Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Leczenie przedwczesnego wytrysku
Leczenie przedwczesnego wytrysku

Wytrysk przedwczesny spowodowany jest przede wszystkim czynnikami psychicznymi. Jest to częste zaburzenie seksualne występujące u mężczyzn. Przedwczesny wytrysk staje się problemem, kiedy mężczyzna nie jest w stanie odpowiednio wydłużyć gry miłosnej, aby jego partnerka uzyskała satysfakcję ze współżycia. Wytrysk może następować przed lub zaraz po rozpoczęciu stosunku. Zaburzenie to znacznie utrudnia czerpanie przyjemności ze współżycia, dlatego też stosuje się różne metody leczenia przedwczesnego wytrysku.

spis treści

1. Metody leczenia przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest bardzo częstym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn. Może być spowodowany zaburzeniami organicznymi, psychicznymi, długą przerwą we współżyciu, itp. Charakterystyczny jest w młodym wieku, kiedy młodzieńcy dopiero wkraczają w świat seksu.Przedwczesny wytrysk staje się problemem, kiedy mężczyzna nie jest w stanie zaspokoić swojej partnerki.

Leczenie zaburzeń związanych ze zbyt wczesnym wytryskiem jest oparte na różnych metodach terapeutycznych oraz farmakoterapii. Współcześnie stosowane metody terapeutyczne, to: terapia dla par, metody behawioralne oraz farmakoterapia. Stosowanie tych metod daje mężczyźnie szansę uzyskania większej kontroli nad własnym ciałem. Psychoterapia adresowana jest przede wszystkim dla par. Jednak są również przypadki, kiedy mężczyzna cierpiący z powodu przedwczesnego wytrysku jest samotny i nie ma stałej partnerki. W takim wypadku korzysta się z metod behawioralnych.

1.1. Terapia dla par a leczenie przedwczesnego wytrysku

Zobacz film: "Orgazm wielokrotny"

Problemy sfery seksualnej wpływają na życie i funkcjonowanie obojga partnerów. Dlatego też w przypadku przedwczesnego wytrysku zachęca się oboje partnerów do uczestnictwa w psychoterapii. Ponieważ przedwczesny wytrysk ma swoje podłoże przede wszystkim w psychice, to tak ważne jest uczestnictwo w procesie terapeutycznym.

Przedwczesny wytrysk sprawia, że kobieta nie jest w stanie czerpać satysfakcji ze współżycia. Wpływ wytrysku przedwczesnego na związek jest dość znaczny. Kobieta razem z partnerem przeżywa trudności. Może to powodować pogłębianie się problemów mężczyzny i wycofywanie się kobiety z dalszych prób podjęcia współżycia. Dlatego tak istotne jest wspólne uczestnictwo w terapii. W trakcie procesu terapeutycznego partnerzy mogą rozwiązywać konflikty i trudności, jakie im towarzyszą w życiu. Uczą się wspólnie radzić sobie z problemem i wzajemnie siebie wspierać w ciężkich chwilach. Wspólna terapia daje możliwość pogłębiania wzajemnych więzi. Partnerzy wspólnie mogą pracować nad poprawą jakości ich życia seksualnego.

1.2. Metody behawioralne w leczeniu przedwczesnego wytrysku

Stosowanie metod behawioralnych jest powszechne w przypadku mężczyzn, którzy nie mają stałych partnerek. Dzięki takim metodom mogą samodzielnie odzyskiwać wiarę we własne możliwości, pozbywać się lęku oraz uczyć kontroli nad wytryskiem.

Zastosowanie tych metod zwykle związane jest z wcześniejszym szczegółowym wywiadem. Zwykle mężczyzna cierpiący na przedwczesny wytrysk otrzymuje od terapeuty zestaw konkretnych ćwiczeń, które mają za zadanie samodzielnie regularnie wykonywać. Pozwala to odbudowywać poczucie pewności siebie i wiary we własne możliwości. Mężczyźni cierpiący na tego rodzaju zaburzenia odczuwają silny lęk i izolują się od społeczeństwa. W takim wypadku terapeuta ma także za zadanie stworzyć z pacjentem scenariusze postępowania, które pozwolą mu odzyskać kontrolę oraz otworzyć się na inne osoby.

W przypadku zaburzeń sfery seksualnej mężczyźni nie chcą się angażować w głębokie związki uczuciowe, gdyż jest to dla nich zagrożenie i wizja kolejnej porażki. W ich wyobraźni powstają nierealne oczekiwania względem seksu, budowane na podstawie przekazów medialnych. Pokazywane w filmach sceny erotyczne mogą być dla osoby cierpiącej na przedwczesny wytrysk dużym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, by podczas terapii pacjent budował realne oczekiwania i znał swoje możliwości. Bardzo istotne jest również pozbywanie się lęku i niepokoju. Dzięki temu mężczyzna może odzyskać kontrolę nad swoim wytryskiem i poprawić jakość swojego życia seksualnego.

1.3. Farmakoterapia w leczeniu przedwczesnego wytrysku

Stosowanie farmakoterapii wymaga konsultacji z lekarzem. Nie istnieje cudowny lek na zaburzenia seksualne u mężczyzn. Jednak w przypadku przedwczesnego wytrysku niektóre leki mogą faktycznie dawać oczekiwane efekty wydłużenia stosunku seksualnego. Oprócz znanych leków na potencję stosuje się również leki przeciwdepresyjne. Rodzaj farmakoterapii dobiera lekarz w zależności od potrzeb pacjenta.

Farmakoterapia, oprócz fizjologicznych efektów wydłużenia stosunku, może również działać kojąco na psychikę pacjenta. Dzięki komfortowi, jaki dają leki, u mężczyzny zmniejsza się lęk, przez co również może odzyskiwać kontrolę nad wytryskiem. Zmniejszenie lęku i dyskomfortu znacząco wpływają na poprawę jakości życia seksualnego pacjenta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kontroluj przedwczesny wytrysk metodą start/stop!
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze