Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Artur Rumpel

Lipomal - pytania, charakterystyka, środki ostrożności, zastosowanie

Lipomal - pytania, charakterystyka, środki ostrożności, zastosowanie
Lipomal - pytania, charakterystyka, środki ostrożności, zastosowanie

Przeziębienie i grypa dotykają nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Warto wiedzieć, że nie wszystkie stosowane przez nas leki będą nadawały się do podawania maluszkom, dlatego swoją apteczkę należy wyposażyć w specyfiki wyprodukowane właśnie dla naszych pociech. Do tej grupy należy Lipomal, który może być przyjmowany przez dzieci już od 1-go roku ich życia.

spis treści

1. Lipomal - pytania

Czym jest Lipomal? Syropem do pomocniczego stosowania w przeziębieniach.

Czy może być stosowany tylko przez dzieci? Nie, mogą go stosować także dorośli, z tym że u dzieci jest skuteczniejszy.

Zobacz film: "Jak odróżnić grypę od przeziębienia?"

Substancja czynna

Jedno opakowanie (125 g syropu) zawiera substancję czynną: 1,86 g suchego ekstraktu z lipy (Tiliae inflorescentiae extractum siccum) 6-7:1, 10-30% maltodekstryna, ekstrahent etanol 40% (v/v).

Na co wpływa zawarty w nim ekstrakt z lipy? Działając napotnie, mobilizuje organizm do walki z chorobą.

Czy Lipomal może powodować skutki uboczne? Nie odnotowano skutków ubocznych.

Czy konieczna jest zmiana diety podczas stosowania Lipomalu? Nie, nie ma takiej konieczności.

Wyciągi z lipy mają działanie napotne. Dlatego w czasie kuracji należy pozostawać w domu, a najlepiej leżeć w łóżku.

Czy może być łączony z innymi lekami? Tak, może być łączony z innymi lekami.

Czy po pominięciu dawki, należy przyjąć podwójną? Nie, nie należy przyjmować podwójnej dawki po pominięciu zalecanej dawki.

Czy może być stosowany przez kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią? Tak, ale po konsultacji z lekarzem.

Czy można go stosować przy nietolerancji cukru? Nie, nie można stosować go przy nietolerancji cukru.

Jak długo powinno trwać stosowanie produktu Lipomal? Jest to łagodny środek, który można stosować długotrwale.

2. Lipomal - charakterystyka

Lipomal to syrop, w którego składzie znajdziemy suchy ekstrakt z lipy, 10–30% maltodekstrynę oraz jako ekstrahent etanol 40%. Oprócz tego Lipomal charakteryzuje się tym, że zawiera liczne substancje pomocnicze: sacharozę, benzoesan sodu, kwas cytrynowy bezwodny, gumę ksantanową, aromat malinowy AR0320 oraz wodę oczyszczoną.

Dzięki zawartości ekstraktu z lipy, syrop Lipomal stosuje się najczęściej jako środek napotny, który jednak w takiej funkcji sprawdza się po długim okresie stosowania. Pomocniczo może też być stosowany w przeziębieniach, stanach zapalnych gardła i w kaszlu.

3. Lipomal - środki ostrożności

Nie należy przyjmować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. Lipomalu nie powinny też stosować osoby chore na cukrzycę, ze względu na zawartość cukru, którego w 10 ml znajduje się 8 g.

Nie ma danych dotyczących stosowania syropu w ciąży, a przed każdym jego zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem i zachować odpowiednie środki ostrożności.

4. Lipomal - zastosowanie

Lek Lipomal nie powoduje skutków ubocznych, które mogą wpłynąć na prowadzenie pojazdów, sprawność psychofizyczną i obsługę maszyn mechanicznych będących w ruchu. Chociaż lek przeznaczony jest dla dzieci od 1. roku życia, to w przypadku chęci podania go dziecku poniżej 3. roku życia, należy skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, to przed doustnym przyjęciem leku, również należy skonsultować się z lekarzem. Nie ma natomiast żadnych danych na temat interakcji peparatu Lipomal z innymi lekami.

Lipomal przeznaczony jest do stosowania doustnego. Dzieci w wieku od roku do 3 lat, po konsultacji z lekarzem, mogą przyjąć 2–3 razy dziennie po 1 łyżeczce syropu. Dorośli natomiast mogą przyjąć 3–4 razy dziennie po 1 łyżce leku.

Przepisy na domowe syropy. Skuteczne i idealne dla całej rodziny
Przepisy na domowe syropy. Skuteczne i idealne dla całej rodziny [6 zdjęć]

Męczący kaszel, nieustanny katar i ból gardła. Do tego bóle mięśni i ogólne osłabienie. Tak właśnie

zobacz galerię

Tak jak każdy lek, tak i Lipomal może powodować występowanie działań niepożądanych. Nie ma jednak żadnych danych na temat takich działań. W przypadku przyjęcia leku i wystąpienia niepokojących objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Lipomal powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni. Nie należy przyjmować go po upływie daty ważności umieszczonej na opakowaniu. Osad, który może wytworzyć się na dnie butelki, nie powinien być niepokojący, ponieważ wynika z zawartości składnika pochodzenia naturalnego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze