Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Liposukcja bez skalpela

Avatar placeholder
23.04.2021 16:53
Liposukcja bez skalpela
Liposukcja bez skalpela

Lipoliza iniekcyjna - usuwanie tkanki tłuszczowej podbródka to alternatywa dla inwazyjnych metod odsysania tłuszczu. Mniejsza inwazyjność wiąże się jednak z mniejszą skutecznością i trwałością efektów „alternatywnych” zabiegów. Całkowicie bezinwazyjna liposukcja nie istnieje. Do mniej inwazyjnych (ale nadal inwazyjnych!) metod odsysania tłuszczu zalicza się liposukcje laserową i ultradźwiękową. Są one jednymi z nowszych metod usuwania tłuszczu, nie odbiegają także skutecznością od tradycyjnej liposukcji.

spis treści

1. Lipoliza iniekcyjna

Liposukcja bez skalpela
Liposukcja bez skalpela

Lipoliza iniekcyjna jest to niechirurgiczny zabieg polegający na wstrzyknięciu w miejsca z nadmierną

zobacz galerię

Lipoliza iniekcyjna (lipoterapia) to metoda usuwania tłuszczu podobna do

Zobacz film: "Ryzyko powikłań po zabiegu powiększania piersi"

odsysania tłuszczu , ale dużo mniej inwazyjna. W tym przypadku rozbija się tkankę tłuszczową za pomocą substancji wstrzykiwanej pod skórę. W tym celu stosuje się fosfatydylocholiny, czyli organiczne związki chemiczne znajdujące się w grupie fosfolipidów. „Roztopionego” tłuszczu nie odsysa się jak w przypadku liposukcji, ale jest on wydalany z organizmu naturalnie. W związku z tym, że rozbity tłuszcz musi „przerobić” wątroba, zaleca się stosowanie niskotłuszczowej diety jakiś czas po lipolizie. Taki zabieg nie jest inwazyjny, niewielkie dolegliwości bólowe i opuchlizna przechodzą po kilku dniach. Wadą lipolizy iniekcyjnej jest fakt, że trzeba ją powtórzyć kilka razy, aby była skuteczna.

Mimo niewielkiej inwazyjności, lipoliza iniekcyjna wiąże się z ryzykiem powikłań takich jak:

  • nadmierne pocenie się,
  • krwawienie,
  • biegunka,
  • grudki pod skórą,
  • zaburzenia krążenia.

Cena liposukcji w zastrzykach waha się między 200 a 1000 zł, w zależności od miejsca i powierzchni zabiegu.

Kolejną alternatywą dla liposukcji jest mezoterapia, metoda także wykorzystująca zastrzyki. Tym razem jednak pod skórę wstrzykuje się witaminy i minerały. Taki zabieg wygładza skórę i zapobiega powstawaniu cellulitu. Koszt jest dużo niższy, bo około kilkuset złotych. Mezoterapia nie usuwa jednak tłuszczu, a poprawia kondycję skóry.

2. Liposukcja laserowa i ultradźwiękowa

Liposukcja laserowa jest uznawana za jedną z najmniej inwazyjnych metod liposukcji. Jednak laser nie oznacza, że podczas zabiegu rzeczywiście nie zostanie użyty skalpel. Nacięcia na skórze i normalne odsysanie tłuszczu są przeprowadzane tak, jak w innych rodzajach liposukcji, z tą różnicą, że nacięcia są mniejsze niż przy tradycyjnej liposukcji. Użycie lasera zmniejsza również ryzyko i inwazyjność tej metody. Wystarczające jest znieczulenie miejscowe.

Liposukcja ultradźwiękowa to kolejna niemal nieinwazyjna metoda odsysania tłuszczu. Nadal jest to liposukcja, więc odsysanie tłuszczu ma miejsce, ale jest wykonywane bez znieczulenia ogólnego. Do rozbicia tkanki tłuszczowej wykorzystuje się fale ultradźwiękowe. Pacjenci dość szybko dochodzą do siebie po takim zabiegu.

Całkowicie skuteczna liposukcja bezinwazyjna nie jest możliwa. Wszystkie zabiegi „alternatywne” mają dużo mniejszą skuteczność od odsysania tłuszczu i nie gwarantują trwałych efektów. Są natomiast obarczone mniejszym ryzykiem powikłań ze względu na dużo mniejszą inwazyjność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze