Trwa ładowanie...

Mniejsza konieczność mastektomii przy terapii inhibitorami aromatazy

Avatar placeholder
15.05.2013 16:03
Mniejsza konieczność mastektomii przy terapii inhibitorami aromatazy
Mniejsza konieczność mastektomii przy terapii inhibitorami aromatazy

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wskazują, iż lek obniżający poziom estrogenów prowadzi do redukcji guza, a tym samym zmniejsza konieczność mastektomii u pacjentek z rakiem piersi II lub III stopnia.

spis treści

1. Leczenie raka piersi

Pacjentki z II lub III stopniem raka piersi mają dwie opcje: mogą poddać się mastektomii lub zastosować farmakoterapię, dzięki której zmniejszą się rozmiary guza i możliwe będzie zastosowanie operacji oszczędzającej pierś. Te, które wybierają drugą opcję zazwyczaj poddawane są chemioterapii. Naukowcy wskazują jednak, że pacjentki, które przeszły menopauzę, i u których obecne są receptory estrogenowe mogą skorzystać na leczeniu przy użyciu inhibitorów aromatazy – leków obniżających poziom tych hormonów w organizmie. Przy tym typie nowotworów guz rozwija się dzięki estrogenom, a inhibitory aromatazy mogą ten rozwój spowolnić lub powstrzymać. Strategia ta sprawdza się tylko u kobiet, które przeszły menopauzę, gdyż w tym czasie estrogeny nie są już produkowane przez jajniki, jak to się odbywa wcześniej, a jedynym ich źródłem pozostaje enzym – aromataza. Jako, że inhibitory aromatazy nie są w tanie powstrzymać jajników od produkowania tych hormonów, leki te można stosować tylko u kobiet w okresie postmenopauzalnym.

2. Badanie zastosowania inhibitorów aromatazy

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania na kobietach cierpiących na raka piersi, które przeszły menopauzę, i u których występowały receptory estrogenowe. Na początku eksperymentu 159 z nich wymagało mastektomii. Po 16-tygodniowej terapii z zastosowaniem inhibitorów aromatazy u 81 doszło do zmniejszenia guza na tyle, że możliwe było przeprowadzenie operacji oszczędzającej pierś. Spośród 189 pacjentek, których szanse na operację oszczędzającą były marginalne, aż 83% po leczeniu inhibitorami aromatazy z powodzeniem ją przeszło. Były również 4 pacjentki, u których raka uznano za nieoperowalnego, z których po terapii 1 przeszła mastektomię, a 3 operacje oszczędzające. Zaletą leków jest fakt, iż są one mniej toksyczne niż tradycyjna chemioterapia. W tej specyficznej grupie pacjentek (po menopauzie, z receptorami estrogenowymi) inhibitory aromatazy lepiej niż chemioterapia zapobiegają również nawrotom.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze