Leki nasenne

Leki nasenne dzielimy na 3 grupy: benzodiazepiny, barbiturany i niebarbiturowe leki nasenne. Różnią się one nie tylko budową chemiczną, ale także siłą działania nasennego oraz innymi właściwościami. Barbiturany zażywane długotrwale powodują uzależnienie psychiczne i fizyczne. Przedawkowanie leków nasennych prowadzi do niebezpiecznych skutków dla organizmu. Następuje porażenie ośrodka oddechowego i śmierć. Przyjmowanie leków nasennych w zaburzeniach snu czy bezsenności powinno być ostatecznością.

Spis treści:
 1. 1. Mechanizm działania i zastosowanie leków nasennych
 2. 2. Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania leków nasennych
 3. 3. Ziołowe leki na sen

1. Mechanizm działania i zastosowanie leków nasennych

Leki nasenne ze względu na budowę chemiczną możemy podzielić na:

 • pochodne benzodiazepiny,
 • pochodne kwasu barbiturowego,
 • inne leki niebarbiturowe.

Pod względem klinicznym, możemy je podzielić natomiast na:

 • leki ułatwiające zasypianie,
 • leki pogłębiające i przedłużające sen.

Leki na sen stosowane są w zaburzeniach głównie rozumianych jako kłopoty z zasypianiem, częste wybudzanie się (krótki sen) czy bezsenność.

Mechanizm działania leków nasennych jest związany z układem GABA-ergicznym, z wpływem na receptor GABA. Barbiturany przyłączają się do swoistego miejsca w kompleksie receptora GABA-A, w wyniku czego przedłużają czas otwarcia kanału chlorowego w receptorze (działanie bezpośrednie). Benzodiazepiny i niebarbiturowe leki nasenne działają podobnie, ale łącząc się ze swoistą podjednostką w receptorze, nasilają przyłączanie GABA do receptora, w wyniku czego następuje jego dłuższe otwarcie. Przedłużenie otwarcia kanału jonowego w receptorze prowadzi do zwiększonego napływu jonów, hiperpolaryzacji błony, co powoduje utrudniony przepływ impulsu przez neuron.

Benzodiazepiny oprócz działania uspokajającego i nasennego wykazują szereg innych właściwości, jak działanie przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe czy zwiotczające mięśnie (spazmolityczne). Znoszą także agresję, działają znieczulająco ogólnie oraz wykazują działanie amnestyczne (powodują niepamięć). Dlatego też stosowane są w nerwicach, stanach lękowych, zaburzeniach snu, padaczce, zespołach abstynencyjnych, a także w premedykacji chirurgicznej.

2. Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania leków nasennych

Zarówno barbiturany, jak i benzodiazepiny powodują pewne objawy niepożądane. Pochodne kwasu barbiturowego są jednak bardziej toksyczne dla organizmu oraz powodują zależność psychiczną i fizyczną, w porównaniu do benzodiazepin. Wykazują one niski indeks terapeutyczny (rozpiętość między dawką leczniczą a dawką toksyczną), w wyniku czego łatwo o zatrucie tymi lekami. Ostre zatrucie barbituranami przejawia się utratą przytomności, zapaścią krążeniową, upośledzeniem funkcji układu oddechowego (niewydolność oddechowa), aż do jego porażenia, w wyniku czego dochodzi do zgonu. Ta niekorzystna właściwość wykorzystywana jest często w próbach samobójczych. W wyniku rozwoju tolerancji oraz uzależnienia psychicznego i fizycznego, po odstawieniu leków pojawia się zespół abstynencyjny, a jego objawy to:

Przeciwwskazania do stosowania pochodnych kwasu barbiturowego obejmują:

Trzeba pamiętać o tym, że leki nasenne z grupy barbituranów reagują z innymi lekami. Zwiększają działanie niektórych leków przeciwbólowych, zmniejszają działanie leków przeciwcukrzycowych, przeciwzakrzepowych i tabletek antykoncepcyjnych.

Pochodne benzodiazepiny charakteryzują się mniejszą tendencją uzależniającą, ale kilkumiesięczne ich przyjmowanie może wywołać fizyczne uzależnienie od beznodiazepin. Objawy abstynencyjne po benzodiazepinach to tzw. objawy odbicia i są to:

 • wzmożony lęk,
 • niepokój,
 • bezsenność,
 • zaburzenia koncentracji,
 • pobudzenie psychoruchowe,
 • wrażliwość na światło i dźwięk.

Zażywanie zarówno barbituranów, jak i benzodiazepin jest przeciwwskazane w ciąży, ponieważ przenikają one przez łożysko i wykazują pewne działanie teratogenne na płód. Podawanie ich podczas porodu może z kolei spowodować niewydolność oddechową u noworodków.

Leki nasenne nie wywołują snu fizjologicznego, dlatego też po wybudzeniu ze snu po lekach nasennych może być odczuwane zmęczenie czy otępienie.

Należy pamiętać, że leki nasenne stosowane są w ostateczności, gdy wszelkie inne metody walki z zaburzeniami snu nie dają skutku, tj. odpowiednia higiena snu czy leki ziołowe (zioła nasenne). Zaburzenia snu nie są chorobą, lecz związane są z chorobami somatycznymi lub psychicznymi, dlatego też przed zastosowaniem leczenia środkami nasennymi, należy poszukać ich przyczyny.

3. Ziołowe leki na sen

Wszystkie powyższe leki nasenne są dostępne tylko na receptę, więc ich stosowanie wymaga wizyty u lekarza. Jeśli cierpisz na bezsenność od czasu do czasu, czyli nie jest to bezsenność chroniczna, możesz skorzystać z mniej radykalnych rozwiązań. Sięgnij po leki ziołowe na sen.

Zazwyczaj ziołowe leki na sen bez recepty zawierają następujące wyciągi:

Mogą one być stosowane doraźnie. Jednak jeśli zauważysz, że nie pomagają przez dłuższy czas, a bezsenność odbija się na twoim zdrowiu – skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli zaburzenia snu wynikają z jakiejś choroby, to jej leczenie będzie najlepszym sposobem na sen.

Bibliografia

 • Rajtar - Cynke G. (red.) Farmakologia, Wydawnictwo CZELEJ, Lublin 2007, ISBN: 978-83-60608-77-7
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
1
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Dlaczego ludzie narzekają na benzodiazepiny?

Czy są dobre? Podobno bardzo uzależniają. Z góry dziękuję za odp.

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Leki uspokajające

Leczenie bezsenności Tabletki nasenne

W każdym przypadku leczenie bezsenności musi mieć charakter tylkodziałania doraźnego, krótkotrwałego...

Zaburzenia snu Środki nasenne

Środki nasenne stosuje się tylko w określonych przypadkach na zalecenie lekarza, ponieważ się...

Ciasteczka nasenne!
Zaburzenia snu Ciasteczka nasenne!

Bezsenność to poważny problem wielu Polaków. Nie wszyscy jednak udają się do lekarza po receptę na leki nasenne. Dla takich osób z pomocą przychodzą ciastka z melatoniną, które ułatwiają zasypianie.

Właściwości ziół Zioła nasenne

Zdrowy sen ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest to czas...

Suplementy nasenne i uspokajające
Suplementy diety na urodę Suplementy nasenne i uspokajające

Masz problemy z zasypianiem? Wprost roznosi cię z nerwów? Pomóc mogą łagodne, ziołowe suplementy nasenne i uspokajające. Spokojny sen i ukojenie nerwów gwarantowane.

Leki uspokajające Ziołowe tabletki nasenne

Ziołowe tabletki nasenne to tabletki na sen z kozłkiem lekarskim, chmielem, melisą i innymi roślinami leczniczymi. Mogą być stosowane jako uspokajające leki w dzień lub ułatwiające zasypianie.

Leki
Zdrowie Leki

Lekiem określa się każdą substancję wprowadzaną do organizmu w celu uzyskania określonego efektu...

Leki w WZWOdtwórz wideo
Interakcje międzylekowe Leki w WZW

Schorzenie, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby, znane jest w kilku odmianach. Wirusami...

Uwaga lekiOdtwórz wideo
Niewydolność nerek Uwaga leki

Nerki są organem, którego funkcją jest eliminacja leków z organizmu, dlatego...

Nerwica i lęki
Zdrowie psychiczne Nerwica i lęki

Nerwica i lęki bardzo ściśle wiążą się z koncepcją psychodynamiczną, ale są pojęciami zbyt...

Alergia Alergia na leki

Alergia na leki jest bardzo ważnym problemem. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są tysiące...

Kardiologia Leki kardiologiczne

Leki kardiologiczne to po prostu leki, które są stosowane w chorobach kardiologicznych,...

Ząbkowanie Leki na ząbkowanie

Leki na ząbkowanie zawierają substancje przeciwbólowe i lekko znieczulające. Gdy dziecko źle znosi wyrzynanie się zębów, wówczas leki na ząbkowanie mogą stać się prawdziwą pomocą.

Leki Leki refundowane

Leki refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) są tańsze. Ministerstwo Zdrowia w 2010...

Leki Leki bez recepty

Leki bez recepty, inaczej OTC, są ogólnie dostępne. W aptekach można je kupić bez problemu....

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij