfortowe, najczęściej jedno- lub dwuosobowe sale chorych z wygodnymi łóżkami oraz własną łazienką. Ponadto w przypadku kobiet tuż po porodzie istnieje możliwość bycia hospitalizowanym w sali przeznaczonej zarówno dla kobiety i jej dziecka, jak i dla męża lub partnera.

Wybór prywatnej lub państwowej służby zdrowia często uzależniony jest od zasobu finansowego zainteresowanych. Wiele osób korzysta z łączonej opieki medycznej, łącząc prywatny i państwowy sektor zdrowia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze