Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy to nowotwory niezłośliwe. Przybierają postać łagodnych guzów. Rozwijają się długo i powoli, nie powodując przerzutów. Zazwyczaj nie wywołują żadnych objawów. Najczęściej rozwijają się u kobiet w okresie rozrodczym. Czasami mogą pojawić się u kobiet w ciąży lub u kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne, co związane jest z podwyższonym poziomem estrogenów. Nie zwiększają ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy. Zdarza się, że same zaczynają maleć. Mięśniak macicy zazwyczaj maleje po menopauzie.

Spis treści:
 1. 1. Przyczyny i objawy mięśniaków macicy
 2. 2. Diagnostyka i leczenie mięśniaków
 macicy

1. Przyczyny i objawy mięśniaków macicy

Mięśniaki macicy najczęściej pojawiają się u kobiet w okresie rozrodczym. 3 na 4 kobiety w pewnym momencie swojego życia miały mięśniaka macicy. Najczęściej jego pojawienie się pozostaje jednak niezauważone, gdyż zazwyczaj są one bezobjawowe. Można je wykryć podczas badania ginekologicznego lub USG narządów rodnych.

Mięśniaki macicy pojawiają się z nieznanych lekarzom powodów. Są jednak czynniki ryzyka, które sprawiają, że u części osób spełniających poniższe warunki pojawiają się mięśniaki. W pojawieniu się mięśniaków macicy grają rolę:

 • zmiany genetyczne,
 • hormony – estrogen i progesteron,
 • równowaga chemiczna organizmu.

Wśród mięśniaków macicy wyróżnia się trzy główne typy: podśluzówkowy, podsurowicówkowy, śródścienny. Zdarza się, że mięśniak podśluzówkowy wychodzi poza szyjkę macicy. Mięśniaki zwykle nie powodują większych objawów, mogą jednak wywołać obfite miesiączki, przedłużający się czas trwania krwawienia (powyżej 7 dni), bóle okolicy miednicy, częste oddawanie moczu, trudności w opróżnieniu pęcherza moczowego, zaparcia, ból podczas stosunku płciowego, plamienia międzymiesiączkowe, bóle pleców i nóg. Jeżeli wystąpią wymienione objawy, kobieta powinna zgłosić się do lekarza w celu dokładniejszej diagnozy.

Mięśniaki mogą powiększać się, gdy kobieta zażywa tabletki antykoncepcyjne bądź gdy jest w ciąży. Dzieje się tak pod wpływem wydzielania dużych ilości estrogenu. W bardzo rzadkich przypadkach ten niezłośliwy nowotwór macicy może wywołać ostry ból i gorączkę. Zdarza się to wtedy, kiedy brakuje mu dopływu krwi i jego tkanka zaczyna umierać. Wtedy niezbędna jest operacja i usunięcie mięśniaka macicy.

Nowotwory niezłośliwe to, oprócz mięśniaków, na przykład:


 • brodawczak (z nabłonka powierzchniowego),

 • tłuszczak (nienabłonkowy),
 • włókniak (nienabłonkowy),

 • naczyniak (nienabłonkowy).
 


2. Diagnostyka i leczenie mięśniaków
 macicy

Do lekarza kobieta powinna się zgłosić, gdy tylko zaobserwuje niepokojące ją symptomy. Ginekolog najpierw przeprowadza wywiad z pacjentką, następnie wykonuje przezpochwowe badanie USG. Na podstawie USG lekarz dowiaduje się, jak mięśniaki są rozmieszczone oraz ile ich jest.

Mięśniaki macicy leczy się tylko w przypadku, kiedy powodują uciążliwe objawy i utrudniają normalne funkcjonowanie kobiecie. Usuwa się je chirurgicznie. Zabieg zawsze wykonuje się po menstruacji. Gdy guzy są niewielkim rozmiarów, stosuje się metodę laparoskopową. Niekiedy podczas przeprowadzania operacji oprócz mięśniaków wycina się również macicę. Decyzja o usunięciu mięśniaków zależna jest przede wszystkim od stopnia rozwoju mięśniaków oraz od wieku pacjentki. W przypadku kobiet młodych, które pragną w przyszłości urodzić dziecko, zwykle poprzestaje się na usunięciu mięśniaków. Natomiast u kobiet po 60. roku życia zazwyczaj usuwa się mięśniaki oraz macicę. Jedną z nowszych metod walki z mięśniakami macicy jest embolizacja tętnic. Metoda polega na zamknięciu dojścia krwi do guzka, dookoła niego powstaje zakrzepica. Następnie usuwa się poszczególne mięśniaki.

Mięśniaki, które dają niezbyt dokuczliwe objawy, leczy się farmakologicznie, zwykle stosując środki przeciwbólowe bądź hormonalne. W przypadku, kiedy są bezobjawowe, nie stosuje się żadnego leczenia. Jeżeli mięśniaki zwiększają swój rozmiar, istnieje niewielkie ryzyko, że przekształcą się one w guzy złośliwe. Dotyczy to jednak tylko około 0,5% przypadków.


Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
 • Markowska J. Ginekologia onkologiczna, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-60290-12-1

Źródła zewnętrzne

Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Lubię to!
0

Komentarze (1)

Wyloguj
~paulina
~paulina

mam 24 lata i nie dawno lekarz ginekolog wykrył u mnie mięśniaka o wymiarach 41 na 21 moje miesiączki są nieregularne bo co 3, 4 miesiące i w rożnych terminach często boli mnie dolna część brzucha nie mówiąc podczas współżycia nie zgodziłam się na branie hormonów ponieważ po 3 ciążach moja waga nie wróciła jeszcze to normy i boje sie jeszcze bardziej przytyć mój lekarz stwierdził ze nic się takiego nie dzieje i żebym się do niego zgłosiła w marcu przyszłego roku . Co mam robić zmienić lekarza czy może go posłuchać

Odpowiedz

Porady ekspertów

Co można dalej zrobić z takim mięśniakiem?

Dzień dobry, mam 34 lata i staram się o drugie dziecko. Przeszkodą jest mięśniak. 16.12.09...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Usunięcie mięśniaka macicy - czy są przeciwwskazania do lotu samolotem?

W piątek miałam laparoskopowo usuniętego mięśniaka macicy. Czy są przeciwwskazania, żebym w...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 5 następnych
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

pokaż 5 następnych

Artykuły Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy Zastosowanie tabletek poronnych w leczeniu włókniaków macicy

Amerykańscy naukowcy znaleźli nowe zastosowanie dla kontrowersyjnego leku poronnego. Tabletki poronne mogą być alternatywą dla histerektomii w leczeniu kobiet cierpiących na włókniaki macicy. Tabletki poronne a włókniaki macicy Tabletki...

Mięśniaki macicy Mięśniaki macicy a szanse na dziecko

(...) Czym są mięśniaki macicy? Mianem mięśniaków macicy określa się łagodne rozrosty nowotworowe. Przypadłość ta występuje ... szacunkowych, co piąta kobieta po 35 roku życia ma mięśniaki macicy. Można usunąć je chirurgicznie w drodze histerektomii (zabieg ... órych zdiagnozowano mięśniaki macicy, stosuje się zwykle inne metody leczenia. W ubiegłym roku wprowadzono w Polsce nową metodę...

Onkologia Mięsak macicy

Mięsaki macicy obejmują 3 procent wszystkich zmian chorobowych macicy. Mięsak macicy to nowotwór...

Żylaki w ciąży Żylaki macicy

Żylaki macicy to poważne schorzenie kobiet, które najczęściej nie zdają sobie sprawy,...

Kobiece problemy Zapalenie macicy

Zapalenie macicy może obejmować błonę śluzową macicy lub szyjkę macicy, ewentualnie dotyczyć...

Niewydolność szyjki macicy
Ginekologia Niewydolność szyjki macicy

Schorzenie to polega na przedwczesnym rozszerzeniu się szyjki macicy. Niewydolność szyjki macicy...

Nadżerka szyjki macicy
Ginekologia Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka to pojawienie się w pochwie żywoczerwonego nabłonka gruczołowego zamiast występującego...

Wymaz z szyjki macicy
Badania Wymaz z szyjki macicy

Wymaz z szyjki macicy, inaczej zwany cytologią, to badanie ginekologiczne, pozwalające na sprawdzenie...

Badanie cytologiczne szyjki macicy
Badanie cytologiczne w ginekologii (cytologia) Badanie cytologiczne szyjki macicy

Badanie cytologiczne, określane kolokwialnie mianem „cytologii”, jest badaniem...

Wypadanie macicy i pochwy
Ginekologia Wypadanie macicy i pochwy

Wypadanie macicy i pochwy to negatywne skutki zaburzenia statyki narządów płciowych,...

Indukcja porodu Masaż szyjki macicy

Masaż szyjki macicy przy porodzie pomaga rozpulchnić i otworzyć kanał rodny, przez który będzie przechodziło dziecko. Stosuje się go, gdy skurcze macicy nie doprowadzają do rozwarcia szyjki macicy.

Rak szyjki macicy
Onkologia Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy spowodowany jest głównie przez wirus HPV (ang. Human Papilloma Virus)...

pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij