Trwa ładowanie...

Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych

Avatar placeholder
31.05.2013 17:27
Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych
Leczenie zakrzepicy żył powierzchownych

Zakrzepica żył ma zwykle łagodny przebieg. Jej przyczyną jest stan zapalny i tworzenie się niewielkich zakrzepów w żyłach powierzchownych. Objawy zakrzepicy żył powierzchownych są zazwyczaj obecne w obrębie kończyn dolnych. Do rozwoju choroby może dojść zarówno w prawidłowo zbudowanych żyłach, jak i tych zmienionych żylakowato. Jest chorobą dość bolesną, a nieleczona może prowadzić nawet do zatorowości płucnej.

spis treści

1. Zakrzepica żył powierzchownych

Zakrzepica żylna objawia się skrzeplinami w świetle żył. Powstają one zwykle w żyłach głębokich goleni. Na początku skrzepliny pojawiają się w niewielkich naczyniach krwionośnych, ale z czasem narastają i mogą rozprzestrzenić się na żyły (kolejno: podkolanową, udową oraz biodrową). Proces zapalny może pojawić się również w żyłach kończyn górnych lub klatki piersiowej. Wówczas jest jednak najczęściej wynikiem zabiegów leczniczych lub diagnostycznych, np. założenia elektrody w celu stymulacji serca lub podłączenia kroplówki.

Najczęściej jednak zakrzepica żył występuje w obrębie kończyn dolnych. Jeśli skrzeplina znajduje się w żyle powierzchownej, jest ściśle związana z jej ścianą. Oznacza to, że ryzyko jej oderwania jest niewielkie, a sama skrzeplina nie stanowi dużego zagrożenia. Zapalenie żył powierzchniowych może nawracać w tym samym miejscu w obrębie kończyny lub w innym. Mówi się wówczas o tzw. wędrującym zakrzepowym zapaleniu żył.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zakrzepica żył powierzchownych jest rozpoznawana u pacjentów w różnym wieku, jednak najczęściej zdarza się u osób dorosłych. Częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Prawidłowe leczenie zakrzepicy żył powierzchownych skutkuje ustąpieniem objawów choroby już w ciągu 1-2 tygodni. Nieleczona zakrzepica żył powierzchownych może się rozszerzać i obejmować układ żył głębokich, co jest już znacznie bardziej niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

2. Czynniki sprzyjające wystąpieniu zakrzepicy żył powierzchownych

Powstawaniu zapalenia żył powierzchniowych sprzyjają następujące czynniki:

3. Objawy zakrzepicy żył powierzchownych

Objawy zakrzepicy żył są dość charakterystyczne i stosunkowo łatwo je rozpoznać. Zmiany zakrzepowe mogą pojawić się w jednym naczyniu żylnym lub w kilku. U chorego często pojawia się stan zapalny w ścianie żyły i w tkankach, które ją otaczają, a w świetle żyły dochodzi do rozwoju skrzepliny. W przebiegu zakrzepicy żył mogą mieć miejsce okresy nawrotów oraz poprawy. Trwają one kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Pierwsze objawy zakrzepicy żył to: zaczerwienienie wokół żyły, tkliwość, ból oraz wyczuwalne stwardnienie żyły. Zmieniona chorobowo żyła w dotyku może przypominać sznur koralików. Zaawansowane stadium choroby objawia się podwyższeniem temperatury, złym samopoczuciem i podwyższoną leukocytozą. Zakrzepicy żył powierzchownych w około 25% przypadków towarzyszy zakrzepica żył głębokich.

4. Metody leczenia zakrzepicy żył powierzchownych

W leczeniu zakrzepicy żył powierzchownych kluczowe jest możliwie szybkie zwalczenie choroby i zatrzymanie jej rozwoju w układzie żył głębokich. W niektórych przypadkach dochodzi do samoistnego ustąpienia niewielkiego zapalenia żył. Jednak częściej trzeba jednak wprowadzić leczenie ogólne, a w przypadku zaawansowanego stadium choroby – leczenie operacyjne.

Leczenie ogólne zakrzepicy żył polega na:

Operacyjne leczenie zakrzepicy żył powierzchownych zaleca się wówczas, gdy zapalenie objęło ujścia żył podskórnych do układu żył głębokich. Występuje wtedy duże ryzyko oderwania się końcowego odcinka skrzepliny i nastąpienia zatorowości płucnej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze