Trwa ładowanie...

Objawy miażdżycy - rozpoznanie, pierwsze symptomy

Avatar placeholder
05.07.2023 11:13
Miażdżyca objawy
Miażdżyca objawy (123rf)

Miażdżyca zwana inaczej arteriosklerozą, jest chorobą układu krążenia. Pierwsze objawy miażdżycowe rozpoczynają się dosyć wcześnie i postępują z biegiem lat. Zazwyczaj objawy miażdżycy stają się zauważalne wtedy, gdy w organizmie doszło już do zaawansowanych zmian w naczyniach krwionośnych.

spis treści

1. Dlaczego bagatelizujemy pierwsze objawy miażdżycy?

Pierwsze objawy miażdżycy są często bagatelizowane, ponieważ symptomy takie jak zmęczenie po spacerze, ból nóg czy zadyszka, mogą być tłumaczone słabą kondycją fizyczną. Pozornie niewinne sygnały wysyłane przez organizm, mogą świadczyć o zaawansowanym stopniu choroby i być objawem miażdżycy.

Układ krążenia (układ krwionośny) odpowiada za transportowanie krwi, dostarcza tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek organizmu. Prawidłowa praca układu krążenia zostaje zaburzona, gdy w organizmie człowieka wystąpi wysoki poziom złego cholesterolu (LDL). Substancja ta odkłada się w ścianach tętnic w postaci tzw. złogów (blaszki miażdżycowej), powodując objawy miażdżycy.

Zobacz film: "Picie herbaty obniża ryzyko miażdżycy u kobiet"

Na skutek osadzania się blaszki miażdżycowej następuje stwardnienie ścian naczyń krwionośnychi zwężenie ich światła. Powstała blaszka miażdżycowa zmniejsza przepływ krwi w naczyniu, a jej pęknięcie spowodowane np. podwyższonym ciśnieniem może doprowadzić do całkowitego zamknięcia tętnicy i niedokrwienia narządów, a w efekcie pojawienia się objawów miażdżycy.

Pierwsze objawy miażdżycy powinny zostać potwierdzone podczas wizyty u kardiologa
Pierwsze objawy miażdżycy powinny zostać potwierdzone podczas wizyty u kardiologa

2. Umiejscowienie zmian miażdżycowych

Objawy miaźdżycy zależą od umiejscowienia zmian miażdżycowych. Najpoważniejsze następstwa niesie za sobą niewydolność przepływu w naczyniach wieńcowych, mózgowych, nerkowych oraz w tętnicach doprowadzających krew do kończyn.

Objawami miażdżycy są także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem - spowodowane odkładaniem blaszek miażdżycowych w naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu. W przypadku zmian w naczyniach doprowadzających krew do mózgu, może dojść do udaru mózgu.

Rzadko miażdżyca objawia się odkładaniem złogów cholesterolowych w skórze, są one zauważalne jako żółte zgrubienia, zwykle zlokalizowane w okolicy powiek, w zgięciu łokcia lub pod piersiami. Mogą także powstawać w postaci guzków na ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Innym objawem miażdżycy jest tzw. dusznica bolesna. Ból i zadyszka pojawiają się także po niewielkim wysiłku fizycznym, co może sugerować występowanie miażdżycy. Zwężone tętnice zmuszają serce do intensywniejszego pompowania krwi, by dostarczyć ją do wszystkich narządów.

W wyniku wytężonej pracy, mięsień sercowy wymaga większej dostawy utlenowanej krwi, która z powodu zwężonych naczyń nie może do niego dotrzeć w wystarczającej ilości. W efekcie dochodzi do niedotlenienia serca, objawia się ono bólem wieńcowym (dusznicowym) w klatce piersiowej, który jest uważany za jeden z objawów miażdżycy.

Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie
Produkty, które są zdrowe i mogą doprowadzić do miażdżycy vs. produkty, które prowadzą do miażdżycy, a które mogą uratować ci życie [7 zdjęć]

Wiele spośród dostępnych na rynku płatków śniadaniowych jest przyrządzone z mocno przetworzonych ziaren

zobacz galerię

Wskutek miażdży często dochodzi także do niedokrwienia nóg, które może doprowadzić do martwicy części tkanek, owrzodzenia a nawet amputacji kończyny dolnej. Nieprawidłowości w krążeniu objawiają się oziębieniem, dyskomfortem podczas chodzenia, któremu towarzyszy ból nóg.

To musisz wiedzieć

Pojawia się także uczucie chłodu, drętwienie stóp, obrzmienie skóry, obrzęk a nawet widoczne zblednięcie kończyn dolnych. U osób chorych na miażdżycę często niewyczuwalne jest tętno na tętnicach udowych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Chirurgia naczyniowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze