Trwa ładowanie...

Łysienie bliznowaciejące a nowotwory

Avatar placeholder
01.10.2015 14:33
Łysienie bliznowaciejące a nowotwory
Łysienie bliznowaciejące a nowotwory

Rzadką, ale poważną przyczyną łysienia bliznowaciejącegonowotwory. W tym przypadku guzy mogą dotyczyć pierwotnie obszaru skóry głowy lub też być przerzutami toczącego się gdzieś indziej procesu. Nie trzeba chyba zaznaczać, że w takich przypadkach problem kosmetyczny związany z utratą włosów w danym miejscu odsuwa się na dalszy plan.

spis treści

1. Choroba nowotworowa a łysienie bliznowaciejące

Komórki nowotworowe (najczęściej rakowe - czyli wywodzące się z tkanki nabłonkowej) prowadzą do miejscowe zniszczenia, normalnie występujących na skórze głowy, tkanek i wytworzenia stanu zapalnego. Oba te procesy doprowadzają do uszkodzenia mieszków włosowych i wytworzenia się blizny. Zniszczenie mieszków włosowych pociąga za sobą nieodwracalną utratę włosów w danym obszarze.

2. Nowotwory będące przyczyną łysienia bliznowaciejącego

Do takich nowotworów należą:

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"
  • raki kolczystokomórkowe,
  • nabłoniaki podstawnokomórkowe (guz miejscowo złośliwy),
  • naczyniaki krwionośne i chłonne,
  • guzy przerzutowe.

2.1. Rak kolczystokomórkowy

Rak kolczystokomórkowy jest chorobą nowotworową złośliwą wywodzącą się z nabłonka skóry. Charakteryzuje się szybkim wzrostem oraz zdolnością do dawania przerzutów i rozprzestrzeniania się na inne narządy. Sam wzrost nowotworowy z zewnątrz wygląda tak, że dochodzi do pojawienia się brodawkowatej lub wrzodziejącej zmiany skórnej.

Jest wiele możliwych przyczyn powstania takich zmian. Do najważniejszych należą:

Chociaż guz ten może powstać spontanicznie, zdecydowanie częściej rozwija się na podłożu istniejących już zmian np. rogowacenia skóry jako efekt działania promieni UV.

2.2. Rak podstawnokomórkowy (nabłoniak podstawnokomórkowy)

Rak podstawnokomórkowy - jeden z najczęstszych nowotworów skóry - opisywany jest jako nowotwór miejscowo złośliwy. Oznacza to, że nie posiada on zdolności do rozprzestrzeniania się na inne narządy lub węzły chłonne, ale może naciekać otaczające tkanki. Nowotwór cechuje się wolniejszym wzrostem niż rak kolczystokomórkowy i znacznie lepszym rokowaniem. Istnieje wiele metod miejscowego usuwania takich guzów. Do najnowszych form terapii należy miejscowe stosowanie leku - imikwimodu. Substancja ta prowadzi to miejscowej aktywacji układu odpornościowego i cofnięcia się zmian. Rak podstawnokomórkowy może też być usuwany metodami chirurgicznymi lub przy użyciu innych technik np. krioterapii.

2.3. Naczyniaki

Naczyniaki są wąską grupą nowotworów wywodzących się z naczyń krwionośnych lub limfatycznych. Pod względem budowy różnią się one zasadniczo od raków (czyli nowotworów wywodzących się z tkanki nabłonkowej), ponadto w zdecydowanej większości są to nowotwory o charakterze miejscowym i łagodnym - przypadki ich zezłośliwienia należą do niezwykłej rzadkości. Ich cechami charakterystycznymi jest częste wrodzone występowanie a także to, że mają skłonność do obfitego krwawienia, jeśli struktura zmiany zostanie uszkodzona. Warto zauważyć, że chociaż teoretycznie mogą się tworzyć w każdym wieku, najczęściej są to zmiany wrodzone. Co ciekawe po urodzeniu mogą się powiększać, jednak powyżej pierwszego roku życia ich rozmiar ustala się.

2.4. Przerzuty nowotworowe

Chociaż należy to do raczej rzadkich patologii, wiele rodzajów nowotworów może dawać przerzuty do owłosionej skóry głowy. Do najczęstszych należy rozsiew zwłaszcza takich nowotworów jak rak sutka, żołądka i jelita grubego. Niestety, stan taki ma miejsce w późnym, zaawansowanym stadium choroby i cechuje się bardzo złym rokowaniem, tak więc zazwyczaj łysienie i tworzenie się blizn schodzą na dalszy plan, jeżeli chodzi o dolegliwości pacjenta i obniżenie jego komfortu życia. Co więcej, pojawienie się przerzutów na skórze owłosionej głowy zazwyczaj świadczy o tym, że komórki nowotworowe rozsiały się także do narządów wewnętrznych - zwłaszcza wątroby i płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze