Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Licówki ceramiczne

Avatar placeholder
14.10.2016 10:03
Licówki ceramiczne
Licówki ceramiczne

Założenie licówek ceramicznych to zabieg, jaki oferuje stomatologia estetyczna. Polega on na naklejeniu na powierzchnię zębów nakładek z cieniutkiej ceramicznej płytki. Pozwala to na zasłonięcie niedociągnięć uzębienia, takich jak przebarwienia na zębach, nierówne zęby czy zbyt duże szpary między nimi. Licówki nakłada się na przednie zęby szczęki górnej i dolnej, po ich zewnętrznej stronie.

spis treści

1. Dla kogo licówki ceramiczne?

Licówki ceramiczne pozwalają na zasłonięcie wad estetycznych zębów, których nie da się wyeliminować inaczej. Zęby z rozległymi przebarwieniami, których nie da się wybielić, są dobrym kandydatem na naklejenie licówek, tak jak zęby z widocznymi plombami na froncie. Równie dobre są krzywe, wąskie i krótkie zęby lub zęby zbyt rzadko rozstawione. Założenie licówek jest także sposobem na zasłonięcie nadłamanych zębów. Licówki stosuje się na zębach przednich, zarówno dolnych, jak i górnych.

Licówki ceramiczne nie są odpowiednie dla osób cierpiących na choroby dziąseł, takie jak paradontoza, czyli zapalenie przyzębia i związane z tym podnoszenie się linii dziąseł i rozchwianie zębów. Zęby i dziąsła powinny być ogólnie zdrowe, aby licówki były dla nich dobrym rozwiązaniem. Zbyt zniszczone szkliwo czy bardzo rozległe plomby potrzebują raczej koronek ceramicznych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Jak wygląda zakładanie licówek?

Pierwszym etapem jest wstępna wizyta u stomatologa. Lekarz oceni, czy zęby pacjenta są w stanie utrzymać licówki i czy są one konieczne do uzyskania estetycznego wyglądu. Kolejnym krokiem, podczas tej samej wizyty, jest ocena zdrowia dziąseł i zębów i ewentualne leczenie. Przed nałożeniem licówek zęby muszą być dokładnie oczyszczone (może być potrzebny skaling lub piaskowanie). Razem ze stomatologiem wybiera się odcień licówek oraz kształt i wielkość „nowych zębów”. Zwykle licówkami pokrywa się wszystkie widoczne zęby przednie, chociaż w niektórych sytuacjach wystarczający efekt estetyczny osiąga się, poprawiając w ten sposób tylko jednego lub dwa zęby.

Pod licówki ceramiczne trzeba oszlifować nieco zęby (maksymalnie do 0,4 mm). Robi się to w znieczuleniu miejscowym. W związku z tym, ważne jest poinformowanie lekarza o ewentualnych uczuleniach na środki znieczulające. Po oszlifowaniu, na zębie, do którego robimy licówkę, odbija się specjalny odcisk. Będzie on modelem do zrobienia dobrze dopasowanej licówki. Na następnej wizycie licówka wykonana w laboratorium protetycznym zostanie naklejona na ząb, jeśli po wstępnym nałożeniu okaże się w porządku. Można ją też oszlifować dodatkowo już po nałożeniu na ząb, aby efekt był jak najlepszy. Czas oczekiwania na licówki ceramiczne to około 10 dni. Można w tym czasie zdecydować się na tymczasowe licówki kompozytowe (czyli wykonane z materiału znanego ze zwykłych, białych plomb), nieco mniej trwałe niż licówki ceramiczne.

Z pomocą nowoczesnej technologii, zakładanie licówek może wymagać tylko jednej wizyty u stomatologa (pod warunkiem, że zęby są czyste i zdrowe). Odcisk zębów i modelowanie licówek robi się dzięki technologiom komputerowym, co znacznie skraca cały proces.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze