Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek

Łysienie a chemioterapia

Łysienie a chemioterapia
Łysienie a chemioterapia

Utrata włosów jest powszechnie znanym skutkiem ubocznym chemioterapii. Z punktu widzenia zdrowia organizmu nie jest ona tak bardzo dokuczliwa, jak biegunki, nudności, wymioty, które towarzyszą leczeniu nowotworów.

Jednak bardzo duże znaczenie ma w wypadku łysienia aspekt psychologiczny i fakt, że to działanie uboczne jest widoczne na pierwszy rzut oka.

1. Przyczyny wypadania włosów podczas chemioterapii

Komórki nowotworowe od zdrowych komórek organizmu różnią się między innymi tym, że dzielą się w niepohamowany sposób, nie poddając się żadnej regulacji. Chemioterapia to głównie leki cytostatyczne, które niszczą komórki dzielące się. Opracowano je z myślą o komórkach nowotworowych, jednak niektóre prawidłowe komórki (głównie szpiku i nabłonkowe) także poddane są ich negatywnemu wpływowi. Wynikiem tego są właśnie skutki uboczne, takie jak: łysienie, biegunki, wymioty, zapalenie błon śluzowych, uszkodzenie szpiku, bóle mięśniowe, zapalenie pęcherza. Na ogół problemy te są przejściowe – zdrowe komórki są bardziej odporne na cytostatyki niż komórki nowotworowe, gdyż posiadają sprawnie działające systemy naprawcze.

Na szczęście łysienie podczas chemioterapii ma charakter tymczasowy. Po jej zakończeniu włosy odrastają i mogą być nawet mocniejsze i ciemniejsze. Może także zmienić się ich struktura – mogą stać się poskręcane i grubsze. Nie wszystkie leki stosowane w chemioterapii raka powodują wypadanie włosów, a niektóre tylko lekko przerzedzają włosy. Przed rozpoczęciem leczenia warto podciąć włosy – będzie je łatwiej pielęgnować, najlepiej delikatnymi środkami, np. dla dzieci. W aptekach dostępne są też specjalne odżywki dla osób poddanych chemioterapii. Lepiej zrezygnować z lokówek i suszarek, ponieważ ich działanie dodatkowo osłabia włosy. Wypadaniu włosów może towarzyszyć wysuszenie skóry głowy i swędzenie – pomóc może krem nawilżający.

Łysienie może stanowić poważny problem natury psychologicznej. Mężczyźni dość łatwo adaptują się do nowej sytuacji, gdyż u nich łysa głowa może być postrzegana przez innych po prostu jako modna fryzura, która wręcz dodaje im męskości. Dla kobiet i dzieci może być to jednak bardzo dotkliwe. Pomóc może dobrze dobrana peruka, najlepiej podobna do wcześniejszej fryzury. Starannie wykonana peruka sprawi, że osoby postronne, np. mijane na ulicy, nie zorientują się o utracie włosów. Łysienie może być stopniowe lub nagłe, toteż warto nabyć tę perukę już na początku leczenia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze