Trwa ładowanie...

Leki antyestrogenowe w leczeniu raka płuc

Avatar placeholder
24.04.2019 13:24
Leki antyestrogenowe w leczeniu raka płuc
Leki antyestrogenowe w leczeniu raka płuc (123RF)

Pismo „Cancer” przedstawia wyniki badań wskazujące, że leki stosowane w terapii raka piersi, których działanie polega na hamowaniu estrogenów, mogą zmniejszać ryzyko zgonu w wyniku zachorowania na raka płuc.

spis treści

1. Estrogeny a rak płuc

Od dawna naukowcy podejrzewali istnienie zależności między żeńskimi hormonami płciowymi a rozwojem raka płuc. Odkrycie uczonych, których badania opublikowano w „Cancer” wydają się to potwierdzać. Zgodnie z wynikami wcześniejszych badań podwyższone ryzyko zgonu w wyniku zachorowania na raka płuc występuje u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą w okresie menopauzy. Dodatkowo w znacznym odsetku guzów płuc stwierdzono obecność receptorów estrogenu i progesteronu. Można z tego wnioskować, że leki blokujące działanie lub syntezę estrogenów mogłyby hamować rozwój raka płuc.

2. Badania nad lekami antyestrogenowymi

Badacze z Uniwersytetu w Genewie przeprowadzili analizę przypadków 6655 kobiet, które między 1980 a 2003 rokiem zachorowały na raka piersi. W trakcie leczenia 46% z nich otrzymywało leki antyestrogenowe. Stan zdrowia wszystkich kobiet (szczególnie pod kątem zachorowań na raka płuc) monitorowany był do grudnia 2007 r. Z analizy badań wynika, że chociaż odsetek zachorowań na ten typ nowotworu nie różnił się ani między dwiema grupami kobiet, ani między badanymi a resztą populacji, to liczba zgonów z jego powodu była w grupie przyjmującej leki antyestrogenowe aż pięciokrotnie niższa niż w grupie kobiet, które tych leków nie otrzymywały. Wyniki badań szwajcarskich naukowców muszą jednak znaleźć potwierdzenie w pracach badawczych na szerszą skalę, aby można je było zastosować w terapii raka płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przełomowa terapia w leczeniu raka płuc
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze