Trwa ładowanie...

Maminsynek - charakterystyka, jak rozpoznać, związek z maminsynkiem

 Paula Jakubasik
29.03.2021 22:27
Maminsynek to mężczyzna pozostający pod wpływem matki.
Maminsynek to mężczyzna pozostający pod wpływem matki. (gettyimages)

Maminsynek to osoba, która bez względu na wiek pozostaje pod wpływem matki. Mężczyzna ten nawet po wyprowadzce z domu rodzinnego zwierza się matce ze wszystkiego i potrafi radzić się jej w wyborze dywanu do pokoju czy koloru spodni. Co warto wiedzieć o maminsynku? Czy związek z maminsynkiem jest możliwy?

spis treści

1. Charakterystyka maminsynka

Maminsynek to mężczyzna, który nie potrafi podjąć decyzji bez rozmowy z matką i jest na każde jej skinienie. Jednocześnie nie widzi on, że jego relacje z rodzicami nie są prawidłowe i nie potrafi żyć samodzielnie.

Maminsynek nawet po wyprowadzeniu się z domu rodzinnego bywa u mamy co kilka dni, dzwoni kilkukrotnie w ciągu dnia i traktuje ją jak najważniejszą osobę w życiu. Wpływ matki na życie takiego mężczyzny jest największy, przewyższa wpływ dziewczyny czy żony.

2. Jak rozpoznać maminsynka?

Zobacz film: "Kompleks Edypa"

Maminsynek jest niesamodzielny i niezaradny, nie potrafi decydować bez wcześniejszej rozmowy z matką. Często bliski kontakt z rodzicielką przyjmuje patalogiczne nasilenie, ponieważ prośba o radę dotyczy nawet wyboru mebli do domu, zmiany pracy czy zakupów ubraniowych.

Maminsynek uwielbia spędzać czas z matką, niechętnie opuszcza dom rodzinny. Nawet po wyprowadzce mężczyzna spotyka się z mamą przy każdej okazji, zabiera ją też na wyjazdy ze swoją partnerką lub randki.

Maminsynek w wieku kilkudziesięciu lat nadal pozostaje pod kontrolą matki. Ma ona ogromny autorytet, jedno słowo i jest on gotów przyjechać do jej domu, zmienić pracę, mieszkanie lub kupić zupełnie inny przedmiot.

Tym samym cierpi związek, ponieważ maminsynek notorycznie zmienia plany ze względu na matkę i nie potrafi się przeciwwstawić. Bardzo często mężczyźni przywiązani do matek nie radzą sobie z zadaniami domowymi, nie potrafią zrobić prania, pozmywać naczyń czy ugotować.

3. Przyczyny bycia maminsynkiem

Trudno określić dlaczego niektórzy mężczyźni pozostają pod wpływem matki. Zwykle odpowiadają za to wydarzenia z dzieciństwa, takie jak nieobecność ojca. W dużym stopniu winna jest kobieta, która poświęca dziecku maksymalnie dużo uwagi, stara się wynagrodzić mu brak taty i nie pozwala na samodzielność.

Maminsynek często wyrasta w domu, gdzie brakuje miłości pomiędzy rodzicami. Wówczas kobieta przelewa wszystkie uczucia na syna, pragnie akceptacji i bezgranicznego oddania.

4. Związek z maminsynkiem

Relacja emocjonalna z maminsynkiem to prawdziwe wyzwanie. Partner jest przekonany, że jego mama jest najlepsza na świecie i wyśmienicie radzi sobie ze wszystkim. W związku z tym mężczyzna będzie porównywał obecną dziewczynę do swojej matki.

Po kłótni pierwszą reakcją może być telefon do rodzicielki, co z czasem doprowadzi do napiętej atmosfery pomiędzy teściową a synową (oczywiście mężczyzna stanie po stronie matki).

Maminsynek wprowadza w związek matkę, co uniemożliwia zbudowanie dojrzałej, trwałej relacji. Trudno o pozytywne uczucia czy deklaracje, gdy na romantycznej kolacji obecna jest osoba trzecia.

Do sukcesu związku konieczne jest odseparowanie mężczyzny od matki, ale nie jest to łatwe zadanie. Należy jasno przedstawić swoje oczekiwania i poczekać, być może partner w końcu zrozumie nieprawidłowość relacji z rodzicami. Dobrym rozwiązaniem jest też spotkanie z psychologiem lub terapia dla par.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze