Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Mdłości w ciąży - skąd się biorą, sposoby

Avatar placeholder
30.03.2021 12:30
 Mdłości w ciąży - skąd się biorą, sposoby Slug
Mdłości w ciąży - skąd się biorą, sposoby Slug (Shutterstock)

Mdłości w ciąży to jeden z najmniej przyjemnych symptomów. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko utrzymują się przez całą ciążę, uprzykrzając życie przyszłym mamom. Ciężarne nie ustają więc w poszukiwaniu antidotum na tę ciążową dolegliwość. Jak więc sobie radzić z mdłościami w ciąży? Sposobów na mdłości w ciąży jest wiele, jednak nie wszystkie spełniają swoje zadanie u każdej ciężarnej.

spis treści

1. Mdłości w ciąży - skąd się biorą?

Złe samopoczucie
Złe samopoczucie

Mdłości to jeden z najmniej przyjemnych symptomów ciąży. Dokuczają przeważnie w I trymestrze, ale nierzadko

zobacz galerię

Mdłości, to obok wzdęć, zaparć, zgagi i rozstępów, najczęściej występująca dolegliwość w ciąży. Mogą pojawić się już między 2. a 3. tygodniem po zapłodnieniu, co sprawia, że są jednym z pierwszych, subiektywnych objawów ciąży. Za ich wątpliwą gościnę odpowiada hCG, czyli słynny ciążowy hormon - gonadotropina kosmówkowa, której stężenie na początku ciąży jest bardzo duże (m.in. ze względu na to, że hCG podtrzymuje ciążę i wspomaga rozwój płodu). Poziom hormonu nieznacznie maleje w II trymestrze, dlatego wiele kobiet odpoczywa w tym czasie od nudności.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Niektóre przyszłe mamy radzą sobie z tą przykrą dolegliwością, stosując z rozwagą dietę, innym nie pomagają najbardziej drastyczne receptury. Walka z mdłościami jest więc sprawą indywidualną. Niemniej jednak istnieje kilka sprawdzonych domowych sposobów na mdłości w ciąży, których skuteczność potwierdziło wiele kobiet.

2. Mdłości w ciąży - sposoby

  • Dieta na mdłości w ciąży

Na reakcje naszego organizmu ogromny wpływ ma dieta, czyli nasze codzienne menu. Choć wydaje nam się, że zwracamy uwagę na to, co jemy, nie wszystkie dolegliwości potrafimy powiązać z konkretnymi produktami. Tymczasem tłuste wędliny i mięso oraz produkty bogate w cukier są głównymi sprawcami mdłości w ciąży. Niezdrowe są też potrawy smażone na głębokim tłuszczu i dania ciężkostrawne. Warto więc ograniczyć ich spożycie i zadbać o dietę w ciąży.

  • Przekąski

Wzrost poziomu cukru we krwi sprzyja pojawieniu się mdłości w ciąży. Dlatego zamiast podjadać słodycze, warto wyposażyć kuchenną szafkę w inne, zdrowsze przekąski, które przy okazji łagodzą objawy nudności. Do przekąszenia świetnie nadają się migdały, krakersy, biszkopty czy płatki śniadaniowe.

Nie bez znaczenia w walce z ciążowymi mdłościami jest forma spożywania posiłków. Pośpiech przy jedzeniu jest niewskazany nie tylko w ciąży. Należy jeść powoli, w spokojnym tempie przeżuwając każdy kęs. Posiłki nie powinny być zbyt obfite – dużo lepszą zasadą odżywiania jest „mniej, a częściej”. Nie warto też najadać się bezpośrednio przed snem – obfita, późnowieczorna kolacja może rano wywołać silne mdłości w ciąży.

  • Pobudka

Mówi się, że w ciąży kobiety mają obowiązek odpoczywać i… leniuchować. Warto skorzystać z tego niepisanego prawa, tym bardziej w celach zdrowotnych. Jeśli mdłości w ciąży pojawiają się szczególnie rankiem, należy nie wstawać gwałtownie z łóżka tuż po przebudzeniu, a poleżeć kwadrans i dać organizmowi obudzić się w pełni. Dobrze jest też mieć pod ręką przygotowane przekąski oraz szklankę wody lub ciepłego mleka na złagodzenie mdłości w ciąży, będąc jeszcze w łóżku.

  • Relaks

Relaks to zasada, która sprawdza się w walce z każdą dolegliwością w ciąży, także z mdłościami. Uciążliwy wysiłek może zaszkodzić zarówno przyszłej mamie, jak i dziecku, warto więc odpoczywać jak najwięcej. Relaks w ciąży to jednak nie tylko legalne leniuchowanie. To także odnalezienie zajęcia, które uspokaja i odpręża. Mogą nim być długie spacery w miłym towarzystwie, pilates, joga lub basen dla ciężarnych albo inna forma aktywności fizycznej. A przy gorszej formie – ciepły koc i ulubiony film.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze