Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Boniuk

Masturbacja mężczyzn - na czym polega i czy wpływa sprawność seksualną

Masturbacja mężczyzn - na czym polega i czy wpływa sprawność seksualną
Masturbacja mężczyzn - na czym polega i czy wpływa sprawność seksualną (Zdjęcie autorstwa: Inferkiss / CC BY 2.0)

Powszechnie wiadomo, że masturbacja mężczyzn nie jest niczym niezwykłym. Można z dużą dozą pewności powiedzieć, że prawie każdy mężczyzna wypróbował tej formy autoerotyzmu w pewnym momencie życia. Męskie techniki masturbacji to niemal legendarne autofellatio, masturbacja za pomocą dłoni, a także erotycznych gadżetów. Czy jednak możemy mieć pewność, że ta forma zadowalania się nie wpływa na sprawność seksualną?

spis treści

1. Czym jest masturbacja

Masturbacja to zachowanie polegające na pobudzaniu własnych narządów płciowych w celu osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Bardzo często towarzyszą jej marzenia erotyczne. Masturbować się mogą zarówno kobiety, najczęściej poprzez dotyk łechtaczki, jak i mężczyźni poprzez stymulację ręczną penisa. Osoby masturbujące się najczęściej robią to w odosobnieniu, rzadko w kontakcie z inną osobą.

Masturbacja jest zachowaniem często opisywanym w świecie zwierząt. Wg ostatnich badań jest także powszechna wśród ludzi. Na podstawie przeprowadzonej ankiety oszacowano, że prawie 90% mężczyzn i ponad 70% kobiet w swoim życiu prezentowało takie zachowanie. Z powyższych danych nie wynika jednak, że wszyscy ci mężczyźni czy kobiety masturbują się regularnie.

Jednym z dość powszechnych mitów jest to, że każdy mężczyzna masturbuje się. Najczęstszym okresem uprawiania masturbacji jest czas dorastania, pokwitania u młodzieży, zwykle kończy się z rozpoczęciem regularnego współżycia w dorosłości. Należy zauważyć, że zachowania masturbacyjne pojawiają się także zarówno u dzieci, jak i nastolatków czy osób w podeszłym wieku.

2. Techniki masturbacji

Techniki masturbacji męskiej zależą przede wszystkim od preferencji danej osoby. Najprostszym i najpopularniejszym sposobem masturbacji jest luźne uchwycenie penisa dłonią i przesuwanie nią w górę i w dół. Szybkość ruchów zwiększa się zwykle im bliżej orgazmu. Inną techniką masturbacji jest uderzanie penisem o dłonie, brzuch lub kobiece ciało.

Masturbowanie się może także polegać na pocieraniu palcami końcówki penisa, jednak do tego należy wykorzystać sporo lubrykantu, aby uniknąć podrażnień. Korzystne dla intensywności późniejszego orgazmu jest zmienianie technik masturbacji, a także zmienianie rąk. Na pewno dużo przyjemności sprawi także poruszanie biodrami w trakcie masturbacji, stymulujące seks.

Kolejną ważną rzeczą, która może wpłynąć na jakość masturbacji, jest wybór odpowiedniego momentu i miejsca. Dobrze jest wybrać miejsce, do którego nie wchodzi nikt z zewnątrz, aby mieć zrelaksowaną i intymną atmosferę. Nie ma nic bardziej krępującego niż zostać przyłapanym na masturbacji przez siostrę, matkę, a nawet partnerkę. Prawdopodobieństwo takiego zagrożenia może bardzo negatywnie wpłynąć na późniejsze funkcjonowanie seksualne mężczyzny.

Mogą powstać zachowania nerwicowe powiązane z zachowaniami erotycznymi. Istotne jest także, aby nie spieszyć się podczas masturbacji. Może się to przerodzić w nawyk „szybkiego kończenia”, co niekoniecznie spodoba się partnerce.

3. Akcesoria do masturbacji

Masturbacja męska jest zwykle wykonywana z użyciem jednej lub dwóch dłoni, możliwa jest także masturbacja za pomocą dwóch lub trzech palców, obejmujących penisa. Podczas dotykania penisa jedną dłonią, drugą można głaskać lub lekko ugniatać mosznę. Zamiast dłoni, do masturbacji można wykorzystać:

  • wibrujące masturbatory,
  • masturbatory z dodatkową pompką próżniową,
  • sztuczne pochwy,
  • dmuchane lalki, także z wibracjami.

Wszystkie te seks gadżety mogą być wykonane z gumy, lateksu, skóry lub plastiku. Alergicy powinni szczególnie uważać na lateks, gdyż może uczulać lub wywoływać reakcję krzyżową. Skóra jest najprzyjemniejsza w dotyku, lecz najdroższa z powyższych materiałów.

Niektórzy mężczyźni lubią także równoczesną penetrację odbytu za pomocą koralików analnych, wibratorów lub dildo. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać rozmiar gadżetu, gdyż zbyt duży może wywołać ból, a nawet uszkodzić śluzówkę odbytu. Dodatkową przyjemność może sprawić także stymulacja sutków. Można je dotykać i lekko szczypać palcami lub wykorzystać specjalne klamerki, które mogą być wyposażone w dodatkową wibrację.

Wielu panów preferuje masturbację z użyciem specjalnych lubrykantów. Ważne jest, aby przed wykorzystaniem środka do masturbacji wypróbować, go, aby sprawdzić, czy nie wywołuje podrażnień. Dodatkową "pomocą" podczas męskiej masturbacji są filmy lub gazety erotyczne lub pornograficzne.

Niewielu mężczyzn jest w stanie wykonać autofellatio, czyli samodzielne pieszczenie ustami penisa. Trzeba być do tego bardzo giętkim i wysportowanym. Lepiej nie próbować tego bez odpowiedniej rozgrzewki.

4. Czy masturbacja wpływa na sprawność seksualną?

Praktycznie od zawsze w różnych społeczeństwach toczy się dyskusja na temat wpływu masturbacji na różne aspekty życia i zdrowia. Dyskusja ta często jest też podsycana z powodów religijnych. Zarówno chrześcijaństwo, jak islam i judaizm nie aprobują masturbacji. U osoby masturbującej pojawia się konflikt pomiędzy czynem a nakazem wiary.

Trzeba zaznaczyć, że masturbacja najczęściej nie powoduje chorób fizycznych i zwykle nie wpływa na sprawność seksualną. Nie opisywano dotychczas żadnych jednostek chorobowych wynikających chociażby pośrednio z masturbacji. Oczywiście można wyobrazić sobie sytuację, gdy dochodzi do otarcia mechanicznego lub zadrapania narządów płciowych w czasie masturbacji.

Opowieści, że masturbowanie się powoduje przerost prostaty u mężczyzn trzeba włożyć między bajki. Masturbacja także nie jest przyczyną niepłodności małżeńskiej. Problem niepłodności małżeńskiej wciąż jest w wielu przypadkach zagadką, a masturbacja raczej polepsza parametry nasienia niż je pogarsza. Powszechność masturbacji w dzisiejszym świecie spowodowała, że wielu badaczy zaczęło szukać jej pozytywnych aspektów, np. badano jej rzekomo pozytywny wpływu na ryzyko raka prostaty.

4.1. Uzależnienie od masturbacji i seksu

W ostatnich badaniach zaobserwowano, że występowanie masturbacji silnie koreluje ze wskaźnikami potrzeby seksualnej i częstotliwości wytrysku w życiu dorosłym. Z badań przeprowadzonych w Poznaniu wynika, że nasilenie masturbacji przed okresem dorastania może być związane z negatywnymi relacjami zachodzącymi w sferze rodzinnej, np. nadmierna nagość, konflikty. Wg tych badań osoby, które masturbowały się w dzieciństwie, mają wyższy wskaźnik przejawianej seksualności w okresie dorosłości – mierzony częstością stosunków i poziomem satysfakcji z seksu.

Masturbacja może być przejawem patologicznych zachowań seksualnych takich jak erotomania czy uzależnienie seksualne. Taka masturbacja określana jest jako kompulsywna, uprawiana kilka– kilkanaście razy dziennie. Towarzyszą jej zaburzenia lękowe, psychiczne. Jednak samo masturbowanie nie niesie za sobą ryzyka rozwoju zaburzeń psychicznych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo braku wpływu masturbacji na sferę fizyczną występuje zagrożenie, że dana osoba może uzależnić się od masturbacji. Czasem praktyki masturbacyjne mogą zagrozić zdrowi lub życiu. Zawsze należy mieć na uwadze ryzyko uzależnienia się od masturbacji i rozwój zaburzeń pomiędzy seksualnością a osobowością danej jednostki.

Często masturbacja ma charakter zastępczy, gdy możliwość stosunku seksualnego jest ograniczona. Dzieje się tak w więzieniach, zakładach karnych, misjach wojskowych, gdzie dodatkowym czynnikiem skłaniającym do masturbowania jest problem radzenia sobie ze stresem.

4.2. Masturbacja a relacje z partnerką

W nauczaniu kościoła katolickiego masturbacja jest „niedojrzałym sposobem przeżywania seksualności z powodu oderwania od więzi małżeńskiej i od płodności”. Według katechizmu kościelnego masturbacja jest złem, gdyż:

  • koncentruje się na fizyczności, co czasami prowadzi do uzależnienia i nałogu,
  • blokuje motywację do rozwoju i szukania radości w innych dziedzinach życia,
  • masturbacja skłania do zamknięcia się w sobie, sprzyja izolacji i samotności,
  • prowadzi do silnego napięcia psychicznego i poczucia winy.
  • Czasami zdarza się, że masturbacja niekorzystnie wpływa na stosunki płciowe z partnerem. Trzeba podkreślić, że masturbacja, sama w sobie wedle definicji, nie wpływa na zaburzenia erekcji.

Obecnie zmienił się pogląd dotyczący etiologii zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Według dzisiejszych badań tylko 10–20% przypadków zaburzeń erekcji (ED – erectile dysfunction) ma podłoże psychiczne. Większość zaburzeń erekcji u mężczyzn ma etiologię organiczną, tzn. powstaje wtórnie, jako efekt np. źle leczonej cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.

5. Masturbacja a psychologia

Do przyczyn o podłożu psychicznym wywołujących zaburzenia erekcji należą najczęściej wymieniane: przewlekły stres, depresja, fobie, problemy w relacjach z najbliższymi. W tej grupie (zaburzenia o podłożu psychicznym) także można umieścić wpływ częstej i nadmiernej masturbacji, jednak wydaje się, że jej wpływ bardziej polega na zaburzeniu sfery emocjonalnej w kontakcie z partnerką niż wpływie na rzeczywistą impotencję.

W różnicowaniu etiologii (przyczyn) zaburzeń erekcji u mężczyzn dąży się do uzyskania z wywiadu informacji, czy mężczyzna osiąga orgazm w czasie masturbacji, a nie osiąga go z partnerką. Taka informacja dość szybko może wskazać na przyczynę zaburzeń. Możliwość osiągnięcia orgazmu w czasie masturbacji praktycznie wyklucza tło organiczne (wpływ leków, chorób przewlekłych, otyłości, palenia).

Jeśli opisuje się negatywny wpływ masturbacji człowieka na funkcje seksualne, to głównie porusza się temat problemów psychicznych, rozwoju jego seksualności, potrzeb (gdyż problemy fizyczne powstające w wyniku masturbacji praktycznie nie występują). Można zauważyć kilka problemów, które mogą pojawić się w trakcie życia:

Zwykle masturbacji towarzyszą intensywne marzenia senne, które przeważnie nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Dodatkowo bodźce, które osoba masturbująca się dostarcza sobie, diametralnie różnią się od tych w czasie stosunku, w związku z tym w czasie zbliżenia seksualnego osoba masturbująca się czasami jest mniej podniecona i odczuwa mniejszą przyjemność.

W efekcie powyższych dwóch zjawisk zdolność do kontaktów seksualnych, interpersonalnych jest obniżona i wtedy mogą pojawić się zaburzenia podniecenia, niechęć do seksu, które czasami przechodzą w zaburzenia erekcji. Można określić je jako pozorne zaburzenia erekcji. Możliwe jest skuteczne leczenie, jednak czasami zaburzenia te przechodzą w prawdziwe zaburzenia erekcji.

Wybór masturbacji jest decyzją osobistą, wewnętrzną. Trzeba rozważyć swoje przekonania i potrzeby, ale najważniejsza jest kontrola nad sobą oraz intymne relacje z drugą osobą. Jeśli ktoś czuje, że traci kontrolę nad własnym zachowaniem, czuje się winny, powinien zmienić swoje przyzwyczajenia oraz koniecznie odwiedzić psychologa.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze