Trwa ładowanie...

Maść nitroglicerynowa na ukąszenie węża

Avatar placeholder
16.12.2018 18:07
Maść nitroglicerynowa na ukąszenie węża
Maść nitroglicerynowa na ukąszenie węża

Australijscy naukowcy opublikowali w piśmie „Nature Medicine” wyniki badań, które wskazują, iż zastosowanie maści nitroglicerynowej na ukąszenie jadowitego węża zwiększa szanse na przeżycie.

1. Działanie maści nitroglicerynowej

Szacuje się, że każdego roku na świecie 100 tys. ludzi umiera w wyniku ukąszenia jadowitego węża. Spośród tych, którym uda się przeżyć, aż 400 tys. musi poddać się operacji amputacji kończyny.

Jad węży jest zabójczy, gdyż zawiera duże cząsteczki toksyn, które z naczyń limfatycznych przedostają się do krwi i wraz z nią rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

Maść nitroglicerynowa hamuje pulsowanie naczyń limfatycznych w ten sposób spowalniając rozprzestrzenianie się toksyn z jadu w organizmie człowieka. Dzięki temu chory ma więcej czasu na wezwanie pomocy medycznej i są większe szanse, że przeżyje do jej przyjazdu.

2. Badania nad zastosowaniem maści nitroglicerynowej

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zastosowanie maści nitroglicerynowej przy ukąszeniach węży zbadali naukowcy z Uniwersytetu Newcastle, którym przewodził Dirk van Helden. Pierwszym etapem były badania na zwierzętach. Okazało się, że lek ten o 50 proc. zwiększa szanse przeżycia ukąszonych szczurów laboratoryjnych.

Przyczyną takiego stanu było spowolnienie transportu toksyn w układzie limfatycznym zwierząt. Następnym krokiem były badania na ludziach.

Radioaktywnie oznakowany farmaceutyk podano zdrowym ochotnikom i okazało się, że u ludzi również dochodzi do zahamowania transportu toksyn w naczyniach limfatycznych. Oznacza to wydłużenie czasu na pomoc dla ukąszonych przez jadowite węże.

W Polsce jedynym jadowitym wężem jest żmija zygzakowata. Podczas letnich, upalnych dni wyjątkowo łatwo można spotkać ją w lesie - kryje się w ściółce, na górskich szlakach lub łąkach i polanach.

Niestety, coraz częściej gady pojawiają się również w domowych ogródkach. Przypadkowe nadepnięcie na żmiję może się skończyć tragicznie. Samo ukąszenie jest prawie niewyczuwalne, ale jej jad powoduje martwicę tkanek, zmiany w krzepliwości krwi oraz pracy serca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze